Ehitise talumiskohustus, mis ulatub üle kinnisasja piiri

Eramaja kaart pealtvaade naabrid kinnisvara
Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Asjaõigusseaduse § 148 kaitseb isikut, kes on heauskselt ehitanud oma ehitise üle naabri kinnisasja piiri. Paragrahvi eesmärk on vältida ehitise eemaldamise nõude esitamist ning seeläbi kahju tekitamist isikule, kes on olnud n-ö heausklikus eksimuses. Selle asemel kohustab seadus kinnisasja omanikku naabri ehitist taluma. Naabrilt saab nõuda ehitise alla jääva maatüki omandamist või perioodilist hüvitist. Ehitise talumiskohustus tekib sellisel juhul seadusest ning selleks ei kanta kinnistusraamatusse õigusi (nt servituut). Ehitise talumiskohustus kehtib kinnisasja igakordse omaniku suhtes. Ehitise eemaldamist saab nõuda vaid pahauskselt naabrilt või kui ehitamisele õigeaegselt vastu vaieldi.

Heauskne versus pahauskne ehitamine

Asjaõigusseaduse § 148 lõige 1 sätestab, et ehitis, mis ulatub üle kinnisasja piiri, on selle kinnisasja osa, mille piirest ta väljub, kui kinnistusraamatusse on kantud kinnisasja piiriülest ehitamist lubav asjaõigus või kui naaberkinnisasja omanik peab piiriülest ehitamist vastavalt käesoleva paragrahvi 2. lõikele lubama. Asjaõigusseaduse § 148 lõike 2 järgi, kui käesoleva paragrahvi 1. lõikes nimetatud ehitis on püstitatud asjaõiguseta, kuid heauskselt, peab naaberkinnisasja omanik seda lubama.

Heausksus tähendab, et kinnisasja omanik ei teadnud ega pidanudki teadma, et ta ehitab võõrale kinnisasjale. Heauskselt ei tegutse isik, kes ei kontrolli, kas ehitisealune maa kuulub täielikult tema omandisse ning et ehitis ei ulatuks naaberkinnisasjale. Vajaduse korral on piiri täpne kulgemine võimalik kindlaks teha asjatundja abil. Kui isik ei ole piirialal ehitades neid asjaolusid kontrollinud ja ehitis ulatub üle naaberkinnisasja piiri, on ta üldjuhul tegutsenud pahauskselt. Pahausksuse puudumist peab tõendama ehitaja (ehitise ehitanud naaber) (Riigikohtu 17. oktoobri 2011 kohtuotsus tsiviilasjas nr 3-2-1-89-11, p 14).

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, DigiPro, Ärigeenius ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse poolt korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääs investeerimisportaali Rikas Geenius artiklitele ja analüüsidele.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26,99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Allikas:  RAND Õigusbüroo