Aktsiate valimisel jäägu must töö arvuti hoolde

2019. aasta andmetel on maailmas noteeritud kokku üle 630 tuhande aktsia, millest ligi 10,4 tuhat on LHV klientidele vabalt kaubeldavad. Ehkki kõikide aktsiate ostmine ei ole just kõige mõistlikum investeerimisstrateegia ning välja tuleks filtreerida vaid parimad, on selle protsessi kiirendamiseks olemas lugematul hulgal screenereid, mis otsivad välja investori seatud kriteeriumitele vastavad aktsiad.

Screenerit võiks defineerida kui abistavat tööriista nii pikaajalisele investorile kui ka päevakauplejale, kuhu on võimalik sisestada muuhulgas erinevaid kasumiga, laenukoormusega, dividendimaksetega, suhtarvudega ja hinnaliikumisega seotud kriteeriumeid. Need on vaid mõned näited sisendandmetest ning olenevalt screenerist ja sellest, kas kasutajal on tasuta või tasuline pakett, kõigub valikute arv suurel määral. Nimetatud kriteeriumite järgi peaks aktsiate ostmist võimaldama siiski iga tasuta versiooniga screener.

Ilmselt üheks kasutajasõbralikumaks screeneriks on Finviz, mis võimaldab aktsiaid otsida 67 erineva kriteeriumi järgi, mis puudutab ettevõtte üldisi, fundamentaalseid ja ka tehnilisi näitajaid. Ilma ühtegi kriteeriumit sisestamata on screeneri valikus 7622 aktsiat ja indeksfondi. Kui meie huviorbiidis on näiteks ainult ettevõtted, mille kasumi kasv aktsia kohta on viimase viie aasta jooksul olnud vähemalt 25%, taandub valik 753 aktsiani. Oletame veel, et me ei soovi ettevõtteid, millel on suur võlakoormus ja hoidume ka liiga väikese turuväärtusega ettevõtetest. Selleks lisame kriteeriumi, et võla suhe omakapitali ei tohi olla üle ühe ning ettevõte peab olema vähemalt keskmise suurusega ehk turuväärtus peab ületama 2 miljardit dollarit. Juba nende kolme kriteeriumi põhjal on meie potentsiaalsete investeerimisvõimaluste arv kahanenud 7622 aktsialt 176 aktsiani, aidates meid oluliselt kiiremini edasi sobiva aktsia leidmisele.

Muudest huvitavatest kriteeriumitest on võimalik otsida rohkelt institutsioonide või ettevõtte juhtkonna poolt ostetud aktsiaid, oodatava kõrge kasumikasvuga aktsiaid järgmise viie aasta jooksul või hoopis ainult neid aktsiaid, millele on analüütikud andnud ostusoovituse.

Kuigi Finvizil on olemas 39,50-dollarilise kuuhinnaga tasuline versioon, on tavaversioon lihtsaks aktsiate väljafiltreerimiseks täiesti piisav. Elite verisooniga kaasnevate võimaluste katsetamiseks pakub Finviz ka 30-päevalist tasuta prooviperioodi, mis hõlmab veelgi täpsemate kriteeriumite järgi finantsinstrumentide otsimist. Samuti saab kontrollida kauplemisstrateegia edukust ja muuhulgas veel näiteks tellida teavitusi meilile, kui valitud aktsia(te) hind tõuseb või langeb üle/alla määratud taseme.

Allikas: Finviz

Veidi keerulisem platvorm aktsiate otsimiseks on Finbox. Sarnaselt eelmisega võimaldab see aktsiaid filtreerida nii tehniliste kui ka fundamentaalsete kriteeriumite järgi, ehkki rohkem rõhku on pandud viimasele. Mis teeb selle screeneri eriliseks, on selle võimekus arvutada aktsia õiglast väärtust erinevate keerulisemate mudelite järgi ja neid igapäevaselt uuendada mitme tuhande aktsia peal päevas. Näiteks pannes Finboxi otsingumootorisse sisse Apple, leiame sealt 15 erinevat ajakohast analüüsi ettevõtte kohta, teiste seas kaalutud keskmise kapitali hinna analüüs, hinnastatuse leidmine erinevate suhtarvude baasil ja mitmed diskonteeritud rahavoogude ning dividendide analüüsid.

Veel huvitavatest võimalustest – kui Finviz võimaldab lihtsalt otsida analüütikute ostusoovitusega aktsiaid, siis Finboxi screenerisse saab sisestada selle protsendi, mis võiks meid huvitavate aktsiate tõusupotentsiaal olla Finboxi analüüside põhjal. Näiteks soovime leida ainult neid aktsiaid, mille tõusupotentsiaal oma praegusest turuhinnast on vähemalt 60%. 22 tuhande USA aktsia seast leiab Finbox meile selle kriteeriumi põhjal 26 aktsiat. Muidugi on sellele kriteeriumile võimalik lisada ka muid kriteeriumeid. Näiteks kasumlikke (P/E>0) 60%-lise tõusupotentsiaaliga aktsiaid on 12.

Lisaks analüüsi poolele pakub Finbox ka aktsiaideid, mis hõlmab peamiselt teiste kuulsate investorite ja ka fondijuhtide investeeringuid. Kokku on neid andmebaasis ligi 6 tuhande jagu ning endale sobivaid on võimalik otsida portfelli ajaloolise (valikus on 1 kuu, 3 kuud, 1 aasta) tootluse, positsioonide arvu portfellis, investori tüübi ja ka selle alusel, milline sektor võiks olla otsitava fookus (kindlale sektorile fokusseerib investor siis, kui selle osakaal portfellis on üle 30%). Kui meid huvitab näiteks Tesla, siis me saame vaadata ka seda, millistel ja kui paljudel investoritel või fondijuhtidel Tesla aktsia portfellis on ning kas on hiljuti pigem ostetud või müüdud.

Kes soovib aktsiale põhjalikumat analüüsi ise teha, on Finbox Premium versiooniga võimalik alla laadida erinevatel meetoditel aktsia õiglast hinda arvutatavaid Exceli faile, mis on juba eelnevalt seadistatud ning lahtritesse tuleb sisestada vaid ettevõtet puudutavad numbrid. Finbox pakub proovimiseks 1 dollari eest kümnepäevast Premium paketti, kuid palju avastamist pakub kindlasti ka tasuta versioon.


Allikas: Finbox

Siiski on screenerid aktsiate valimisel vaid heaks abivahendiks, mis jätab kõrvale need aktsiad, mida me kindlasti vaadata ei soovi. See arvestab ettevõtte kasumit, suhtarve, võlakoormust või teostab isegi diskonteeritud rahavoogude analüüsi, kuid jätab analüüsimata teise olulise osa protsessist, milleks on ettevõtte strateegia, tulevikuväljavaated ja juhtkonna maine.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.

Allikas:  LHV finantsportaal

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll