Maksud kingitustelt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Jõuluajal kingituste tegemise saginas peavad vähemalt raamatupidajad mõtlema ka kingitustega kaasnevatele maksutagajärgedele. Kindlasti ei ole maksuküsimused esmased, kuid nende arvestamata jätmine võib hiljem tuua ebameeldivaid üllatusi. Selleks, et veidi aidata raamatupidajaid aasta viimastel nädalatel, olgu alljärgnevalt toodud lühike meeldetuletus  kingitustega seotud maksuküsimustest.


Kui kingituse teeb üks inimene teisele, siis see ei too kaasa mingeid maksutagajärgi (TuMS § 19 lg 3 p 6). Kui kingituse tegijaks on füüsilisest isikust ettevõtja, siis peab ta meeles pidama, et kingituste maksumust ei saa ta oma ettevõtluse tulust maha arvata (TuMS § 34 p 8).


Kui kingituse teeb aga juriidiline isik, siis kaasnevad sellega koheselt maksuprobleemid. Nimelt on tulumaksuseaduse kohaselt reeglina kõik Eesti juriidilise isiku tehtud kingitused ja annetused maksustatud (TuMS § 49 lg 1). Aastal 2006 on tulumaksumäär 23/77 tehtud kingituselt ja annetuselt. Tulumaksuseaduses on mõisted kingitus ja annetus identsed.


Alates 2006.a. algusest on maksuvabad reklaami eesmärgil üleantud kingitused, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 150 krooni. Kui jõulude puhul klientidele või koostööpartneritele üleantavat kingitust võib pidada reklaami eesmärgil üleantuks, siis ei too kuni 150 krooni maksvad kingitused kaasa maksukohustust. Üldiselt võib klientidele ja koostööpartneritele üleantud kingitusi pidada reklaamkingitusteks sõltumata sellest, kas üleantaval kaubal on kinkija nimi või logo. Kui kingisaaja jaoks seostub kingitus kinkijaga, siis võib seda pidada reklaamiks, mis tuletab kinkijat meelde.


Arvestada tuleks aga seda, et kui kingituse väärtus ilma käibemaksuta ületab 150 krooni, siis on kogu kingitus tulumaksuga maksustatud (näiteks kingitus hinnaga 155 kr on tervenisti maksustatud).


Kingituse maksuvaba piirmäära 150 kr tuleb vaadata iga tehingu kohta eraldi – seega kui tehakse kümme 150 kroonist kingitust eri isikutele või samale isikule eri ajal (ja neid ei ole võimalik vaadelda ühe tehinguna), siis on kõik need kingitused maksuvabad.


Ka käibemaksuseaduses on 2006. aasta algusest kingitustele kehtestatud 150 kroonine piirmäär (KMS §4 lg2 p6) ning kui kingituse maksustatav väärtus ei ületa seda summat, siis saab maksukohustuslasest kinkija sisendkäibemaksu maha arvata, kuid reklaamkingituse üleandmist ei pea maksustama. Kui aga reklaamkingituse väärtus ületab nimetatud piirmäära, siis on kogu kingituse üleandmine käibemaksuga maksustatud.


Unustada ei tohiks, et see 150-kroonine piirmäär kehtib üksnes reklaami eesmärgil üleantud kingitusele.
Seega kui tehakse kingitused oma töötajatele või nende lastele või lihtsalt heategevuslikul eesmärgil, siis kahjuks see piirmäär ei rakendu. Oluline on arvestada ka seda, et käibemaksuseadus peab kingituseks ainult kaupa, kuid tulumaksuseadus nii kaupa kui teenust.


Kui kingitus tehakse heategevuslikul eesmärgil, siis tuleb vaadata, kes on kingituse saaja. Nimelt on igal Eesti juriidilisel isikul võimalik teha heategevuslikul eesmärgil kingitusi ja annetusi:


  • tulumaksusoodustusega nimekirja kantud mittetulundusühingutele ja sihtasutustele;
  • kirikutele, kogudustele, koguduste liitudele;
  • haiglat pidavale isikule;
  • riigi või kohaliku omavalitsuse teadus-, kultuuri-, haridus-, spordi-, korrakaitse- või sotsiaalhoolekandeasutusele;
  • kaitseala valitsejale.

Nende isikutena kvalifitseeruvad vaid Eestis registreeritud isikud ja selles osas võib meie tulumaksuseadust pidada Euroopa õigusega vastuolus olevaks.

Sellistele heategevuslikele annetustele on kehtestatud ka piirmäär:



  • 3% maksumaksja poolt samal kalendriaastal isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast; või
  • 10% kalendriaasta 1. jaanuariks lõppenud maksumaksja viimase majandusaasta kasumist.


Maksumaksjal on õigus valida kummast piirmäärast soovitakse samal kalendriaastal lähtuda. Maksustatavad ja piirmääraga piiratud kingitused ja annetused deklareeritakse maksudeklaratsiooni TSD lisal 5.


Arvestada tuleks, et tulumaksusoodustusega nimekirja kantud isikute ja kirikute, koguduste ja koguduste liitude suhtes kehtivad täiendavad võimalused heategevuslike kingituste ja annetuste tegemisel. Samuti saab residendist füüsiline isik teatud ulatuses tehtud heategevuslikke kingitusi ja annetusi oma maksustatavast tulust maha arvata.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll