Eelarvete juhtimine eesmärkide kaudu ettevõtte X näitel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sissejuhatuseks

CFO Europe Research Services koostöös KPMGga korraldatud ülemaailmsest küsitlusest selgus, et vaatamata juba tehtud kärbetele plaanivad organisatsioonid kulusid veelgi kuni 25 protsendi ulatuses vähendada (Vilk 2009). Praeguses majanduses oleks mõistlik uurida ressursside säästmist ja võimalikult odava kapitali kaasamist ettevõtlusesse, seda ka ettevõttes X, mis on tegutsenud alates 2006. a.

Eelarvestamine on väga oluline, sest tulude suurendamine/säilitamine ning kulude kokkuhoidmine on väljakutseks iga ettevõtte juhtimisel. Osaühingus X ei koostata eelarveid ning eesmärgid on peidus ettevõtte "juhi peas". Samuti ei ole varasemalt seniseid otsuseid analüüsitud tulude ja kulude seisukohalt.

Eelnevast lähtudes on artikli eesmärk analüüsida eelarvete juhtimist eesmärkide kaudu ettevõttes X.

Eesmärgi täitmiseks on püstitatud järgmised ülesanded:

  • luua teoreetiline raamistik eelarve ja eesmärkide kohta, et selgitada, kuidas need omavahel aruannete kaudu seotud on ning leida sobiv meetod uurimuse teostamiseks;
  • intervjueerida ettevõtte juhtkonda, et teada saada, milliseid otsuseid on varasemal perioodil tehtud ja kas need on toetanud eesmärkide saavutamist;
  • selgitada finantsaruannete horisontaal- ja vertikaalanalüüsi kaudu ettevõtte X eesmärkide saavutamist;
  • uurimustulemuste põhjal teha järeldusi ning ettepanekuid ettevõtte X juhile eelarvete juhtimiseks eesmärkide kaudu.
     

Eelarvete ja eesmärkide juhtimise teoreetilised alused

Eelarvestamine on pidev protsess, mis algab visiooni ja missiooni formuleerimise ning strateegiliste eesmärkide püstitamisest ja ressursside kindlaks määramisest; eelarve koostamine, kui tulevikus toimuvate majandustehingute prognoosimine, probleemide ennetamine ning juhtimisotsuste kvaliteedi parendamine; eelarvete koostamine, tulude ja kulude proportsioonide tundmine ning analüüsi tulemusel asjakohaste juhtimisotsuste tegemine uueks perioodiks.

Uurimismetoodika kirjeldus

Uuringu läbiviimiseks kasutati andmekogumisel ja analüüsimisel järgmisi meetodeid:

  • kvantitatiivset uurimismeetodit: ettevõtte X 2009-2010. a finantsaruannete horisontaal- ja vertikaalanalüüs- millised muutused on varasemal perioodil toimunud ja kas need on toetanud eesmärkide saavutamist;
  • kvalitatiivset uurimismeetodit: ettevõtte X arengu- ja tegevuskava, et selgitada välja 2009-2010. a eesmärgid ning intervjueeritakse ettevõtte juhatuse liikmeid, et täpsustada käsitletud perioodi eesmärgid ja nende saavutamise võimalused. Analüüsina kasutatakse sõna-sõnalt maha kirjutamist ehk tsitaate.
     

Ettevõtte eesmärkide täitmine aruannete kaudu

Uurimistulemused kinnitasid järgmisi tulemusi.

  1. Kasutatakse kasumiaruande skeemi 1, kus ärikulud on liigendatud lähtudes kulude olemusest.
  2. Kulude proportsioonianalüüs kinnitas, et kogukulust on püsikulud 20-30% , muutuvkulud 70-80%. Eelarve koostamine ja seeläbi ettevõtte juhtimine oleks ratsionaalne samm.
  3. Perioodi 2009.–2010. aasta eesmärk oli vanima auto välja vahetamine uuema ja ökonoomsema auto vastu, et toimuks pidev ressursside kokkuhoidmise protsess.
  4. Aastal 2009 oli väga tähtsal kohal üle elada majanduslangus. Eesmärk saavutati.
  5. Ettevõtte X juhtkond ei poolda laenamist ega liisinguid, kuid lähtus oma eesmärgist ja tegi raskel ajal investeeringu just nendele finantseerimise võimalustele tuginedes. Võõrkapitali kasutamine suurendab oluliselt kogukulusid (intressikulud).
  6. Juhtkond tajus majanduslangust, kuid mitte kõiki sellega kaasnevaid muutusi.
     

Järeldused ja ettepanekud

Juhtkond saavutas oma eesmärgid vastavalt hetke emotsioonile ja rahalistele vahenditele (kuid kaasates võõrkapitali on võimalik seda paremini saavutada).

Võõrkapital on seotud riskiga, kuid soodsa finantsvõimenduse juures võib teenida ettevõte laenuvahenditelt rohkem, kui ta maksab nende kasutamise eest. "Juhi peas" olevad mõtted tuleb koondada prognooside ja eelarvete koostamisse, et probleeme ennetada ning majanduskeskkonnast tulenevat ohtu võimaluseks muuta.

Eesmärk sai täidetud, loodi teoreetiline raamistik, viidi läbi uuring ning arvandmete analüüsi tulemustest tehti järeldused ja ettepanekud, eelarvete ja eesmärkide juhtimiseks ettevõtte X juhtkonnale.

Märksõnad: ,

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll