Suveks tööle: palk ja maksud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Plaanid suvisel koolivaheajal tööle minna? Kui jah, siis on sul kasulik teada, mis vahe on bruto- ja netopalgal ja millised maksud palgast maha arvutatakse.

Selle, kui palju sa oma töö eest palka saad, lepid sa tööle minnes oma tööandjaga kokku. Palganumber pannakse kirja ka lepingusse. Siin on sul oluline vahet teha sellistel mõistetel nagu:

  • brutopalk
  • netopalk

Töölepingusse pannakse kirja brutopalk. Brutopalk tähendab seda, et sellelt summalt lähevad maha tulumaks, töötuskindlustusmakse ning kohustusliku kogumispensioni makse. Kohustusliku kogumispensioni makseid peab tasuma hakkama 18-aastaseks saamisele järgneva aasta 1. jaanuarist (muidugi siis, kui oled tööle läinud ja saad palka). Loe selle kohta lähemalt siit.

Niisiis: brutopalk – kui tööandja ütleb sulle, et sinu brutopalk on näiteks 400 eurot, siis see tähendab, et sinu pangaarvele ei laeku 400 eurot, vaid 334 eurot, sest brutopalgast arvestatakse need maksud maha, millest eespool lugesid. See summa, mis sulle üle kantakse – ehk 334 eurot – on netopalk.

Tegelikult on tööandja jaoks sinu palgakulu veel suurem kui brutopalga summa, mis lepingus kirjas. Tööandja maksab sinu eest ka sotsiaalmaksu, mis on 33%  ja töötuskindlustusmakset, mis tööandja jaoks on 1%.

Tulumaksu suurus on 21%, kuid seda ei tule maksta kogu brutopalgalt. Nimelt on Eesti elanikele kehtestatud ka maksuvaba tulu: see on osa sinu töötasust, millelt tulumaksu maksma ei pea. Praegu on see summa, millelt tulumaksu maksma ei pea, 144 eurot kuus ehk 1728 eurot aastas. Selleks, et tööandja sinu palga arvutamisel tulumaksuvaba osa arvesse võtaks, pead kirjutama tööle asudes avalduse.

Töötuskindlustusmakse jaguneb töövõtja ja tööandja vahel: sina maksad palgast 2% ning tööandja maksab 1%.

Kõik, kes on saanud 18 aastaseks, peavad liituma kohustusliku kogumispensioni süsteemiga. Seda nimetatakse ka pensioni II sambaks. Kohustusliku kogumispensioni makse suurus on sinu brutopalgast 2%, millele riik lisab sinu palgalt arvestatava 33% sotsiaalmaksu arvelt 4%.

Palga arvutamine käib nii (summad on eurodes): 

Brutopalk 400
Sotsiaalmaks (maksab tööandja)          132
Töötuskindlustusmakse (maksab tööandja)     4
Töötuskindlustusmakse (maksad sina)   8
Tulumaks (maksad sina)   50
Kohustusliku kogumispensioni makse (maksad sina) 8
Netopalk 334
Tööandja kogukulu sinu palgale 536

Pane tähele, et selles tabelis on arvestatud tulumaksuvaba miinimumi 144 eurot kuus.

Milleks üldse maksud? Makse tuleb maksta selleks, et Eesti riik toimida saaks ja nii peavadki makse maksma kõik inimesed, kes tulu ehk palka teenivad. Tõsi, ise ei pea Maksu- ja Tolliametile ülekannet tegema, vaid sinu palgast arvutab need maha tööandja. Kalkulaator näitab, millised ja kui suures summas makse sa oma palgalt maksad ning mille jaoks riigieelarves sinu maksudest saadav raha kulub.

Vahel tahavad tööandjad hoopis ebaausalt ehk makse maksmata läbi ajada ning oma töötajatele kas kogu palga või osa palgast sularahas  ehk “mustalt” maksta. Ära ole ümbrikupalga saamisega mingil juhul nõus, sest see on kahjulik nii sulle kui ka laiemalt Eesti riigile! Siit saad lähemalt vaadata, kuidas tekib ja kuhu läheb riigi raha.

Loe lähemalt:
Töötasust
Maksudest
Palgakalkulaator
Sinu palgalt makstavate maksude kalkulaator
Mis on ümbrikupalk?
Koosta oma eelarve

Allikas:  minuraha.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll