Rasvaste grillvorstidega tasub piiri pidada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rasvase toidu ülesöömine ei pruugi alati piirduda unisuse ja mõtteloidusega, kaasneda võivad gaasivalud, kõrvetised või ebameeldiv kõhulahtisus.

Näljatunne annab inimesele märku, et aeg on midagi põske pista, täiskõhutunne jällegi teavitab, et nüüd aitab söömisest. Kui aga normaalne pidurdussüsteem ei tööta ja inimene jätkab söömist-joomist, on sageli tulemuseks tervisekaebused, millega vajatakse arstiabi.


Pärast suuremat söömapidu võib kõhus olla vaevavat valu või kõrvetisi, kõht võib olla lahti ja võib esineda gaase. Kui süüakse korraga liiga palju, tekib seedenäärmetes häireolukord ning järsult suureneb vere juurdevool seedeelunditesse. See aga võib tekitada kõhunäärme talitlushäireid või lausa ägeda põletiku.


Korraga suure koguse rasvase toidu söömine võib põhjustada ka sapikiviataki, sest rasvarikka toidu söömiseks vajatakse rohkelt sappi ja koos sapiga paisatakse sapijuhasse ka varem vaikselt sapipõies olnud sapikive.


Ülesöömine on aga eriti ohtlik südame- ja suhkruhaigust põdevatele inimestele. Tugeva söömise järel suureneb seedetraktis verevool ja seda muu organismi verevarustuse vähenemise arvelt – aju annab oma verevarustuse vähenemisest märku unisuse ja mõtteloidusega.


Südamehaigetel võib aga südame verevarustuse vähenemine kutsuda välja steokardiahoo või rütmihäire. Diabeetikutel häirub veresuhkru tase ja see võib omakorda tuua kaasa eluohtlikke seisundeid.


Enne grillipidu tasuks varustada ennast seedimist kergendavate preparaatidega. Näiteks seedetraktihäirete puhul tasub apteegi käsimüügist osta Mezymi, Kreoni, Pangroli preparaate ning gaase vähendavaid preparaate: aktiivsüsi, Espumisani.


Kõrvetiste vastu aitavad vana hea Rennie või Maaloxi, mis taandavad maohapet. Käsimüügist võiks osta veel ka mõne ranitidiinivariandi, nt Zantaci, mille toime põhineb maohappe tekkimise pärssimises.


Efektiivsemad ravimid on juba arstiretseptiga ja siin peaks oma perearstiga eelnevalt nõu pidama.


Kodustest ravivahenditest võib peaaegu alati kasutada kummeliteed, mis omab seedetrakti limaskesta rahustavat toimet. Suurepärane kõhurohi on ka kodumaine jogurt, mille kõrge kasulike piimhappebakterite sisaldus taastab kiiresti häiritud bakteritasakaalu soolestikus. Inimesed, kes piimatooteid ei talu, saavad abi Lactrase-nimelisest ensüümpreparaadist.

Pärast suuremat pidusööki, kus on mängus ka keemilised ärritajad, näiteks alkohol, ja ka mitmesugused bakterid mittetäielikult läbi küpsetatud toidu, pesemata köögiviljade jne tõttu, võib esineda ka haavandtõve või maolimaskesta põletiku ägenemist. Samuti on võimalik nii peen- kui ka jämesoolepõletiku teke kõhuvalude ja -lahtisusega.

Etanool (etüülalkohol) imendub organismis kiiresti verre, pidurdab ajukoore funktsioone, suurtes kogustes manustatuna põhjustab alkoholimürgistust.


Pärast suurema alkoholikoguse tarbimist värisevad järgmisel päeval käed (ja pea), klopib süda ja tõuseb vererõhk. Keha happelis-aluseline tasakaal muutub happelisemaks, sellest ka selge atsetoonilõhn suust järgmisel päeval. Tähelepanu hajub, ärrituvus on kõrge. Muutub vere hüübimine ning tõuseb tromboosioht.


Alkoholi kõrvale tasuks juua vähemalt samas koguses mittealkohoolset vedelikku, kohvi, süüa puuvilja ja rohkelt liikuda, siis on järgmisel päeval kergem olla.


Alkoholi lagunemise käigus tekib atseetaldehüüd, mis ongi pohmelli keemiline tekkepõhjus. Mida kiiremini atseetaldehüüd kehast eemaldatakse (lagundatakse), seda kiiremini ka tervis taastub – siingi aitab kaasa lahjendamine mittealkohoolse vedeliku joomisega ja mõõdukas füüsiline koormus.


Peavalu vastu aitavad tavalised retseptivabad valuvaigistid nagu aspiriin, paratsetamoon ja ibuprofeen – tuleb aga meeles pidada, et kõik need võivad omakorda seedetrakti ärritada ja kui kõht vaevab, peab valuvaigistitega ettevaatlik olema – halvemal juhul võib tekkida lausa seedetraktihaavand.


Vürtsid ja rasv tekitavad kõrvetisi

    Kõrvetisi tekitavad
  • rasvased kastmed
  • vorstikesed
  • rasv
  • tsitruselised
  • tomat
  • šokolaad
  • piparmünt
  • kofeiin
  • alkohol (eelistada tuleks kangeid alkohole lahjendatult mahlaga)
Allikas: Janika Nurmelaid

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll