Alates 1. jaanuarist 2018 jõustuvad tulumaksuseaduse muudatused, mille kohaselt on üldine maksuvaba tulu määr aastas 6000 eurot (500 eurot kuus) üksnes rakendatav juhul, kui residendist maksumaksja aastatulu on kuni 14 400 eurot (k.a).
Praegu kehtiv määr 2160 eurot (180 eurot kuus) on oluliselt väiksem, kuid see kehtib kõigile, sõltumata aastatulust. Kui ei oleks tulumaksuseadust muudetud, oleks 2018. a maksuvaba tulu määr tõusnud 2280 euroni (190 eurot kuus). Seoses eeltoodud muudatusega kaob 1. jaanuarist ära ka praegune täiendav maksuvaba tulu määr pensionidele ja tööõnnetushüvitistele.
Kui aastatulu ületab 14 400 eurot
Kui aastatulu ületab 14 400 eurot, väheneb maksuvaba tulu määr astmeliselt vastavalt alljärgnevale valemile: 6000 – 6000 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400).
Antud valem toodi tulumaksuseadusesse 19.06.2017 vastuvõetud tulumaksuseaduse ja muude seaduste muutmise seadusega.
Kui aastatulu ületab 25 200 eurot
Kui aastatulu ületab 25 200 eurot on maksuvaba tulu määraks 0, sest valemit rakendades on tulemuseks nullist väiksem maksuvaba tulu, mistõttu see loetakse seadusest tulenevalt võrdseks nulliga.
Arvutuskäik
Näiteks aastatuluga 22 400 eurot on maksuvaba tulu määra arvutuskäik antud valemi alusel alljärgnev:
- 22 400 – 14 400 = 8000
- 6000 ÷ 10800 = 0,5555 (jagatist ei ümardata)
- 0,55555 × 8000 = 4444,44
- 6000 – 4444,44 = 1555,56 eurot (maksuvaba tulu, ümardatakse kahe kohani pärast koma)
Millised tulud arvatakse aastatulu hulka
Aastatulu hulka arvatakse alljärgnevad residendist füüsilise isiku tuludeklaratsioonis deklareeritavad tulud:
- tulumaksuga maksustatav tulu, sh välismaalt saadud maksustatav tulu, näiteks palgatulu, võlaõigusliku lepingu alusel saadav tulu, ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest, rendi- ja üüritulu, intressid, stipendium, pension jms;
- tulumaksuga mittemaksustatavad alljärgnevad välisriigist saadud tulud:
- välisriigis töötamise eest saadud palgatulu, juhatuse liikme tasu ja võlaõigusliku lepingu alusel saadud tasu,
- välisriigi juriidiliselt isikult saadud dividend;
- Eesti äriühingult saadud dividendid;
- Eesti äriühingult saadud omakapitali väljamakse (mis on äriühingu tasandil maksustatud);
- ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seaduse alusel maksustatud summa, mida on vähendatud ettevõtlustulu maksu sotsiaalmaksu osa võrra.
Millised tulud ei arvata aastatulu hulka
Aastatulu hulka ei arvata tulusid, mis ei kuulu deklareerimisele füüsilise isiku tuludeklaratsioonis.
Aastatulu hulka ei arvata alljärgnevad tulusid:
- maksuvabad hüvitised (isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise hüvitis jms);
- maksuvabad stipendiumid (tulumaksusoodustusega MTÜ või SA poolt makstav ja nõuetele vastav stipendium);
- maksuvabad tulud seoses vara müügiga (nt eluaseme või isiklikus tarbimises oleva vallasasja müügist saadav kasu);
- erisoodustused, mida maksustatakse tööandja tasemel.
Maksuvaba tulu rakendamine jooksvalt
Maksuvaba tulu saab jooksvalt kuupõhiselt rakendada tulu saaja kirjaliku avalduse alusel ainult üks tulumaksu kinnipidaja (sama printsiip ka praegu). Tavaliselt on tulumaksu kinnipidajaks tööandja, kes maksab palka.
Kui on mitu tööandjat, siis peab töötaja valima ühe neist maksuvaba tulu arvesse võtma. Ilma avalduseta ei saa tulumaksu kinnipidaja maksuvaba tulu konkreetse väljamakse suhtes rakendada.
Avaldus
Seega tööandja tegevus maksuvaba tulu kuupõhiseks arvesse võtmiseks põhineb töötajalt saadud kirjalikul avaldusel (e-kiri aktsepteeritav). Kui töötaja esitab avalduse, milles ta palub rakendada tehtavatele väljamaksetele maksuvaba tulu seaduses sätestatud ulatuses, siis enne kinnipeetava tulumaksusumma arvutamist arvab tööandja tulumaksuseaduse § 42 lg 1 kohaselt brutotulust maha maksuvaba tulu järgmise valemi kohaselt:
500 – 500 / 900 × (väljamakse – 1200).
Väljamakse tähendab valemis brutosummat.
Antud valem toodi tulumaksuseadusesse 19.06.2017 vastuvõetud tulumaksuseaduse ja muude seaduste muutmise seadusega. Maksuvaba tulu määr ei või olla seaduse kohaselt väiksem kui null.
Maksuvaba tulu määr kuupõhise valemi alusel
Seega, kui näiteks
- brutopalk on kuus kuni 500 eurot, siis on see tulu maksuvaba;
- brutopalk on kuus 501-1200 eurot, siis on see tulu 500 euro ulatuses maksuvaba;
- brutopalk on vahemikus 1201-2100, siis on maksuvaba tulu konkreetne määr leitav vastavalt valemile ja see on sõltuvalt tulu suurusest erinev (kasvades väheneb);
- brutopalk kuus on suurem kui 2100 eurot, on maksuvaba tulu määr antud valemi alusel võrdsustatud nulliga.
Avaldusega saab valida ka väiksema maksuvaba tulu arvestamise
Tulu saaja võib oma avalduses tulumaksu kinnipidajale ette näha antud valemi alusel arvutatud tulemusest ka väiksema maksuvaba tulu kasutamise (mingi konkreetne summa) või ka kasutamisest täieliku loobumise, kuid lubatud ei ole valemi alusel arvutatud maksuvaba tulu summast suurema maksuvaba tulu kasutamine.
Juurdemakse
Kui maksuvaba tulu on rakendatud igakuiselt suuremas summas, kui tegelik aastatulu kokku seda võimaldab, siis tuleb füüsilisel isikul tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu juurde maksta.
Kas üks või mitu avaldust
Soovitatav on esitada valitud tulumaksu kinnipidajale üks avaldus terveks aastaks. Täiendavate mitteprognoositud tulude saamisel (nt saadakse olulisel määral dividende või maksustamisele kuuluvat kasu maatüki või mitteelukoha müügist) võib esitatud avaldust ka muuta või tagasi võtta, et maksuvaba tulu arvestataks seaduses sätestatud valemi alusel arvutatavast summast väiksemas summas või ei arvestataks üldse. Avaldust saab muuta üks kord kuus.
Kas saab jooksvalt kontrollida?
Maksuvaba tulu arvesse võtmist on võimalik füüsilisel isikul aasta kestel kontrollida e-maksuameti/e-tolli alajaotuses “Töötamine ja väljamaksed” -> “TSD koondandmed” -> “Väljamaksete andmete vaatamine”.
Vaata lisaks:
- Maksuvaba tulu alates 1. jaanuarist 2018
- Maksuvaba tulu arvestamine maksudeklaratsioonil TSD alates 01.01.2018