Audiitori aruandes muule informatsioonile viitamine, kui arvamus jäetakse avaldamata

dokumendid auditeerimine audit allkirjastamine
Foto: Shutterstock

Küsimus: kuni 2021. aasta audiitortegevuse seaduse muudatuseni oli selge, et kui audiitor annab välja arvamuse avaldamisest loobumise ehk nn disclaimer aruande, ei lisata sinna lõiku “Muu informatsioon”. 2021. a seadusemuudatusega pidi audiitor hakkama rohkem tähelepanu pöörama tegevusaruandele ja sellisele tööle ka aruandes viitama. Kas peale seadusemuudatust miski muutus ka disclaimer’ite puhul? Kas nüüd peaks viitama sellistes aruannetes tegevusaruandega tehtud tegevustele, mida seadus nõuab, ja selle kohta seaduses nõutud avaldused tegema?

Vastab audiitorkogu spetsialist:

Ka peale 2021. aasta seadusemuudatust ei viita audiitor arvamuse avaldamisest loobumise korral oma aruandes tegevusaruandega tehtud tööle ega tee selle kohta avaldusi. Finantsinfo, mis sisaldub raamatupidamise aastaaruandes, on kogu majandusaasta aruande jaoks oluline ja läbiv. Kui me selle kohta mitte midagi ei saa öelda, ei saa öelda ka mitte midagi selle kohta, kas tegevusaruanne on või ei ole oluliselt väärkajastatud. Lisaks on Eestis rahandusministri määrusega sätestatud audiitori aruande vormid ning kehtiv määrus ei näegi ette arvamuse avaldamisest loobumise korral sellist aruande osa, kus vastavaid tegevusaruandega seotud avaldusi teha saaks.

Audiitorkogu metodoloogiakomisjoni poolt välja töötatud audiitori aruannete põhjad leiab audiitorkogu kodulehelt, näidispõhjade hulgast.

Allikas:  Audiitorkogu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll