Tollivormistusest ettevõtjale seoses Ukrainas sõjaga

Sanktsioonide kehtestamise pädev asutus on Välisministeerium, mistõttu on nädalavahetuseti vajalike vastuste saamine raskendatud. Seetõttu soovitame kaupade eksporti nädalavahetusele mitte planeerida.

Venemaalt on keelatud otse või kaudselt importida raua- ja terastooteid. Keelatud on ka nende kaupade transport ja muu tehniline või rahaline teenus. Teatud juhtudel, kui leping on sõlmitud enne sanktsiooni kehtestamist (enne 16.03.2022), on lubatud lepingu alusel importida kaupu kuni 17.06.2022. Kauba koodid ja nimetused on leitavad EL 2022/428, ÜVJP 2022/430 ja EL 2022/434.

Venemaalt on keelatud importida kaupu, kui nende kaupade tegelik päritolu on Donetski või Luganski oblast.

Sanktsiooni all on Venemaa teatud isikud ja kodanikud ning nende varad (sanktsioonid on kättesaadavad Euroopa Liidu Teatajas, määruses 2022/428 ja otsuses 2022/327 ning 2022/429.

Venemaale on kehtestatud ekspordisuunalised sanktsioonid , mis puudutavad kahesekasutusega kaupu (umbes 600-700 kaubakoodi). Sealhulgas on ekspordisuunal Venemaale piirangud erinevatele nafta kaevandamise ja uurimisega seotud kaupadele (torud, puurimisseadmed, pumbad jms).
Keelatud on kõik KN 88 gruppi kuuluvad kaubad (lennundus).

Keelatud on otseselt või kaudselt müüa, tarnida, üle anda või eksportida merenavigatsioonikaupu ja -tehnoloogiat, mis on pärit liidust või väljastpoolt liitu, füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Venemaal või kasutamiseks Venemaal või Venemaa lipu all sõitva laeva pardale paigutamiseks.

  • Rubriik 8526 – radarseadmed (raadiolokatsiooniseadmed), raadionavigatsiooni abiseadmed ja raadiokaugjuhtimisseadmed. Siia alla kuuluvad mh laevade või lennukite navigatsiooni radarseadmed (kas monteerimiseks laevadele, lennukitele jne), kaasa arvatud sadamate radariseadmed poidele, majakatele jne paigutatavad identifitseerimisseadmed.
    Laevade- ja õhutõrjesuurtükkide kauguse ja suuna radarseadmed.
    Raadioaparatuur laevade, piloodita lennukite, rakettide, mürskude, mänguasjade, laeva- ja lennukimudelite jne kaugjuhtimiseks.
  • Rubriik 8529 – osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt rubriikide 8524-8528 aparaatides.
  • Rubriik 9014 – suundkompassid; muud navigatsiooniinstrumendid ja -seadmed. Nende hulka kuuluvad:
    A) Instrumendid laeva asukoha määramiseks, nagu sekstandid, oktandid, asimuudid jne.
    B) Muud spetsiaalsed mere- või jõenavigatsiooni instrumendid, nagu nt: autopiloodid (güropiloodid); kursilugemise aparatuur; inklinomeetrid, logid; loodid; kajaloodid; ultraheli sügavusmõõturid ja avastavad seadmed. Selle rubriigi osad klassifitseeritakse samas rubriigis.

Luksuskaupade eksport Venemaale on keelatud. Keelatud on müüa, tarnida, üle anda või eksportida luksuskaupu otse või kaudselt füüsilistele või juriidilistele isikutele, üksustele või asutustele Venemaal või kasutamiseks Venemaal. Seda keeldu kohaldatakse luksuskaupade suhtes, kui nende väärtus ületab 300 eurot kaubaartikli kohta. Kauba koodid ja nimetused on leitavad EL 2022/428 ja ÜVJP 2022/430.

Valgevene päritolu ja Valgevenest saabuvad teatud kaubad on keelatud – üldistatult öeldes on keelatud väetiste, tubakaga seotud seadmete/varustuse (sh filtrid, paber jne) ja naftasaaduste vedu (import, eksport, transiit).

Valgevenest on keelatud importida ka puitu, tsementi, rauda, terast, kummitooteid, kuid määruses on ka erisusi. Teatud juhtudel, kui leping on sõlmitud enne sanktsiooni kehtestamist, on lubatud lepingu alusel importida kaupu kuni 04.06.2022. Sama piirang kehtib ka muudest riikidest (nt Venemaalt) Valgevene päritoluga eelloetletud kaupade importimisel. Vaadata määrusest nr EL 2022/355.

Valgevenesse on keelatud toimetada kahesekasutusega kaupu ekspordi või muu tolliprotseduuri raames.

Keelatud on Ukraina Donetski ja Luganski oblastist saadetud kaubad ning keelatud on saata kaupu Donetski ja Luganski oblastisse. Sanktsioonid on kehtestatud kõikidele kaupadele.


NB! Tegemist on lihtsustatud ja üldistava kokkuvõttega, mis ei ole õiguslikult siduv ega asenda õigusaktides toodut.

Sanktsioonikaart

Küsimused ja vastused

1. Kas kahesekasutusega kaupade kohta on vaid kaupade kirjeldused, kuid kaubakoode ei ole?

Kahesekasutusega kaupade nimekirjad on ilma kaubakoodideta. Nimekirjades on kauba kirjeldused ja tehnilised näitajad. Kaupade spetsifikatsioonidelt on võimalik leida parameetreid, et kontrollida, kas kaup kuulub kahese kasutusega kaupade nimekirja. Kaubakoodi alusel on võimalik saada esmane info Eesti Tollitariifistikust (ETTst). ETTs on kaubakoodide juures näha, kas selline kaubakood võib kuuluda ka kahesekasutusega kaupade nimekirja ja võib seetõttu strateegilise kauba komisjoni luba vajada.

2. Kuidas otsida ETTst sanktsioonide kohaldumist?

Palun kontrollige sanktsioonide kohaldumist ETTst. Muuhulgas on avaldatud seal ka informatsioon, kui kauba tollivormistusel on vaja esitada eriluba.

ETT-1_

ETT-2

ETT-3

3. Kas Venemaalt tohib importida puitu/puidutooteid (grupp 44)?

Venemaalt ei ole puidutoodete importimine hetkel keelatud. Küll aga on sanktsioonid kohaldatud Valgevene puidule ja Valgevenest tulevale puidule.

4. Kui Kasahstanist tuleb kaup (metall), mis läbib Venemaad transiidiga. Kas sellist kaupa tohib Euroopa Liitu tuua?

Kasahstani kauba suhtes ei ole sanktsioone kehtestatud, kuid kauba sisenemisel Euroopa Liitu, tuleb tollile kauba kohta esitada Kasahstani päritolu tõendav dokument.

5. Kui ajutise ladustamise tähtaeg on lõppemas, kuid kaupu ei ole võimalik algselt määratud sihtkohta toimetada seoses sõjategevusega, mida teha?

Kui ajutise ladustamise tähtaeg on lõppemas, kuid kaupu ei ole võimalik algselt määratud sihtkohta toimetada seoses sõjategevusega, tuleb kaubad suunata tolliladustamisele või muule tolliprotseduurile. Liidu tolliseadustik ei näe ette ajutise ladustamise tähtaja pikendamist.

6. Kuidas mõjutavad erinevad sanktsioonid tollivormistust?

Kaupade tollivormistusel tuleb deklarandil kontrollida, et kaubad, mida kajastatakse sisenemisega/väljumisega seotud tollidokumentidel või tollideklaratsioonidel, ei oleks allutatud sanktsioonidele. See tähendab, et juba tollitoimingute teostamise eelselt tuleb kontrollida, et vastavalt Euroopa Liidu õigusaktidele ei oleks keelatud nende kaupade väljavedu või sissevedu. Samuti tuleb ettevõtjatel arvestada, lisaks kaupadele laienevad sanktsioonid ka teatud isikutele ja ettevõtetele, mistõttu on tarneahelates osalevatel isikutel hoolsuskohustus kontrollida, et kaupade sisseveo/väljaveo/transiidiga või nendega seotud tehingutega/teenuste osutamisega ei rikutaks Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioone ning ei tehtaks varasid või majandusressursse otseselt või kaudselt kättesaadavaks nimekirjas olevatele isikutele (nt maksed ettevõttele, mille otsene kasusaaja on nimekirjas olev isik kuid ka olukorrad, kus vahendusfirma on nimetatud isiku kontrolli all).

7. Kas sisse- või väljaveokeelud rakenduvad ka pakenditele ja taarale?

Keelud rakenduvad kaubale, mida deklareeritakse. Kui deklareeritav kaup, mis ei kuulu sanktsioonide alla, on pakendatud materjaliga, mis kuulub sanktsioonide alla, siis on kaupade tollivormistus lubatud. Kui pakendeid soovitakse eksportida/importida eraldi, vaadeldakse neid kaubana ning sanktsioonide korral on import/eksport keelatud.

8. Kuidas käituda liiduväliste kaupadega, mis on ajutisel ladustamisel, kuid on mõeldud toimetamiseks konfliktitsooni või on nende toimetamine RUsse/BYsse sanktsioneeritud?

Kaupade ajutise ladustamise tähtaja pikendamine ei ole võimalik ning kaubad tuleb suunata tolliladustamisele või muule tolliprotseduurile. Ajutise ladustamise tähtaega ei pikendata. Juhtudest, kus võib tekkida tollivõlg (nt on selgunud, et tähtaeg on kohe täis), teavitavad terminalipidajad loa väljastanud tolliasutust, et olukorras lahendus leida.

9. Kui pikaks perioodiks on lubatud Ukrainast päästetud hobuseid ajutisele impordile suunata?

Hobuste osas on ajutine import täieliku tollimaksuvabastusega võimalik min 12 kuud (DA art 223 ja 237; tollideklaratsioonil protseduuri 53 lisakood D08), mida võib pikendada max 24 kuud, kuid seoses Ukrainas toimuva sõjaga on üldine lähenemine, et toll võib pikendada hobuste ajutist importi kokku kuni 10 aastat.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll