Isikukaitsevahendite ja muude meditsiiniliste vahendite maksuvaba ühendusesisene soetamine ja 0% käibemaksuga maksustatud siseriiklik käive

Küsimus: millised muudatused on isikukaitsevahendite ja muude meditsiiniliste vahendite importimisel, ühendusesisesel soetamisel ja siseriiklikul võõrandamisel?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist:

Euroopa Komisjoni 3. aprilli 2020. a otsuse alusel kohaldatakse ajavahemikus 30. jaanuarist kuni 31. juulini 2020. aastal tolli- ja käibemaksuvabastust COVID-19 viiruse ennetamiseks ja peatamiseks kasutatavate isikukaitsevahendite ja muude meditsiiniliste vahendite importimisel. Rahandusministeeriumi poolt on koostatud nimetatud kaupade importimisel ja ühendusesisesel soetamisel käibemaksuvabastuse ning samade vahendite siseriiklikul võõrandamisel 0% käibemaksumäära rakendamise juhend (PDF)​. Järgnevalt kõige olulisemad põhimõtted ühendusesisesel soetamisel maksuvabastuse ja siseriiklikul müügil 0% määra rakendamisel.

Maksuvabastuse rakendamine ühendusesisesel soetamisel

Ühendusesisesel soetamisel on maksuvabastuse rakendamise tingimused üldreeglina samad, mis on vajalikud maksuvabastuse saamiseks samade meditsiiniliste vahendite importimisel. Täpsemalt on nõutavad tingimused kirjas eespool viidatud Rahandusministeeriumi juhendi punktis 6. Seda, kas vastavad tingimused on täidetud, peab maksukohustuslane eeskätt ise hindama, vajaduse korral saab pöörduda selgituste saamiseks maksuhalduri poole.

Tuleb siiski arvestada, et erinevalt importimisel rakendatavast maksuvabastusest ei kohaldata ühendusesisesel soetamisel maksuvabastust juhul, kui meditsiinivahendeid tuuakse õigustatud isiku eest. Kauba ühendusesisene soetus on maksuvaba vaid juhul, kui kauba soetaja on õigustatud isik ise. Kui kauba soetaja ei ole õigustatud isik, kuid võõrandab toodava kauba edasi õigustatud isikule, siis on ühendusesisene soetus käibemaksuga maksustatav. Käibemaksukohustuslane, kes kauba edasi võõrandab, saab kauba soetamisel tasutud käibemaksu samaaegselt sisendkäibemaksuna maha arvata.

0% käibemaksumäära rakendamine siseriiklikule käibele

Käibemaksuseaduse § 15 lg 3 p 14 kohaselt maksustatakse siseriiklikul võõrandamisel 0% käibemaksumääraga kaup, mille import on maksuvaba tollimaksuvabastuse kohaldamiseks sätestatud tingimustel vastavalt nõukogu määruse 2009/1186 artikli 76 alusel kehtestatud komisjoni otsusele – milleks on seesama eespool viidatud 3. aprilli 2020. a otsus.

Käibemaksumäära 0% rakendamise tingimused siseriikliku käibe puhul on samad, mis on vajalikud maksuvabastuse saamiseks kaupade importimisel ja kauba ühendusesisesel soetusel, täpsemalt on need kirjas Rahandusministeeriumi juhendi punktis 7. Kas nõutavad tingimused on täidetud, peab maksukohustuslane jälle eeskätt ise hindama. Kui maksukohustuslane maksustab kaupa 0%-lise määraga, siis peab vastavalt käibemaksuseaduse § 37 lg 8 p 1 märkima arvele ka viite käibemaksuseaduse sättele, mille alusel on käibemaksumäär 0%. Antud juhul tuleb viidata käibemaksuseaduse § 15 lg 3 p 14.

Sarnaselt maksuvabastustega importimisel komisjoni 3. aprilli 2020. a otsuse alusel kohaldatakse samade kaupade ühendusesisesel soetamisel maksuvabastust ja siseriiklikul võõrandamisel 0% käibemaksumäära samuti tagasiulatuvalt alates 30. jaanuarist 2020 kuni 31. juulini 2020. Kui kaup, mis vastab 0%-lise käibemaksumääraga maksustatava kauba tingimustele, on varasemalt maksustatud 20%-lise maksumääraga ning sellekohane arve on väljastatud – siis saab käibemaksumäära 0% rakendada juhul, kui varem väljastatud arve tühistatakse ja esitatakse uus arve käibemaksumääraga 0%.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll