Salakaval külmetus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kõige esmaseks külmetuse tunnuseks on tavaliselt nohu, mida põhjustavad viirused satuvad meie organismi piisknakkusena või otsese kontakti teel. Süütust külmetusest võib aga pikapeale kujuneda tõsisem haigus. Mis juhtub meie organismis, kui külmetus edasi areneb? Kui palju saab keha end ise aidata? Millal oleks vaja tuge?

Loomulik kaitsesüsteem

Enamasti suudab organism end sissetunginud haigustekitajate eest ise kaitsta. Esimeseks barjääriks on hingamisteede limaskestad, mis kaitsevad end viiruste ja bakterite rünnaku vastu sekreedi eritamisega. Sissetungijad ümbritsetakse sekreediga ja transporditakse kehast välja.

Kui aga limaskestade funktsioon on häiritud, ei suuda organism haigustekitajatega enam võidelda.

Ka süütu nohu võib olla ohtlik

Ka kerge külmetuse ja esmapilgul süütuna tunduva nohu puhul on oht, et külmetushaigus süveneb, tekib põletik, mis võib laieneda ninakõrvalkoobastesse. Lisaks on oht, et haigustekitajad tungivad ka bronhidesse ja vallandavad seal bronhide limaskesta põletiku ehk bronhiidi, mis põhjustab tugevat köha ja hingamisraskusi.

Kui tekib tüüpiline “kõik-on-kinni” tunne ehk hingamisteede limaskestad muutuvad põletikuliseks ja tursuvad, tuleks hakata tarvitama nina vabastavaid ja röga lahtistavaid medikamente.

Külmetusviiruse enda vastu ravimid ei aita. Ravi eesmärk on sümptomeid leevendada ja võimalikke tüsistusi ennetada.

Eeterlik õli mürtool

Vanasti raviti köha ja nohu sageli nii, et hingati sisse kuuma auru ehk inhaleeriti. See oli hea raviviis, ent tülikas ja aeganõudev. Tänapäevane, täiustatud analoog vanale raviviisile on mürtool. Mürtool on eeterlik õli, mis on viidud kapslisse. Peale kapsli sissevõtmist jõuab mürtool kiiresti hingamisteedesse, kus ta mõjuma hakkab. Eritudes organismist hingamisteede kaudu, läbib eeterlik õli ka kõige peenemad hingamisteede harukesed ning toimib nagu seespidine inhalatsioon. Mürtool muudab lima vedelamaks ning soodustab bakteritest ja viirustest nakatunud lima väljutamist organismist.

Mürtool vabastab bronhid ja ninakõrvalkoopad ning muudab hingamise kergeks. Haiguse areng peatatakse ja edasilevik on takistatud.

Kohad, kus nakatumisoht on suurim

  • Lift
    Kui vahemaa teiste inimestega on vähem kui meeter, ja liftis see tavaliselt just nii on, piisab, kui köhib vaid üks haige, et nakatumisrisk tõuseks hüppeliselt. Üksainus haigestunu paiskab õhku tuhandeid viiruseosakesi, mis lifti väikses ruumis levivad. “Põgenemine” nende eest on kahjuks võimatu. Seega kui on võimalik, kasutage treppi.
  • Eskalaatorid
    Täpsemalt eskalaatori käsipuud, mis on suurimad viirustekandjad. Igaüks meist jätab sinna oma jälje, olgugi et nähtamatu. Tulemuseks on tõeline viirustest ja bakteritest koosnev kokteil. Kes sellega kokku puutub ja kelle immuunsüsteem pole piisavalt tugev, jääb haigeks.
  • Ühistransport
    Siin on nakatumisoht eriti suur. Põhjus on lihtne. Ühistranspordis esineb kaks nakatumisvõimalust koos, nii piisk- kui kontaktnakkus. Esiteks on meil avalikes liiklusvahendites paljude inimestega tihe kontakt. Lisaks leidub käepidemetel ja ukselinkidel miljoneid haigustekitajaid, sest neid puudutavad igapäevaselt sajad inimesed. Nõuanne: kandke kindaid või peske hiljem korralikult käsi.
  • Suured kontorid
    Kontorite jahutatud õhk kuivatab nina- ja suupiirkonna limaskesti ja teeb nad seega haigustekitajaile vastuvõtlikuks. Nagu teada, käivad paljud nohu ja köhaga tööl. Nii ollakse oma kolleegidele nakatumise allikaks. Muide, peamine haiguste ülekandumine toimub käesurumise käigus. Seega tuleks tihti käsi pesta ja harjutada end nägu ja limaskesti mitte puudutama.
  • Ooteruumid
    Haigestumisrisk on siin veidi madalam, sest paljudes arstikabinettides ja eelkõige haiglates on võimalik käsi desinfitseerida. Kes seda võimalust kasutab, vähendab riski nakatuda. Ent niipea, kui keegi ajakirja lugedes aevastab ja mõni teine patsient veidi aega hiljem sama ajakirja järele haarab, võivad ajakirjal olevad sekreeditilgad nakkust põhjustada.

 

Nõuanded algava külmetuse korral

  • Juua, juua, juua
    Kes palju joob, see niisutab muu hulgas ka nina ja kurgu limaskesti, mis omakorda kergendab immuunsüsteemi tööd. Bakteritel ja viirustel on raskem limaskestadele kinnituda ja nakkuse levik peatatakse. Joogiks sobivad hästi vesi ja magustamata ning soojad teed. Soovitatav vedeliku kogus on umbes kaks liitrit päevas.
  • Inhaleerimine
    Külmetuse puhul on auruga ja eukalüptiga inhaleerimine kehale tõeline heategu. Inhalatsioonil jõuavad eeterlikud aurud täpselt nakkuse piirkonda, limaskestadele, vabastades seejuures hingamisteed. Eukalüpt mõjub, lima vedeldavalt ja põletikku pärssivalt. See parandab enesetunnet just nakkuse algfaasis. Lisage eukalüptiõli kuuma vette ja laske sel aurustuda. Tõmmake käterätt üle pea ja hingake auru läbi nina ja suu sisse. Inhaleerige 5-10 minutit.
  • Puhkus, rahu ja uni
    Piisav uni on hästi toimiva immuunsüsteemi parim eeldus. Une ajal toimuvad kehas tähtsad taastumisprotsessid. Pidev stress ja unepuudus seevastu nõrgendavad organismi kaitsevõimet olulisel määral. Seepärast planeerige oma päevakavva korrapäraseid puhke- ja lõdvestuspause.

 

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll