Äripäeva raadio saates “Teabevara tund” kõneles Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling ettevõtluses kasutatavate sõiduautodega seotud maksunüanssidest.
Muu hulgas oli jutuks ka sõiduauto ost teisest Euroopa Liidu liikmesriigist. Sellest kõneldes tõi Elling esmalt välja, et sõiduauto ostu puhul tuleb esmalt eristada, kas ostetakse uus või kasutatud sõiduauto.
Uus auto käibemaksuseaduse tähenduses ei ole see, mida oleme harjunud tavatähenduses uueks autoks pidama. Uus auto käibemaksuseaduse tähenduses, tõi Tõnis Elling välja, on selline, millega on sõidetud alla 6000 kilomeetri või mis on alla kuue kuu vana. Maksunõustaja rõhutas, et rõhk selle määratluse juures on sõnal ‘või’. Näitena sellisest uueks sõiduautoks liigitumisest tõi ta, et auto võib seista kümme aastat garaažis ja läbisõit jääda alla 6000 km või teisalt takso, mille läbisõit on kolmsada tuhat kilomeetrit, aga vanust alla kuue kuu. Mõlemal juhul on tegemist uue sõiduautoga käibemaksuseaduse tähenduses.
Uue sõiduauto puhul tuleb käibemaks maksta selles riigis, kus auto arvele võetakse. Näiteks, kui ostetakse auto Soomes ja võetakse see Eestis arvele, siis käibemaks makstakse Eestis ja vastupidi. Uue auto soetamisel tuleb käibemaks maksta selles riigis, kus seda kasutama hakatakse. Siinjuures tekib muidugi küsimus, et kuidas automüüja teab, kus sõidukit kasutatakse. Selle puhul on konks sõiduki arvele võtmises, toonitas Tõnis Elling. Sõiduki müük toimub nullprotsendise käibemaksumääraga ja auto saab külge ajutise transiitnumbri, millega aga väga kaua sõita ei saa, tõi maksunõustaja välja ehk kui sõidukit soovitakse ühes või teises riigis arvele võtta, siis tuleb esmalt tasuda käibemaks.
Kasutatud auto ostul teisest Euroopa Liidu liikmesriigist mingeid erireegleid pole, märkis maksunõustaja. Kui osta auto eraisikult, siis käibemaksukohustust ei teki, sest eraisik müüb kaupa ilma käibemaksuta. Kui aga kasutatud sõiduk ostetakse autopoest, siis lisatakse hinnale ka asukohariigi käibemaks. Sellise ostu puhul sihtriigis maksukohustust enam ei teki.