Küsimus: aasta algul edastati tööandjale avaldus mitte arvestada maksuvaba tulu (maksuvaba tulu 0). Maksuametilt tuli teatis, et võib tekkida tulumaksu juurdemaksmise kohustus. Et töötaja töötasu on varieeruv, siis ei märganud tööandja töötasu arvestamisel, et tulumaksu arvestamisel oleks midagi valesti. Asja uurides selgus, et viga on tekkinud palgaarvestuse programmis. Tööandjale oli see samuti üllatus. Tekkinud on u 1500 eurone maksuvõlg. Kas tööandja peaks hüvitama tulumaksu, mis tekkis arvestusvea tõttu, aga maksuamet nõuab seda töötajalt?
Vastab tööinspektsioon nõustamisjurist Kaire Saarep
Töötaja ja tööandja lepivad kokku töötasu suuruses, sealhulgas töötasu arvutamise viisis. Töötasu lepitakse kokku brutosummas. Seega, töötaja teab tööle asudes, milline on tema töötasu ja oskab arvutada enda väljateenitud töötasu suurust, ka siis, kui töötasu koosneb erinevatest osadest.
Kui töötaja on saanud kogemata ja/või tööandja arvutusvea tõttu rohkem töötasu kui väljateenitud, siis on tööandjal õigus see tagasi küsida. Samasugune põhimõte kehtib ka siis, kui töötaja on saanud vähem makstud maksude tõttu suurema töötasu kui väljateenitud. Sellisel juhul tuleb vähem makstud tulumaks riigile tagasi maksta. Olenemata sellest, et viga tekkis töötaja ja tööandja vahelise arusaamatuse tõttu, ei ole töötaja saanud väiksemat töötasu, kui kokku lepitud või kandnud kahju, vaid on saanud suurema tasu kui kokkulepitud, kuid seda vähem makstud tulumaksu tõttu. Vea avastamise koormus ei lange üksnes tööandjale, vaid ka töötajale, sest töötasu kokkuleppes on kaks osapoolt ehk tööandja ja töötaja ning töötaja on oma kokkulepitud töötasu suurusest sama teadlik kui tööandja.