Ettemaksuarve ja sisendkäibemaks

dokument äri ettevõtlus
Foto: Shutterstock

Küsimus: tihti väljastavad hankijad kauba eest ettemaksuarve (näiteks autole varuosa tellides), mis tuleb tasuda nädala jooksul või isegi kahe nädala jooksul (sõltuvalt kauba tarneajast, mis mõnikord võib olla kuni kuu aega).

Olen aru saanud, et ettemaksu ja sellelt käibemaksu tuleb kajastada siis, kui ettemaks on tehtud/üle kantud (hoolimata ettemaksuarvel toodud arve kuupäevast või sellest, et kaup ise saabub alles kuu aja pärast), sest käibemaksuseaduse järgi tekib käive siis, kui kauba eest on kasvõi osaliselt makstud ja käibe tekkimise (ülekande tegemise/raha laekumise) perioodil tekib müüjal käibemaksu tasumise kohustus ning ostjal õigus sisendkäibemaksu maha arvestada.

Kas on õige, kui ettemaks hankijale tasutakse märtsis summas 120 eurot, siis märtsikuu käibedeklaratsioonil deklareeritakse selle tehingu pealt sisendkäibemaksu 20 eurot? Kui aprillis esitab hankija arve näiteks summale 300 eurot + käibemaks (arvele lisandub teisi teenuseid, näiteks varuosa vahetamise tasu), kus on märgitud, et ettemaks on 120 eurot ning tasuda jääb 360 – 120 = 240 eurot, siis aprillikuu käibedeklaratsioonil tuleb deklareerida selle arve pealt sisendkäibemaksu (360 – 360/1,2)-20 = 40 eurot?

Kas seadus ei jäta võimalust märtsikuus ettemaksult sisendkäibemaksu mitte arvestada ja deklareerida kogu arve pealt sisendkäibemaks arve esitamise perioodil ehk aprillikuu käibedeklaratsioonil?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist:

Maksustatava käibe tarbeks soetatud kaupade ja saadud teenuste sisendkäibemaksu mahaarvamine on käibemaksukohustuslase õigus, mitte kohustus. Mahaarvamise õigus tekib kauba või teenuse ostjal samal kuul, kui müüjal tekib selle kauba või teenuse käive, tingimusel, et vastava kuu käibedeklaratsiooni esitamise tähtpäevaks on müüjalt saadud nõuetekohane arve või ettemaksuarve. Kui arve saadakse hiljem, tekib ostjal sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus arve saamise kuul.

Käibemaksuseadus ei sätesta ostja kohustust arvata sisendkäibemaks maha kohe, kui tal seaduse kohaselt see õigus tekib – mahaarvamise õigust saab kasutada ka hiljem. Oluline on, et mahaarvamise tingimused oleksid täidetud: kaup või teenus on ostetud või ostetakse maksustatava käibe tarbeks ja müüjalt on saadud käibemaksuseaduse nõuetele vastav arve.

Seega ei ole toodud näite puhul kohustust märtsis ettemaksu alusel käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata ning võib hoopis arvata kogu sisendkäibemaksu maha aprillis.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll