Kinnisvara ostja või üürija võib sellest aastast nõuda energiamärgist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kirjutas 17.12.2008 alla määruse "Energiamärgise vorm ja väljastamise kord", mis võimaldab hoone ostjal või üürijal nõuda müüjalt hoone energiakulutustest ülevaadet andvat energiamärgist.

1. jaanuarist 2009 juurutatava energiamärgise eesmärk on pakkuda hoone või korteri ostjatele ja üürijatele teavet hoone olukorrast energiatarbimise seisukohast. Energiamärgise abil saab võrrelda hoone energiakasutust võrreldes teiste samaväärsete hoonetega, samuti saab märgisest teada, mida tuleks konkreetse hoone energiatarbimise vähendamiseks teha. Energiamärgis kajastab energiakasutust, mida vajatakse hoone kütmiseks, jahutamiseks, vee soojendamiseks, ventilatsiooniks, valgustamiseks ja elektriseadmetes.

Kehtiva Eesti seadusandluse järgi ei hakka energiamärgis uuest aastast hoonetele automaatselt kohustuslik olema, kuid ostjal või üürijal on õigus seda hoone müüjalt nõuda. Energiamärgise puudumine on ostjale ja üürijale riskiks: kui tarbija ei ole märgise vastu huvi tundnud, aga hiljem hakkab aru saama, et energiaarved on eeldatavast suuremad, on võimalused tehingu vaidlustamiseks piiratumad.

Energiamärgiste väljastamisega võivad Eestis tegeleda Ehitusseaduse nõuetele vastavad ettevõtjad – projekteeritavatele hoonetele projekteerimisfirmad, olemasolevatele hoonetele energiaauditeid tegevad ettevõtjad või hoonete energiamärgiseid väljastavad ettevõtjad. Kuni 2010. aasta 1. jaanuarini võivad energiamärgiseid väljastada ka ehitiste ekspertiise teostavad ettevõtjad. Vastavate spetsialistide koolitused on käinud 2008 aasta kevadest.

Energiamärgise nõue ei laiene hoonetele, mis on vastavalt Muinsuskaitseseadusele mälestised ja mille olemust ning välisilmet energiatõhususe miinimumnõuete täitmine oluliselt muudaks. Samuti ei laiene määrus kultus- ja tavandihoonetele, kuni kaheaastase kasutuseaga hoonetele, tööstushoonetele, töökodadele ja madala energiavajadusega ning eluruumideta põllumajandushoonetele, hoonetele, mida kasutatakse elamiseks vähem kui neli kuud aastas ja hoonetele, mille ruumide kasulik pind on kuni 50 m2.

Hoone energiamärgise andmed avaldatakse ehitisregistris.


LÜHIDALT HOONETE ENERGIAMÄRGISTE VÄLJASTAMISEST

1. jaanuarist 2009 juurutatava hoone energiamärgise kõige olulisemaks eesmärgiks on pakkuda hoone või korterite ostjatele või üürijatele teavet hoone olukorrale energiatarbimise seisukohalt. Energiamärgised pakuvad teavet hoone energiakasutuse kohta võrreldes teiste samaväärsete hoonetega ja loetlevad meetmeid, mida oleks hoones otstarbekas energia kokkuhoiuks rakendada. Energiamärgis kajastab energiakasutust hoones, mida vajatakse hoone kütmiseks, jahutamiseks, vee soojendamiseks, ventilatsiooniks, valgustamiseks ja elektriseadmetes.

Energiamärgiste väljastamise õiguslikuks aluseks on majandus- ja kommunikatsiooniministri 17. detsembri 2008 määrus nr 107 "Energiamärgise vorm ja väljastamise kord". (Määruse "Energiamärgise vorm ja väljastamise kord" seletuskiri)

Energiamärgiste väljastamisega võivad Eestis tegeleda "Ehitusseaduse" nõuetele vastavad ettevõtjad.

Vastavalt "Ehitusseadusele" võivad energiamärgiseid väljastada:

  • hoonete energiamärgiseid väljastavad ettevõtted;
  • energiaauditeid teostavad ettevõtjad;
  • ehitiste ekspertiise teostavad ettevõtjad (kuni 01.01.2010).

Projekteeritavatele hoonetele väljastavad energiamärgiseid "Ehitusseaduse" nõuetele vastavad projekteerimisettevõtjad.

Kõigi eelpool nimetatud ettevõtjate kontaktandmeid on võimalik leida Majandustegevuse registrist. Märgiste väljastajate andmeid on võimalik Majandustegevuse registrist leida otsingu abil. Valides registri avalehe vasakul küljel paiknevast menüüst \’Otsingud\’ alamenüü \’Ettevõtja otsing\’ ja valides teid huvitava ettevõtja tegevusala (\’Hoonete energiamärgis\’, \’Hoonete energiaaudit\’ või \’Ehitusprojektide ja ehitiste ekspertiisi tegemine\’) kuvataksegi kõik ettevõtjad, kes vastaval tegevusalal tegutsevad.

Energiamärgis olemasolevale hoonele koosneb neljast osast.

  • Energiamärgise tiitelleheks olevas esimeses osas antakse kõige olulisem info hoone kohta, st andmed hoone kohta, andmed hoone kaalutud energia erikasutuse ja energiaklassi kohta ning teave energiamärgise väljastaja kohta.
     
  • Energiamärgise teises osas annab energiamärgise väljastaja soovitused, milliseid energiasäästu meetmeid oleks hoones põhjendatud kasutusele võtta, samuti paikneb sellel hoone foto ja märgitakse märkused. Märkused lisatakse eelkõige juhul kui hoone puhul ilmneb asjaolusid, mis võivad olulisel määral kaalutud energiaerikasutust ja energiaklassi mõjutada (näiteks tavapärasest erinev sisekliima, hoone osalises kasutuses, hoone pole pidevalt kasutuses).
     
  • Energiamärgise kolmas ja neljas osa iseloomustavad märgise väljastamise protseduuri. Kolmandas osas antakse algandmed, mida märgise väljastamisel kasutatakse, neljandas osas näidatakse arvutuskäik, mille põhjal hoone energiaklass saadakse.

Kehtiv Eesti seadusandlus ei takista tehingute läbiviimist olukorras, kus müüja ei ole ostja ees energiamärgise esitamise nõuet täitnud.

 Samuti ei näe seadus ette hetkel ühtegi sanktsiooni tehingu osapooltele energiamärgise puudumise tõttu.

Energiamärgise puudumine tehingu juures võib olla riskiks pigem ostjale: kui tarbija ei ole märgise vastu huvi tundnud, aga hiljem hakkab aru saama, et energiaarved on üle mõistuse suured, on võimalused tehingu vaidlustamiseks energiakasutuse aspektidest nähtavasti piiratumad.


Hoonete energiamärgis spetsialistile

Nõuded hoonete energiamärgiste väljastajatele on kehtestatud "Ehitusseadusega". Juhul kui ettevõtja soovib tegutseda energiamärgiste väljastamisega, tuleb ettevõte registreerida Majandustegevuse registris . Registreeringu tegemiseks on tulenevalt "Ehitusseadusest" nõutav:

registreeringu tegemiseks peab isik olema liigitatav ettevõtjaks äriseadustiku tähenduses
vastavasisuline õigussuhe vastutava spetsialistiga või peab füüsilisest isikust ettevõtja ise olema pädev tegutsema vastutava spetsialistina
vastutaval spetsialistil peab olema kutsekvalifikatsioon vastaval alal tegutsemiseks (välja arvatud juhul kui isik taotleb registreeringut tegutsemaks ehitiste ekspertiise teostava isikuna või projekteerimisettevõtjana. Ehitiste ekspertiise teostavad isikud võivad energiamärgiseid väljastada kuni 01.01.2010)
Energiamärgiste väljastajate ja energiaaudiitorite kutsete omistamisega tegeleb Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus (EKVÜ), teave kutsete omistamise korraldusest on avaldatud EKVÜ kodulehel. Kutse omistamise eelduseks on vastava koolituse läbimine. Hetkel pakub energiamärgiste väljastajate ja energiaaudiitorite koolitusi Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) Avatud Ülikool. Lähemat infot koolituste toimumise kohta on võimalik saada TTÜ Avatud Ülikooli kodulehelt .

Abimaterjalid energiamärgiste väljastajatele:

Kraadpäevade andmed on avaldatud SA KredEx Energiasäästu Kompetentsikeskuse kodulehel.

Energiamärgiste Ehitisregistrisse kandmise juhendid avaldatakse hiljem. 

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll