Maailma päästmine on iga inimese õlgadel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maailma parandamine ja päästmine algab iseenda muutmisest ning oma harjumuste ülevaatamisest. Kui vastutustundlikult teie maailma suhtute ja sellega ümber käite?

Skeptikud küsivad, et mis mõttega me kasutame kilekottide asemel paberist või riidest poekotte, kui lennukid kulutavad pea igal lennul tonnide viisi kütust. Tekib kahtlus, kas meie kui indiviidide käitumisharjumuste muutmisel on maailma heaolule üldse mingi mõju. Vastukaaluks võib öelda, et on küll, sest kui iga inimene käituks vastutustundetult, siis oleks kahju maailmale veel suurem.

Inimese hoolivus seisneb tegelikult väga paljudes pisiasjades. Mõeldes läbi oma igapäevaseid tegevusi, on palju asju, mida saab teha või mida olete juba tegemas, et maailma ja keskkonna suhtes vastutustundlikult käituda. 

Kokkuhoid on looduse võit 

Võtame esimeseks näiteks transpordi. Loodust säästes valige liiklemiseks kas jalgratas või kõndige jalgsi ning isiklikule autole eelistage ühistransporti. Kui peate siiski endale auto ostma, siis valige selline, mis oleks ökonoomne ja madala CO-tasemega ning kulutaks vähe kütust. Elektri- ja gaasiautod on muutumas üha populaarsemaks, tõrjudes ehk järk-järgult bensiinimootoriga autod tagaplaanile. Autoga liigeldes võtke peale ka sõpru-tuttavaid ja vältige üksinda sõitmist.

Teine valdkond, kus inimesed võiksid oma praegusi tegevusi tugevalt üle vaadata ja tarvitusele võtta keskkonda veelgi säästvamad kombed, on kodune majapidamine. Ärge raisake tarbetult vett ja elektrit. Näiteks saab duši all sama puhtaks kui vannis, kuid kulutate oluliselt vähem vett. Säästate juba ka siis, kui laete oma arvuteid ja mobiiltelefone võimalikult harva ega hoia laadijaid pidevalt pistikupesas.

Õnneks muutub prügimajandus järjest keskkonnasäästlikumaks ja inimesed sellest teadlikumaks. Vältige kilekottide kasutamist, kuid nende olemasolul kasutaga neid mitmekordselt, näiteks prügikotina. Ka prügi tuleks sortida ja pudeleid taaskasutusse viia. Igapäevaselt niiviisi väikeste asjadega loodust säästes on tulemus aastate pärast imetlusväärne. 

Kas tarbite vastutustundlikult? 

Tarbides on igal inimesel samuti individuaalne vastutus. Kas ostate riideid, mille on valmistanud keegi laps Aasias või taastuvmaterjalidest tehtud esemeid? Kui tihti te üldse rõivaesemeid ostate? Aga mida teete asjadega, mida te enam ei kanna ega kasuta? Prügikasti viskamise asemel oleks targem viia need taaskasutuskeskusesse või suunata heategevusse.

Me kõik vastutame maailma päästmise eest. Žestid ja tegevused võivad olla imepisikesed ja tunduda tühistena, kuid suures plaanis on neil suur jõud. Mida rohkem käitute iga päev maailma, ühiskonna ja keskkonna suhtes vastutustundlikult, seda paremaks meie planeet saab. 

Võtke paber ja pliiats ning vastake kolmele küsimusele. 

  1. Mis on mind lapsepõlves vastutustundliku inimesena mõjutanud (kogukondlik aktiivsus, mahepõllumajandus, elektri või vee säästmine jne, mida vanemad on teile õpetanud)?
  2. Mida ma reaalselt oma elus teen, et maailma ja keskkonda säästa?
  3. Kuhu soovin liikuda ehk mida saaksin tulevikus muuta, et olla veelgi vastutustundlikum?

Asetage kirja pandud vastused ja planeeritavad tulevikutegevused kohta, kus neid igapäevaselt näete ning asuge tegutsema. Muutes juba täna oma käitumisharjumusi vastutustundlikumaks, hoiate Maad ja olete heaks eeskujuks teistele.

Allikas:  SEB Pank

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll