Viis sammu korras rahaasjadeni

Praktilised soovitused läbi joonisfilmide

Foto: Shutterstock

Sel nädalal kohtus rahandusminister Mart Võrklaev rahatarkuse kuu alguse puhul valdkonna esindajatega ja arutas riigi rahanduse ning inimeste finantsplaneerimise parendamise võimalusi. Leiti, et Eestil jätkub rahalisi väljakutseid veel aastateks ning pikemat plaani silmas pidades on nii riigil kui selle inimestel vaja kindlustunde saavutamiseks teha jätkuvalt rahatarku valikud.

Hiljutine rahvusvaheline uuring näitab, et eestlaste finantsteadmised on head, ent rahaasjades puudub pikem plaan – pigem säästetakse lühiajalisteks eesmärkideks nagu reisimine või uus auto, ent pensioniea peale eriti ei mõelda.

Siinkohal on hea taas meelde tuletada rahandusministeeriumi viit rahatarkuse õpetuse joonisfilmi, kus antakse praktilist nõu, kuidas eraisik saab tulemuslikult oma (pere) rahaasju planeerida ja korraldada, alustades kulude-tulude üles kirjutamisega kuni investeerimise põhitõdede tutvustamiseni.

Esimene osa: Tulud-kulud kirja!

Ükskõik, kui palju või vähe sul raha on, kirjuta oma kulud ja tulud üles! Tulemusena tekib arusaam, millele kulub liiga palju. Sama tähtis on selle tulemusena tekkiv kindlustunne, mida korras rahaasjad sulle annavad? Kuidas seda teha, vaata videost.

Teine osa: Analüüsi ja tee paremini!

Kui tulud-kulud kirja pandud, siis tuleb neid analüüsida, leidmaks üles võimalused, kuidas väljaminekuid planeerida ja teha paremini. Kui sa midagi ei muuda, siis ka ei muutu midagi. Kulusid saab vähendada näiteks poenimekirju ja nädalamenüüd koostades. Vaata veel võimalusi videost!

Kolmas osa: Meelerahufond

Meelerahufondiks nimetatakse seda kõrvale pandud raha, mis aitab sind ootamatutes olukordades. Näiteks siis, kui kaotad töö, või kui järgmisest kuust vähendatakse sinu palka, aga miks mitte ka sellistes situatsioonides, kui katki läheb mõni kodumasin või auto. Kuidas meelerahufondi suurust arvutada vaata videost!

Neljas osa: Pikk planeerimine

Ühel hetkel tahame kõik puhata ja jalad seinale visata. Mõtle korra, milline võiks olla sinu elu, kui sa enam töötada ei saa või ei taha? Kui tahad endale lubada mõnda erilist teenust, kas jaksad nende eest ise tasuda? Et hoida peale tööelu lõppu sarnast elustiili, või nagu kujutlesid just hetk tagasi ette, tuleb juba täna hakata mõtlema pensionile. Kuidas suurendada oma pensioniea suuremaid sissetulekuid, vaata videost!

Viies osa: Investeerimine

Investeerimine on raha paigutamine eesmärgiga selle väärtust säilitada või kasvatada. Inimesed teevad seda üldjuhul pikema ajahorisondiga, näiteks kogumaks rohkem vahendeid finantseerimaks soovitud elustiili siis, kui enam ei jaksa või ei soovi töötada. Investeeri seda raha, mida sa ei vaja järgmise kümne aasta jooksul. Vaata lähemalt videost!

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll