Elektrienergiale kehtivad aktsiisialased regulatsioonid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alates 01.01.2008 maksustatakse alkoholi-, tubaka-, kütuse ja elektriaktsiisi seaduse (edaspidi ATKEAS-e) kohaselt aktsiisiga ka elektrienergia. Käesoleva infomaterjaliga antakse ülevaade elektrit puudutavatest elektriaktsiisialastest regulatsioonidest ja elektri aktsiisiga maksustamise korraldusest.

Täiendava info lisandumisel informeerime Maksu- ja Tolliameti kodulehel elektriaktsiisi rubriigis avaldatava teavituse kaudu.

SISUKORD:
1. Mida maksustatakse aktsiisiga?
2. Kellel tekib elektrilt aktsiisi maksmise kohustus?
3. Millal tekib elektrilt aktsiisi maksmise kohustus?
4. Aktsiisi deklareerimine ja tasumine
5. Aktsiisivabastused
6. Energia aktsiisivabastuse loa taotlemine elektrienergiale
7. Aktsiisi tagastamine
8. Elektrienergia mõõtmisega seonduvad kohustused
9. Koolitused
10. Õigusaktid ja viited

–page1–

1. Mida maksustatakse aktsiisiga?

ATKEAS-e §19 lõikega 11 defineeritakse elektrienergia (aktiivenergia), mille KN kood on 2716 00 00. Aktsiisiga ei maksustata reaktiivenergiat, kuna reaktiivenergia mõõtühik on varh (varr). Elektrienergia aktsiisimääraks on 4,47 eurot/MWh.

Kuna aktsiisiga maksustatavat elektrienergiat maksustatakse MWh mõõtühikutes tuleneb eeltoodust, et aktsiisiga ei maksustata reaktiivenergiat (mida mõõdetakse varhides).

Tagasi algusesse..

–page2–

2. Kellel tekib elektrilt aktsiisi maksmise kohustus?

Elektriaktsiisi maksjateks on 

  • võrguettevõtja, kes tarbib elektrienergiat või edastab elektrienergiat tarbijale,
  • omatoodetud elektrienergia tarbija,
  • otseliini kaudu edastatud elektrienergia tarbija.

Näide 1:
Elektrienergia liigub kahe võrguettevõtja vahel võrguettevõtjalt A teisele võrguettevõtjale B. Võrguettevõtja A edastab võrguettevõtjale B 100 ühikut elektrienergiat, millest võrguettevõtja B edastab omakorda 98 ühikut elektrienergiat tarbijatele, ülejäänud 2 ühikut kuluvad elektrienergia kao (1 ühik) ja võrguettevõtja B omatarbe jaoks (1 ühik).

Võrgukaod aktsiisiga maksustamisele ei kuulu – ATKEAS-e §24 järgi tekib maksukohustus alles elektrienergia edastamisel tarbijale.

Võrguettevõtjal A ei teki elektriaktsiisi maksukohustust 100 ühikult elektrienergiat, mille ta edastas võrguettevõtjale B, kuna elektri edastamisel ühelt võrguettevõtjalt teisele ei teki seaduse kohaselt veel aktsiisimaksukohustust (ATKEAS §24 lg 63).

Võrguettevõtja B võrgust tarbijale edastatud elektrienergialt ja võrguettevõtja B omatarbeks (B büroo, olmeruumid jne) kasutatud elektrienergialt tekib aktsiisimaksukohustus võrguettevõtjal B (ATKEAS §24 lg 63). Nimetatud elektrienergia pealt (99 ühikut) kuulub aktsiis deklareerimisele ja tasumisele võrguettevõtja B poolt.

Tagasi algusesse..

–page3–

3. Millal tekib elektrilt aktsiisi maksmise kohustus?

Elektriaktsiisi maksukohustus tekib

1. Elektri võrguettevõttel: 

  • elektrienergia edastamisel sellisele tarbijale, kes ei ole võrguettevõtja,
  • elektrienergia kasutusele võtmisel tarbimiseks.

2. Omatoodetud elektrienergia tarbijal:

  • elektrienergia kasutusele võtmisel tarbimiseks, milleks omatoodetud elektrienergia tarbija puhul peetakse ka elektrienergia edastamist teisele tarbijale, kes ei ole võrguettevõtja (jõustus 01.01.2009).

3. Otseliini kaudu edastatud elektrienergia tarbijal:

  • elektrienergia kasutusele võtmisel tarbimiseks.

NB! Otseliini mõiste on toodud ära elektrituruseaduses, kus otseliin on võrguga ühendamata lisaliin elektrienergia edastamiseks ühest elektrijaamast teise või tarbijale. Elektrituruseaduse kohaselt on ka nõutav tegevusluba otseliini kaudu elektrienergia edastamiseks. Lähtudes eelnevast ei saa lugeda igasugust elektriliini otseliiniks. 

Tagasi algusesse..

–page4–

4. Aktsiisi deklareerimine ja tasumine

Elektriaktsiisi maksustamisperioodiks on kalendrikuu.
Elektriaktsiisi maksja on kohustatud maksustamisperioodile järgneva kuu 15. kuupäevaks: 

  • esitama tema asukohajärgsele aktsiisikeskusele aktsiisideklaratsiooni,
  • tasuma aktsiisideklaratsioonil oleva aktsiisisumma.

Elektrilt tekkinud aktsiisimaksukohustus deklareeritakse aktsiisimaksja poolt elektriaktsiisideklaratsiooniga.
Kütuse- ja elektrienergia aktsiisideklaratsioon jaguneb erinevateks tabeliteks, milledest elektrienergialt tekkinud aktsiisimaksukohustuseks kasutatakse tabeleid E1, E2 ja E3. Tabeleid on kokku kolm eraldi igale aktsiisimaksja kategooriale:

Tabel:
Kasutamine:
 
Tabel E1
Täidab võrguettevõtja maksustamisperioodi jooksul edastatud (aktsiisiga maksustatud ja aktsiisiga maksustamata) ja tarbitud (aktsiisiga maksustatud ja aktsiisiga maksustamata) elektrienergia koguste kohta.
Tabel E2
Täidab omatoodetud elektrienergia tarbija maksustamisperioodi jooksul toodetud ja tarbitud (aktsiisiga maksustatud ja aktsiisiga maksustamata) elektrienergia koguste kohta.
Tabel E3
Täidab otseliini kaudu edastatud elektrienergia tarbija maksustamisperioodi jooksul soetatud ja tarbitud elektrienergia koguse kohta.

Elektrienergia aktsiisideklaratsiooni, nagu ka muid aktsiisideklaratsioone, saab esitada  elektrooniliselt läbi e-maksuameti. Säilinud on võimalus esitada aktsiisideklaratsioon paberkandjal asukohajärgsele aktsiisikeskusele. Aktsiisideklaratsioon peab olema allkirjastatud vastavat õigust omava isiku poolt. E-maksuameti on kiireim ja mugavaim võimalus deklaratsiooni esitamiseks, kuna elektroonilisel aktsiisideklaratsioonil on enamus lahtreid eeltäidetud ja valemite abil ette arvutatavad.

NB!
Alkoholi-, tubaka-, kütuse ja elektriaktsiisi seadus hakkab kehtima alates 01.01.2008 ja sellest tulenevalt antud hetkest tekib elektriaktsiisimaksjatel (võrguettevõttel, omatoodetud elektrienergia tarbijal ja otseliini kaudu edastatud elektrienergia tarbijal) edastatud (aktsiisiga maksustatud) ja tarbitud (aktsiisiga maksustatud) elektrienergia kogustelt maksukohustus. Seega peab tarbimiskohtade arvestinäidud olema fikseeritud 01.01.2008 seisuga.

Tagasi algusesse..

–page5–

5. Aktsiisivabastused

ATKEAS-e kohaselt on elektriaktsiisist vabastatud:

  • NATO liikmesriikide (välja arvatud Eesti) relvajõudude enda ja nendega kaasas oleva tsiviilkoosseisu kasutuseks ning nende sööklate varustamiseks soetatud aktsiisikaup (sh elekter),
  • elektrienergia, mida kasutatakse keemilise reduktsiooni jaoks,
  • elektrienergia, mida kasutatakse elektrolüütilistes ja metallurgilistes protsessides,
  • elektrienergia, mis moodustab toote omahinnast keskmiselt rohkem kui 50%,
  • elektrienergia, mida kasutatakse mineraloogilistes protsessides,
  • elektrienergia, mis on toodetud ärilisel eesmärgil käitatavas laevas,
  • elektrienergia, mida kasutatakse elektrienergia tootmiseks ning elektrienergia, mida kasutatakse elektrienergia tootmise suutlikkuse säilitamiseks.

NB!
Vastavalt ATKEAS-e §692 on elektriaktsiisivabastuse luba nõutav ainult võrguettevõtjalt aktsiisivaba elektrienergia soetamiseks. Kui elektritootjal on aktsiisvaba elektrienergia kasutus ja ta ei soeta elektrienergiat teiselt võrguettevõttelt, siis elektrienergia aktsiisivabastuse luba ei ole nõutav.

Mineraloogilised protsessid on nimetatud nõukogu määruse (EMÜ) 3037/90 lisas, mis on kehtestatud määrusega (EÜ) nr 1893/2006. Vastavalt 23. jaotisele loetakse mineraloogilisteks protsessideks: muude mittemetalsetest mineraalidest toodete tootmine, sealhulgas nt klaasi ja klaastoodete tootmine, klaasi töötlemine, keraamika tootmine, keraamiliste kivide ja plaatide tootmine, põletatud savist telliste, katusekivide ja muu ehitusmaterjali tootmine, tsemendi, lubja ja kipsi tootmine ning dekoratiiv- ja ehituskivi lõikamine, vormimine ning viimistlus.

NB! Killustiku tootmine kuulub koodi alla 08122 (NACE 2008 08.12) – st nii kaevandamine kui ka tootmine. Seega ei kuulu killustiku kaevandamine ja tootmine aktsiisivaba protsesside hulka (mineraloogilised protsessid), kuna mineraloogilisteks protsessideks loetakse EÜ Nõukogu määruses 3037/90 NACE nomenklatuuri koodi DI 23 all nimetatud tegevusalasid. 

Aktsiisivaba on elektrienergia tootmisega ja tootmise suutlikkuse säilitamisega otseselt seotud elektrienergia kasutus (sh ka tootmishoone valgustus ja ventilatsioon). Aktsiisivabastus ei kohaldu näiteks ettevõtte büroohoone, söökla vmt elektritarbele. 

NB! ATKEASi kohaselt on aktsiisist vabastatud samuti kütus (st nii vedelkütused kui ka maagaas), mida kasutatakse elektrienergia tootmiseks. Antud aktsiisivabastuse juures on oluline silmas pidada asjaolu, et ATKEASi mõistes käsitletakse elektrienergia tootmisena ainult elektrituruseaduse kirjeldatud tegevusi (st, et ATKEASi tähenduses loetakse elektrienergia tootmiseks ainult neid tegevusi, mida loetakse elektrienergia tootmiseks elektrituru seaduse tähenduses). Eeltoodust tulenevalt on võimalik isikul elektri tootmiseks kasutada kütust aktsiisivabalt ainult juhul, kui isik teostab elektri tootmist elektrituruseaduse tähenduses. Isikul, kellel on õigus kasutada elektri tootmiseks aktsiisivaba kütust, on aktsiisivaba kütuse kasutamiseks nõutav kütusekäitleja aktsiisivabastuse loa olemasolu.

Tagasi algusesse..

–page6–

6. Elektrienergia aktsiisivabastuse loa taotlemine

Vaata taotlemise kohta artiklist "Energia aktsiisivabastuse luba". 

Taotluse saab esitada aktsiisikeskusele (paberil) ja elektrooniliselt. Energia aktsiisivabastuse loa vormi ja selle täitmise korra kehtestab rahandusminister määrusega.

Elektrienergia aktsiisivabastuse loa taotlemisel esitatavad dokumendid:

  1. kirjalik taotlus, milles on märgitud:
              1.1 elektrienergia aktsiisivabastuse loa taotleja nimi,1.2 elu- või asukoha aadress,
              1.3 tegevuskoha aadress,
              1.4 kontaktandmed.
  2. aktsiisivaba elektrienergia kasutamise eesmärk. 
  3. andmed taotluse esitamise kuule eelneva 12 kuu jooksul kasutatud elektrienergia koguse kohta.
  4. andmed taotluse esitamise kuule eelneva 12 kuu jooksul kasutatud elektrienergia kasutamise otstarbe kohta.
  5. aktsiisivaba elektrienergia kasutamise kohta arvepidamise eeskiri.

Tagasi algusesse..

–page7–

7. Aktsiisi tagastamine

Aktsiisiga maksustatud elektrilt makstakse aktsiis tagasi:

  • välisriigi diplomaatilise esinduse ja konsulaarasutuse, Välisministeeriumi poolt tunnustatud rahvusvahelise organisatsiooni esinduse või esindaja, Eestisse akrediteeritud välisriigi diplomaatilise esindaja, konsulaarametniku, väljaarvatud aukonsul, ja erimissiooni esindaja poolt ametialaseks kasutamiseks ostetud aktsiisiga maksustatud elektrienergialt.
  • NATO liikmesriigi (välja arvatud Eesti) relvajõududele nende enda või nendega kaasas oleva tsiviilkoosseisu kasutuseks ja nende sööklate varustamiseks ostetud aktsiisiga maksustatud aktsiisikaubalt (sealhulgas elektrienergialt).

Aktsiis tagastatakse ka teiste riikide relvajõududele ja tsiviilkoosseisule ning rahvusvahelisele sõjalisele peakorterile ja sõjalisele õppeasutustele juhul, kui see on ette nähtud Riigikogu poolt ratifitseeritud välislepingus.

Isiku või asutuse õigust taotleda aktsiisi tagastamist kinnitab diplomaatide puhul välisminister ja relvajõudude puhul kaitseminister. Aktsiisi tagastamise kord diplomaatidele ja relvajõududele on kehtestatud rahandusministri määrusega.

Tagasi algusesse..

–page8–

8. Elektrienergia mõõtmisega seonduvad kohustused

ATKEAS-e §33 kehtestab elektriaktsiisi maksjatele nõuded, millega elektriaktsiisi maksjad peavad teostama elektrienergia mõõtmisi ja pidama mõõtmiste üle arvestust.

Elektri võrguettevõtja on kohustatud: 

  • mõõtma oma tarbitavat elektrienergia kogust,
  • mõõtma tarbijale edastatud elektrienergia kogust,
  • dokumenteerima mõõtmiste tulemused ja pidama nende arvestust.

Võrguväliselt soetatud elektrienergia tarbija on kohustatud:

  • mõõtma oma tarbitavat elektrienergia kogust,
  • dokumenteerima mõõtmise tulemused ja pidama nende arvestust.

ATKEAS-i kohaselt peavad olema mõõteseadmed taadeldud ( nõuded seadmetele kehtestab Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium). Elektriaktsiisi maksja mõõteseadmed peavad vastama elektrituruseaduse alusel kehtestatud nõuetele.

Tagasi algusesse..

–page9–

9. Koolitused

Maksu- ja Tolliametil on plaanis koolitusi aktsiisialaste muudatuste tutvustamiseks. Täpsemat infot Maksu- ja Tolliameti poolt korraldatavate koolituste kohta leiab Maksu- ja Tolliameti kodulehelt koolituste rubriigist.

Tagasi algusesse..

–page10–

10. Õigusaktid ja viited

Aktsiis:

Mõõtmine

E-maksuamet:

Muud:

Tagasi algusesse..

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll