Rendisoodustus pandeemia ajal – millele IFRS aruande koostamisel tähelepanu pöörata?

ärikinnisvara kontor ärimees kokku leppima üür
Foto: Shutterstock

Tänaseks on COVID-19 pandeemia saanud lahutamatuks osaks meie elust ning oleme õppinud sellega edukalt koos elama. PwC juhtivaudiitor Oksana Popova räägib, millele pandeemia valguses IFRSi (International Financial Reporting Standards, rahvusvahelised finantsaruandluse standardid) alusel raamatupidamise aastaaruande koostamisel tähelepanu pöörata.

Koroonapandeemia on saanud lahutamatuks osaks meie elust ning oleme õppinud sellega edukalt koos elama. Üks (ja sisuliselt ainus) muudatus, mida rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites tehti seoses koroonaviiruse pandeemiaga on seotud rendilepingute soodustuste kajastamisega juhul, kui ettevõte rakendab IFRS 16 “Rendilepingud” põhimõtteid. Nimetatud muudatus lubab kajastada saadud rendisoodustusi selliselt, nagu tegemist ei oleks muudatusega IFRS 16 järgi.

Näide

Ettevõte A rendib kaupluse pinda kaubanduskeskuses, mis oli suletud 2020 aastal aprillist juunini ning rendileandjaga läbirääkimiste tulemusel jõuti kokkuleppele, et rendileandja alandab rendimaksed 10 000 euro pealt 6000 eurole perioodiks, millal kaubanduskeskus oli suletud.

Lähtudes üldistest IFRS 16 reeglitest oleks pidanud ettevõte A rendisoodustuse saamisel koostama uued tuleviku rahavood ning diskonteerima neid leidmaks uut nüüdisväärtust.

Selle tulemusel kajastatud korrigeerimine vähendaks bilansis kajastatud rendikohustist ning vara kasutusõigust, mis omakorda vähendaks vara kasutusõiguse kulumit tulevikus.

Intressikulu kasumiaruandes ei muutuks ning tuleviku kulumi vähendus tähendaks sisuliselt, et saadud kahe kuu rendisoodustus jaotuks kogu lepingu allesjäänud perioodile.

Lisaks sellele, et vähenenud kulud ei ole enam samas perioodis vähenenud tuludega, on selline toiming paljude ettevõtete jaoks ka tehniliselt keeruline.

Täiendavalt peab meeles pidama, et juhul kui ülaltoodud kokkuleppe tulemusena pikeneks rendilepingu periood (näiteks vastavalt kahe kuu võrra), siis peaks ettevõte A need uued rahavood diskonteerima uue diskontomääraga, mis võis COVID-19 olukorra tulemusel oluliselt tõusta, rääkimata sellest, et uue diskontomäära leidmine võib pandeemia olukorras suhteliselt keeruliseks ülesandeks osutuda.

Positiivse uudisena tuli 9. oktoobril 2020 Euroopa Liidu otsus – kiita heaks IFRS 16 arvestust lihtsustav erand.

Uute reeglite alusel on ettevõttel A nüüd valikuvõimalus:

  • kas käsitleda rendisoodustust ülaltoodud põhimõtete järgi
  • või jätkata vara ja kohustise kajastamist nagu midagi poleks muutunud ning 4000 euro suurust erinevust esialgse rendimakse 10 000 eurot ja rahalise väljamakse 6 000 eurot vahel kajastada kasumiaruandes muutuva rendikuluna (ehk kulu vähendusena).

Kõlab liiga hästi, et olla tõsi? Ei pea rahavoogusid uuesti diskonteerima, pole vajadust uut diskontomäära otsida ning vähenenud tulusid ja kulusid kajastatakse samas perioodis, mis oluliselt lihtsustab aruande lugemist.

Erandi rakendamine

Lihtsustava erandi rakendamisel on teatud piirangud:

  • see rakendub ainult rentnikele (ehk ei rakendu rendileandjatele)
  • see rakendub järjepidevalt sarnaste omadustega rentidele (näiteks ettevõte valib rakendada erandit kinnisvarale ja/või masinatele või muule vara klassile).

Rentnikud rakendavad lihtsustavat erandit vabatahtlikult nendele rendisoodustustele, mis tekkisid COVID-19 pandeemia otsese tagajärjena juhul, kui kõik alljärgnevatest tingimustest on täidetud:

  • muudetud rendi kogutasu on olulises osas sama või väiksem tasust, mis kehtis vahetult enne muudatust
  • rendimaksete vähendus mõjutab ainult makseid, mille esialgne maksetähtaeg oli enne 30. juunit 2021
  • ei tehta sisulisi muudatusi teistes rendi tingimustes.

Meeles peab pidama ka majandusaasta aruandes avalikustamise nõudeid ehk aruandes peab olema kirjas:

  • fakt, et lihtsustav erand oli rakendatud ning see, kas erand on rakendatud kõikidele rendisoodustustele või ainult teatud rendilepingute gruppidele
  • lihtsustava erandi rakendamise tulemusel kasumiaruandes kajastatud summad (negatiivsed rendimaksed peaksid olema lisades avalikustatud eraldi muudest muutuvatest rendimaksetest);
  • finantskohustiste liikumiste tabelis peab mitterahalise muutusena välja tooma kohustise vähenduse seoses rendisoodustuste saamisega.

Muu info avalikustamine võib olla vajalik lähtudes muudest faktoritest: olulised juhtkonna hinnangud, tegevuse jätkuvuse hinnang ning sellega seotud avalikustamise nõuded.

Eesootavad arengud

Hetkel kehtiv lihtsustav erand rakendub ainult rendimaksete vähendustele, mis mõjutavad makseid esialgse maksetähtajaga kuni 30. juuni 2021. Ehk juhul kui saadud rendisoodustus hõlmaks pikemat perioodi, siis ei oleks lihtsustava erandi rakendamine enam lubatud.

Hiljuti saabus aga uudis, et kinnitamisel on täiendav IFRS 16 muudatus, mis lubaks rakendada sama erandit ka rendisoodustustele, mis ulatuvad juunini 2022. Antud muudatus pole veel IASB (International Accounting Standards Board, rahvusvaheline raamatupidamisstandardite nõukogu) poolt heakskiidetud, lisaks läheb kindlasti aega, kuni Euroopa Liit muudatuse vastu võtab, kuid on põhjust arvata, et see tulevikus ikkagi juhtub ning siis lubatakse samuti tagasiulatuvat rakendamist (nagu seda on lubatud ka hetkel kehtivat lihtsustavat erandit kasutades).

Kokkuvõttes näeme, et mitte ainult meie pole õppinud pandeemia mõjudega arvestama, vaid seda teevad ka rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite loojad ning see muudab ka meie elu pisut lihtsamaks.

Allikas:  PwC Eesti

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll