Mis võib peituda elektri hinnas?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Meie klienditeenindajad puutuvad pidevalt kokku klientidega, kes on avastanud, et nende elektripaketis on koostisosasid, millest nad polnud teadlikud ning mille eest peavad igakuiselt täiendavalt maksma. Kui teadlik olete sellest, millest koosneb teie valitud elektripakett ja sellega pakutav elektri hind?  

Kuidas kujuneb elektri hind? 

Alustame sellest, et elektrienergia hind ei ole sama mis meie elektriarve, vaid kõigest kolmandik arvest. Keskmise kliendi elektriarve on 32 eurot, millest:

Kuidas tekib arvele elektrienergia hind? Täna kujuneb elektri hind turul konkurentsis, mis tähendab, et klientidel on võimalik osta elektrit erinevate müüjate käest, valides parim lahendus arvukate pakettide ja tingimuste seast. Seega määravad elektrienergia hinna meie arvel nii meie tarbimisharjumused kui ka meie poolt valitud elektrimüüja. 

Kuidas elekter kliendi jaoks "pakendatakse"? 

Selleks et elekter meie kodudesse jõuaks, müüvad avatud elektriturul tegutsevad elektrimüüjad seda elektripakettidena. Alates 2013. aastast saab tavatarbija osta Eestis elektrit peamiselt kas börsihinnast sõltuvas paketis, fikseeritud hinnaga paketis, fikseeritud hinda ja börsihinda ühendavas kombineeritud paketis või üldteenusena, mis moodustab praegu veel kõigest 6% elektrituru tarbimismahust. 

Selleks et maksta tarbitud elektri eest õiglast hinda, tuleb elektripaketi valikul arvestada oma elektritarbimise koguse ja sellega, mida on elektripaketi hinnaga veel kaasa „pakendatud”. Nii näiteks pakub Eesti Energia ilma kuutasuta elektripakette, küll aga võib teiste elektrimüüjate pakettide hinnavõrdlusi tehes jääda kuutasu või mõni muu täiendav kulu pahatihti tähelepanuta, mistõttu võib arvega saabuda ebameeldiv üllatus. Samuti peab olema tähelepanelik selle suhtes, kas elektrimüüja kuvatud hind sisaldab käibemaksu või mitte. Kokkuvõttes võivad täiendavad kulud suurendada väikese tarbimisega kliendi arvet kuni 20%.  

Oletame, et elektrienergia kWh hind lepingus on 5 senti ja arvele lisandub kuutasu 2 eurot. Kui kliendi aastatarbimine on 2400 kWh, siis kui palju maksab tema kWh elektrit tegelikult? 

Läbipaistev elektri hind on igaühe enda teha! 

Siin on mõned näpunäited, kuidas saate tagada oma tarbimisele vastava soodsaima elektrihinna:  

  • Uurige enne elektrilepingu sõlmimist ja paketi valimist, missugused on teie lepinguga kaasnevad lisatingimused.
     
  • Pöörake tähelepanu sellele, kas teile kuvatud elektrienergia hind sisaldab käibemaksu või mitte.
     
  • Vaadake oma elektriarvetelt järele aastane elektritarbimise maht (kuna see on aastate lõikes sarnasem kui muutuv kuutarbimine) ning arvutage, missuguseks kujuneb teie igakuine keskmine elektriarve vastavalt sõlmitud elektrilepingule. Jah – mitte elektri hinnale, vaid lepingule, koos kuutasude ja muude kohustustega. 

Kuidas jõuab avatud turul elekter kliendini? 

1. Suletud elektriturul ei saa valida, milliselt müüjalt elektrit osta. Avatud elektriturul on see võimalik. Valikuvabadus tekib vaid elektrile, võrguteenus ja maksud jäävad ka avatud turul riikliku kontrolli alla.

Et elektrienergia jõuaks kodudesse, on vaja kahte teenusepakkujat. Neist esimene, võrguettevõtja, hoolitseb elektri transpordi eest, teine, elektrimüüja, aga elektri müümise eest. Võrguettevõtjad transpordivad elektri tootjalt tarbijani, vastutavad elektrivõrgu töökindluse ja ka kliendi tarbitud elektrikoguste mõõtmise eest. Võrguteenuses konkurentsi ei teki, sest kahe või enama elektrivõrgu ehitamine oleks tarbijatele kallim. Niisiis ei saa avatud turul valida võrguettevõtjat. Küll aga saate avatud elektriturul ise otsustada, millise müüja käest ja mis hinnaga elektrit osta. 

2. Avatud elektriturul kujuneb elektri hind börsihinna, kliendi elektritarbimise ja konkurentsi põhjal

2013. aastast ei ole elektril enam ühest, riigi poolt ette määratud hinda. Elektri hind on avatud elektriturul ajas vägagi muutuv. See sõltub näiteks konkurentsist elektrimüüjate vahel, hinnast elektribörsil, aga ka kliendi enda elektritarbimisest. 

3. Kui elektrikulu on Teile oluline, sõlmige leping 

Kliendile, kelle jaoks on elektrikulu oluline ja kes soovib, et elektriarve suurus ei sõltuks elektribörsil toimuvatest sündmustest, soovitame sõlmida fikseeritud hinnaga elektrilepingu. Eesti Energia pakub klientidele fikseeritud hinda elektripaketis Kindel. Elektrienergiat saab osta meilt ka muutuva hinnaga pakettides Muutuv ja Kombineeritud. 

Avatud elektriturul saate elektrimüüjat vahetada iga kuu esimesel kuupäeval, kuid info müüja vahetamise kohta peab jõudma Teie tarbimiskoha võrguettevõtjani vähemalt 21 päeva enne uue kuu algust. 

Avatud elektriturul saavad müüja valida elektritarbijad, kelle nimele on sõlmitud võrguleping või kel on täisvolitus korraldada kellegi teise elektriasju. Kui Teie korteri võrguleping on sõlmitud näiteks korteriühistu või haldusfirma nimele, saab alates 2013. aastast elektrimüüjat valida ühistu või haldusfirma, mitte aga iga korteriomanik eraldi.  

4. Mis juhtub, kui jätta elektrimüüja valimata? 

Kui jätate avatud turul elektrimüüjaga lepingu sõlmimata, ostate oma tarbimiskoha, näiteks kodu või ettevõtte võrguettevõtjalt automaatselt koduklientidele ja väikeäritarbijatele (peakaitse kuni 63 A) mõeldud üldteenust või äriklientide bilansienergiat. 

Nii üldteenus kui ka bilansienergia ei ole soodsaimad viisid elektrienergia ostmiseks avatud elektriturul. Üldteenus on mugavuslahendus ja ka bilansienergia on viimane võimalus klientidele, kes ei ole jõudnud müüjat valida. 

Üldteenusest ja bilansienergiast on Teil võimalik loobuda, sõlmides lepingu elektrimüüjaga. Et uue kuu algusest enda valitud elektrimüüjalt elektrit osta, tuleb Teil sõlmida leping 21 päeva enne uue kuu algust.

Allikas:  Eesti Energia

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll