7 rahatarkuse nippi, kuidas maksukohustusi nutikalt täita

Kertu Leppik, Tele2 finantsjuhtFoto: Tele2

Esimesed tulumaksutagastused on maksuhalduril tehtud. Samas mõned meist alles plaanivad oma tulusid deklareerima hakata, sest 30. aprillil saabuva tähtajani on piisavalt aega. Kellel on jäänud varasemalt teenitud tulu korrektselt planeerimata, võib saada deklaratsiooni esitades arvutuskäigu, mis viitab tulumaksu juurdemaksmise kohustusele. 

Juurdemaksmisele kuuluv summa võib esmapilgul pettumust valmistada, aga tasub vaadata suuremat pilti. Kui võtta arvesse kõrge inflatsiooni mõju, oled juurdemaksmisele kuuluva summa võrra saanud möödunud aastal soetada kaupu/teenuseid soodsamalt, vähendanud võib-olla laenukohustusi või investeerinud, et teenida dividendi või intressitulu. 

Tunneme head meelt, kui saame tulumaksu riigilt tagasi. Põhjus rõõmustada on, kui saadud maksutagastus tuleneb pensionifondi investeeringutest või panusest isiklikku arengusse, mis toetavad sinu tulevikku. Neid saame nimetada tarkadeks finantsotsusteks. 

Kui maksutagastuse otsuse põhjal oled jooksvalt liiga palju tulumaksu tasunud, ei pruugi rõõmustamiseks erilist alust olla. Inflatsioon ja raha väärtuse vähenemine tähendavad, et praegused kulutused on suuremad, kui need olid kuude eest, mistõttu varem makstud tulumaks kujutab endast kaotatud rahalist väärtust, mida oleks võinud tõhusamalt kasutada. 

Pakun välja mõned väärtuslikke nõuandeid, kuidas tuludeklaratsiooni ja maksukohustuste nutika haldamisega oma raha kasvatada!

Nipp 1: ära kiirusta maksu maksmisega

Kui töötasu on vahemikus 1200–2100 eurot või aastane tulu on alla 25 200 euro, tee tulumaksuvaba miinimumi avaldus maksimaalse võimaliku summa peale – nii saad jooksvalt rohkem raha kätte. Kui pead tuludeklaratsiooni alusel juurde maksma, kaalu maksu tasumist maksu- ja tolliametile tähtaegselt ehk 1. oktoobriks. See strateegia võimaldab sul kasutada nn intressivaba laenu maksu tasumise tähtajani. Sellist võimalust, kus keegi sulle intressita laenu pakub, ei pruugi tihti ette tulla.

Lisaks annab see võimaluse teenida intressi oma rahalt viimase maksetähtpäevani (vt nipp 4). See taktika mitte ainult ei aita säästa, vaid võimaldab oma raha kasvatada.

Nipp 2: meeldetuletus maksu maksmiseks

Oluline on panna endale meeldetuletus, et mitte unustada septembris maksu maksta. Muidu maksad lisaks maksule ka intressi, mis on lisakulu. Arvestada tuleb ka sellega, et juurdemaksmisele kuuluv summa peab olema ka laekunud maksuhalduri arvelduskontole.

Nipp 3: investeeri tähtajalisse hoiusesse

Kui sa ei soovi riskida aktsiate või fondidega, võib tähtajaline hoius olla turvaline viis raha kasvatamiseks, kuna see on garanteeritud tootlusega. 2023. aastal olid tähtajalise hoiuse intressid juba väga head (4–5 protsenti) ja hoiuse saab avada ka lühemaks perioodiks kui aasta. Kuna pankade pakutavad intressimäärad ajas langevad, tasuks juba täna mõelda, kas on raha, mida intressi teenima panna. Paljud inimesed hoiavad oma vaba raha tavakontol. Selle asemel tasuks suunata see hoiuse kontole, kus see teenib intresse. Kui raha ootamatult vaja läheb, siis jääd teenitud intressist ilma; kui ootamatusi ei esine, siis oled seda juba kasvatanud.

Nipp 4: mitmekesista tähtajalisi hoiuseid

Võimalus on avada mitu tähtajalist hoiust erinevate tähtaegadega. Investeerides mitmesse tähtajalisse hoiusesse erinevate tähtaegadega, saad optimeerida intressitulu ja vajadusel osa rahast kätte saada ilma kogu tootlust kaotamata.

Nipp 5: kasuta investeerimiskontot (edasijõudnutele)

Ava tähtajaline hoius läbi investeerimiskonto, siis sa ei pea intressilt senikaua tulumaksu maksma, kuni investeerimiskontolt sisse pandud rahast suuremat summat välja ei võta. Eelnevalt tuleb panka teavitada, et intress hakkab laekuma investeerimiskontole.

Nipp 6: optimeeri krediitkaardi kasutamist

Krediitkaardi tingimuste tundmine ja oskuslik kasutamine võimaldab intressivabalt raha kasutada ja ülejäänud summa teenima panna. Jälgi, millised tingimused sulle kehtivad ja kui kaua saad intressita raha kasutada. Vastavalt sellele kasuta krediitkaarti jooksvateks kuludeks ja jäta jooksvale pangakontole ainult hädavajalik summa ülekannete tegemiseks ja sularaha väljavõtmiseks – ülejäänud raha kanna tähtajalisele hoiusele. Kanna krediitkaardi kasutatud summa tagasi vahetult enne seda, kui kasutatud summale hakkab lisanduma intress.

Nipp 7: maksa arveid maksetähtajal

On inimlik käitumine, et arveid soovitakse tasuda enne maksetähtaega, sest kardetakse unustamist, võlglaste nimekirja sattumist või viivise tõttu suurema summa maksmist. Siiski tasuks oodata maksetähtajani, sest nii saad kauem raha kasvatada või soodsamalt kaupu/teenuseid osta.

Rahatarkus nõuab teadlikkust ja planeerimist. Oluline on meeles pidada, et igaühe finantsolukord on unikaalne ja lõplikud otsused tuleb teha isiklike vajaduste ja eesmärkide alusel. Eestlased on üpriski rahatargad, aga pikad plaanid puuduvad, et oma rahaasju targemini korraldada.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll