Kaitsekiiver või löögikindel müts – kuidas oma pead kaitsta?

Ehitaja ehitusplats ehitusettevõtja kiiver ohutus
Foto: Shutterstock

Mitmetel töödel esineb peavigastuse oht. Enamesinev on see ehitus-, metsa- ja tõstetöödel. Peavigastuse ohtu ei ole võimalik täielikult välistada tööde parema korraldamise või ühiskaitsevahendite (näiteks varikatuste) kasutamisega, mistõttu tuleb kasutada ka isikukaitsevahendeid, kas kaitsekiivrit või löögikindlat töömütsi.

Kaitsekiiver

Kaitsekiiver kaitseb töötajat kukkuvatest esemetest tuleneva ohu eest, kuid kiivri valikul tuleb arvestada ka muid töökohal esinevaid ohtusid. Näiteks võib kaitsekiiver päästa olukorras, kus kõikuv kraanakonks või tellingute väljaulatuv osa võib pead külje pealt vigastada. Lisaks on vajalik kaitsekiivrit kasutada ka elektritöödel, kus on oht kokku puutuda pingestatud juhtmetega.

Töötamine kõrgustes

Töötaja kõrgusest kukkumise oht tuleb välistada kaitsepiirete kasutamisega. Kui see ei ole võimalik, tuleb kasutada ohutusrakmeid. Kindlasti tuleb kõrgusest kukkumise ohu (näiteks töö redelil, tellingutel, töö kõrgel paiknevatel töötamiskohtadel) ja tööprotsessist tuleneva peavigastuse ohu korral (näiteks tellingute püstitamine ja lahtivõtmine) kinnitada kaitsekiivri lõuarihmad.

Kinnitatud lõuarihmadega kaitsekiivriga on kukkumisel vigastused üldjuhul kergemad ja ei ole ohtu, et kõrgusest kukkumisel tuleb kiiver peast ära. Lõuarihmad on vajalikud ka juhul, kui tööülesannete täitmisel tuleb kummarduda või esineb kiireid liigutusi, mille tõttu võib kaitsekiiver peast kukkuda.

Kaitsekiivri valikul tuleb lisaks lõuarihmade vajadusele mõelda, kas koos kaitsekiivriga on vaja kasutada kõrvaklappe, kaitseprille või kaitsevisiiri. Kui on, tuleb valida kaitsekiiver, mille külge saab kinnitada kõrvaklapid, kaitseprillid või kaitsevisiiri.

Kiivri kasutamine

Kaitsekiivrite puhul tuleb jälgida, et need oleks kasutuskõlblikud. Kiivritele on märgitud nende valmistamise aeg ja üldjuhul on kasutusjuhendisse märgitud, kui pikka aega kiivri kaitseomadused säilivad. Osadel kiivritel on UV-indikaator, mille järgi saab samuti hinnata kiivri kasutuskõlblikkust.

Sõltumata ajafaktorist ei tohi kasutada kaitsekiivrit, mis on saanud tugeva löögi, ehkki kiivril ei pruugi olla silmnähtavat kahjustust. Plastikus võivad olla mõrad ning uuele löögile kiiver enam vastu ei pea. Kui kaitsekiivril on nähtavaid kahjustusi, nagu praod või mõlgid, tuleb see kindlasti kasutuselt eemaldada.

Kiivri kaitseomaduste säilitamiseks tuleks vältida töövälisel ajal kiivri hoidmist päikese käes (näiteks auto tagaaknal). Samuti võivad kiivri kaitseomadusi mõjutada kleebised, mis ei ole valmistaja poolt kiivrile kleebitud. Enne kiivrile kleebiste kleepimist tasub kasutusjuhendist vaadata, kas ja millistel tingimustel on see lubatud.

Löögikindel müts

Peavigastuse ohtu aitab vähendada ka löögikindel müts, kuid selle kasutamisel peab arvestama, et see ei kaitse kukkuvatest esemetest tuleneva ohu eest. Löögikindel töömüts on ette nähtud pea kaitsmiseks juhul, kui see lüüakse tugevasti ära vastu kõva liikumatut objekti. Löögikindel müts sobib näiteks töötamiseks, kui töökohal on palju seadmeid või torusid ning oht, et töötaja võib liikumisel pea ära lüüa. Seega ei ole õige kasutada löögikindlat mütsi kaitsekiivri asemel. Löögikindel müts ei sobi kasutamiseks tõstetöödel ega üldjuhul ka ehitusplatsidel.

Allikas:  Tööelu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll