Mitteresidendist äriühingul võib Eestis toimuvast äritegevusest tekkida püsiv tegevuskoht (PT) tulumaksuseaduse § 7 tähenduses, mille enamlevinud vormiks on äriregistris registreeritud filiaal1. Siinkohal on oluline juhtida tähelepanu asjaolule, et muutunud on PT kasumi deklareerimine.
PT-le mitteresidendilt omistatud kasum, mis on Eestist väljaviidud, deklareeritakse alates 01.01.2015 TSD lisal 3 (kuni detsembrini 2014 deklareeriti väljaviidud kasum TSD lisal 6).
Oluline muudatus on siinjuures ka asjaolu, et PT peab deklareerima väljaviidud kasumi ka sel juhul, kui vastava välisriigiga sõlmitud maksulepingu järgi on kasum Eestis tulumaksust vabastatud2 põhjusel, et PT Eestis tegelikult tekkinud ei ole. PT mõiste maksulepingus on samast mõistest tulumaksuseaduses mõnevõrra kitsam, sätestades teatud erandid. Näiteks ei teki PT maksulepingute järgi Eestis toimuva ehitustegevuse korral siis, kui tegevuse kestus ei ületa maksulepingus märgitud ajalist piiri (paljudes Eesti lepingutes on see 6 kuud või 9 kuud) või kui Eestis tegeletakse vaid nn abistavate tegevustega, näiteks toodete tutvustamisega.
Selline deklareerimiskohustuse muudatus TSD lisas 3 on ebamõistlikult koormav neile mitteresidentidele, kellel maksulepingu kohaselt PT Eestis tekkinud ei ole (kuigi tulumaksuseaduse § 7 tähenduses võib see olla tekkinud), sest see sunnib välja arvestama mittetekkinud püsivale tegevuskohale omistatava Eesti kasumi ja deklareerima selle väljaviimisel (kuna see kasum ei ole maksustatav, siis TSD lisa 3 koodil 3000 ja koodil 3010 näidatakse sama summa).
Mõistlikuks tuleks pidada maksulepinguriigist pärineva mitteresidendi puhul kohustust omistada, välja arvestada ja deklareerida TSD lisas 3 Eesti PT kasum selle väljaviimise kuul vaid juhul, kus maksulepingu järgi on PT Eestis
tekkinud. PT mittetekkimise kohta maksulepingu alusel võiks mitteresident teada anda TSD lisas 3 tehes vastavasse
kastikesse "linnukese".
Lisamaterjal
1 Filiaali registreerimise kanne äriregistris ei loo veel Eestis püsivat tegevuskohta, kui majandustegevust tegelikult ei toimu.
2 Sel viisil maksustamisest vabastatud kasumiosa näidatakse koodil 3010, väljaviidud kasumiosa aga koodil 3000.
Artikkel on avaldatud AS PricewaterhouseCoopers maksuteates nr 8-9, august-september 2015