Vene-suuna osatähtsus Eesti ettevõtete majandustegevuses on kokkuvõttes ebaoluline, kuid siiski leidub küllalt neid ettevõtteid, keda sõda Ukrainas võis valusalt tabada. Arvestama peab, et otsene mõju võib tulla nii seoses Vene kui Valgevene ettevõtetega (sanktsioonid), Ukraina ettevõtetega (reaalne sõjategevus Ukrainas) kui ka kaudselt kõigis teistes riikides tegutsevate ettevõtetega, juhul kui nende tegevus omakorda sõltub eestoodud riikides toimuvast.
Igas auditis või ülevaatuses tuleks kaaluda, kas ja millist mõju sõda Ukrainas ettevõtte tegevusele avaldab. Võib eeldada, et rohkem mõju avaldub nendele ettevõtetele, kellel on:
- kliente/tarnijaid Ukraina, Vene, Valgevene ettevõtete seas;
- neis riikides tütar-, sidusettevõtted, investeeringud, varad;
- seotus sanktsioneeritud juriidiliste või füüsiliste isikutega.
Mittekorrigeeriv sündmus majandusaastatele, mis lõppesid enne 24.02.2022
Mittekorrigeerivate sündmuste mõju ei kajastata lõppenud aruandeperioodi bilansis ja kasumiaruandes, vaid avaldatakse lisades, juhul kui nad on olulised.
Need ettevõtted, mille tegevusele ei ole sõda majandusaasta aruande koostamise kuupäeva seisuga olulist mõju avaldanud, ei ole kohustatud selle kohta eraldi raamatupidamise aastaaruande lisa tegema.
Need ettevõtted, mille tegevus on sõjast oluliselt mõjutatud, peavad koostama eraldi lisa aruandekuupäevajärgsete sündmuste kohta. See, mida sinna kirjutada, oleneb juba konkreetse ettevõtte eripärast ja eeldab seda, et juhtkond analüüsib eelnevalt, millist mõju kirjeldatud sündmused avaldavad ettevõtte tegevusele – sh tarneahelale, varade hindamisele, finantseerimisele ja muudele olulistele valdkondadele, ning kas kõigest sellest tulenevalt võib tekkida kahtlus, et ettevõte ei pruugi oma tegevust jätkata.
Tegevuse jätkuvus
Audiitor peab ka mittekorrigeerivate bilansipäevajärgsete sündmuste puhul kaaluma, kas juhtkonna poolt tehtud tegevuse jätkuvuse arvestuspõhimõtte valik on põhjendatud ning kõik vajalikud avalikustamised asjakohaselt teostatud. Olukorras, kus audiitor on päri juhtkonna hinnanguga, et tegevuse jätkuvuse printsiibi kasutamine on põhjendatud, kuid esineb oluline ebakindlus, peab ta kaaluma, kas juhtkond on selle asjaolu oma aruandes nõuetekohaselt esitanud.
Tegevusaruanded
Ka tegevusaruannete puhul tuleb juhatusel kaaluda, kas ja millisel määral sõda Ukrainas nende tegevust ja tuleviku prognoose mõjutab, ning olulise mõju puhul seda kirjeldada.
Kirjalikud esitised
Audiitor peaks kaaluma, kas ta soovib juhtkonnalt täiendavaid kinnitusi. Näiteks võib audiitor vajada ettevõtte juhtkonnalt täiendavat analüüsi selle kohta, kuidas sõjaolukord ettevõtet mõjutab ja kinnitust sellise analüüsi tegemise kohta.
Täiendava kinnituse näidissõnastus:
oleme teadlikud sõjast Ukrainas ja oleme analüüsinud sellest tulenevat mõju ettevõtte majandustegevusele ja leidnud, et see ei avalda olulist mõju/avaldab mõju järgnevates valdkondades [kirjeldada valdkonnad ja lisada hinnanguline mõju, kui seda on võimalik anda], oleme seda mõju arvesse võtnud raamatupidamise aastaaruande ja tegevusaruande koostamisel.
Accountancy Europe’i kokku pandud soovitused ja juhised