Millal ja kuidas peab välistudeng oma tulud Eestis deklareerima?

Olles 2020. aastal lisaks õppimisele ka töötanud või muul moel tulu teeninud Eestis, võib tekkida kohustus esitada tuludeklaratsioon ja tasuda saadud tulult maksud. Või on hoopis võimalus enammakstud tulumaks tagasi saada.

Millal ja kuidas toimub Eestis tulude deklareerimine?

2020. aasta tulude deklareerimine toimub 15. veebruarist 30. aprillini 2021. Deklaratsiooni saab esitada nii elektrooniliselt maksu- ja tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA kui ka teenindusbüroodes koha peal, kus saab tellida paberil eeltäidetud deklaratsiooni.

Soovitatav on kasutada elektroonilist varianti, kuid see on võimalik vaid Eesti või mõne teise Euroopa Liidu riigi või Norra, Islandi ja Liechtensteini maksuresidendil.

Kui ei ole võimalik deklaratsiooni elektrooniliselt esitada, saab teenindusbüroost küsida eeltäidetud deklaratsiooni ja selle paberil esitada.

Deklaratsioonivormi saad välja printida ka vormide veebilehelt, selle ise täita ning allkirjastatult maksu- ja tolliametisse saata.

Koju kellelegi ette tuludeklaratsioone ei saadeta.

Tõendeid tulude või kulude kohta pole vaja enne esitada, kui neid pole eraldi küsitud.

Millisel juhul on välistudengil vaja esitada tuludeklaratsioon?

Tuludeklaratsioon tuleb esitada kahel juhul:

  • kui on teeninud tulu ja sellelt on tulumaks kinni pidamata – näiteks ollakse töötanud töölepinguta ja saanud palka kas sularahas või ülekandega, aga tööandja töötamist ei registreerinud ja töötasult makse ei maksnud. Või teeniti tulu näiteks Bolti või Uberiga taksot sõites või toidukullerina – ka sellisel juhul tuleb teenitud tulu deklareerida.
  • kui on teeninud tulu, aga tulumaksu kinnipidamisel on jäetud arvestamata seaduses lubatud mahaarvamised. Sellisel juhul on õigus saada osa tasutud tulumaksust tagasi, selle eelduseks on aga deklaratsiooni esitamine. Maksuvaba tulu arvutatakse esitatud andmete põhjal tuludeklaratsioonis automaatselt, seda ise arvutada ega tuludeklaratsiooni sisestada pole vaja.
    NB! Enammakstud tulumaksu tagasisaamiseks peab olema Eesti resident või maksuresident.

Kas peab välismaalasena taotlema Eesti maksu- ja tolliametist maksumaksja registrikoodi?

Kui juba on Eesti isikukood, ei ole vaja taotleda eraldi maksumaksja registrikoodi – sellisel juhul on andmed maksu- ja tolliametil olemas. Maksu- ja tolliametis tuleb maksude tasumiseks registreerida siis, kui Eesti isikukood puudub ja ka tööandja pole maksu- ja tolliametis töötamist registreerinud.
Residentsusest

Millisel juhul on õigus saada osa tasutud maksudest tagasi?

Eestis on maksuvaba tulu kuni 6000 eurot aastas ja selle lõplik suurus sõltub kogu aastatulust.
Maksuvaba tulu arvestamine

Enammakstud tulumaksu tagasisaamiseks ja mahaarvamisteks peab olema Eesti või mõne teise Euroopa Liidu riigi või Norra, Islandi ja Liechtensteini maksuresident.

Õigus tulumaksutagastusele tekib näiteks siis, kui tööandja on töötasust kinni pidanud rohkem tulumaksu (osa maksuvabast tulust kasutamata jäänud). Kui aga tulumaksu on kinni peetud vähem, tuleb see töötajal pärast tuludeklaratsiooni esitamist tasuda. Lõplikult selgub see pärast tuludeklaratsiooni esitamist.

Lisaks on võimalik tuludeklaratsioonis Eestis maksustatavat tulu vähendada, kui peetakse üleval kahte või enamat alaealist last. Kahe või enama lapse maksusoodustuse saamiseks piisab, kui sisestada tuludeklaratsioonis laste isikukoodid, seejärel arvutatakse mahaarvamine automaatselt, samuti välistatakse samade laste soodustuse topelt kasutamine mitmes deklaratsioonis

Samuti saab tuludest kuni 1200 euro eest maha arvata eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, annetusi jm. Mahaarvamised ei saa ületada 50% inimese sama maksustamisperioodi Eestis maksustatavat tulu.

Kuidas saab kontrollida, kas tööandja on kõik vajalikud maksud ära maksnud?

Kui on Eesti isikukood, saab maksu- ja tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA (“Registrid” – “Päringud” – “Minu sissetulekud”) oma tuludelt makstud maksude kohta mitmesugust infot ja kontrollida maksuvaba tulu kasutamist aasta jooksul. Samast kohast leiab ka info selle kohta, kui palju on töötasult makstud tulumaksu, sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakset ning kogumispensioni makset.

Asudes tööle septembris ja töötasu saadi oktoobris, siis selle kuu töötasu maksude kohta näeb infot alles pärast 10. novembrit.

Kust saab andmed, mida tuludeklaratsioonis esitada?

Kõigi Eesti väljamaksjate aasta jooksul maksu- ja tolliametile deklareeritud tasud ja nendelt kinnipeetud tulumaks ning isegi osad mahaarvamised on tuludeklaratsioonis eeltäidetuna juba olemas. Seal on vaja vajadusel teha vaid parandusi ja lisada puuduvad tulud, näiteks välisriigi tulu, ja mahaarvamised.

Maksuvaba tulu suurus oleneb aasta kogutulu suurusest, seega lõplik tulumaksu summa ja see, kas on saada osa tulumaksust tagasi või peab hoopis juurde maksma, võib selguda alles tuludeklaratsiooni esitamisel.

Kas peab esitama tuludeklaratsiooni, kui töötati platvormi (Bolt, Uber või Yandex) vahendusel?

Kui on platvormi kaudu tööd tehtud, ja saadud teenustasult juba tulumaks kinni peetud, siis need andmed on deklaratsioonis eeltäidetud ja seda ise deklareerima ei pea.

Kui tulumaksu kinni peetud pole ning ei ole antud platvormile nõusolekut tulude maksu- ja tolliametile edastamiseks, peab oma tulu ise deklareerima.

Kui platvormi kaudu on tehtud eraisikuna näiteks väga üksikuid juhuslikke sõite, mida ei saa ettevõtluseks lugeda, deklareeri teenitud tulu alajaotuses “Muu tulu, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud”. Seejuures tuleb deklareerida teenuse eest saadud summa, millest kulusid (nt platvormi teenustasu, kütus, autoremont, rehvid jne) maha arvata ei saa.

Kui teenuse pakkumine on püsiv (näiteks mitmel korral nädalas), on tegemist juba ettevõtlusega. Tulud tuleb samuti deklareerida, kuid ettevõtlustulu hulgas ja maksta ka sotsiaalmaks. Edaspidiseks maksukohustuse lihtsamaks täitmiseks soovitame luua ettevõtluskonto– sellisel juhul ei pea edaspidi deklaratsiooni esitama ning ka kulud võetakse arvesse.

Sõidujagamisplatvormi kaudu taksoteenust osutava autojuhi tulu maksustamine

Kas peab deklareerima stipendiumi?

Ülikooli makstav stipendium üliõpilasele on maksuvaba ning seda ei deklareerita.

Stipendiumid, toetused ja hüvitised

Kas tulude deklareerimisel on erisusi Euroopa Liidust ja kolmandatest riikidest pärit tudengite puhul?

Eestis saab veebikeskkonnas tuludeklaratsiooni esitada ja mahaarvamisi (enammakstud tulumaksu tagasi saada) teha vaid Eesti või mõne teise Euroopa Liidu riigi või Norra, Islandi ja Lichtensteini maksuresident.

Kui kolmandatest riikidest pärit tudeng ei ole muutunud Eesti maksuresidendiks, on töötasu maksustatav esimesest eurost ning maksuvaba tulu arvesse võtta ei saa.

Eesti maksuresidendiks registreerimist saab taotleda näiteks siis, kui viibitakse vähemalt 183 päeva jooksul 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul Eestis ning ei ole abikaasat või alaealisi lapsi välisriigis.

Mitteresidendi Eesti tulu maksustamine

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll