Kuidas metsas töötades ellu jääda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

TÖÖÕNNETUSTEST METSATÖÖDEL

Üldiselt on teada, et metsatöö võib olla väga ohtlik. Vaatamata sellele arvavad paljud, et nad teavad täpselt, kuidas ohutult töötada ja et nendega õnnetust ei juhtu. Paraku näitab tööõnnetuste arv, et metsandus on Eestis üks ohtlikemaid töövaldkondi.
 
Aastatel 2006-2008 on registreeritud 55 metsatöödega seotud tööõnnetust, neist 14 lõppesid töötajale raske kehavigastusega. Nii 2006. kui 2007. aastal sai üks metsanduse alal töötaja tööõnnetuse tagajärjel surma. 2008. a õnneks metsas langenuid ei ole, kuid kolme kvartaliga on registreeritud seitse raske kehavigastusega lõppenud tööõnnetust.
 
Puu langetamine nõuab teadmisi

Näiteks juhtus suvel Viljandimaal raske tööõnnetus, kus metsameistrina töötav 51 aastane mees sai löögi saetavalt puutüvelt. Töötaja asus langetama 80 cm läbimõõduga kaske. Välisel vaatlusel töömees langetamist segavaid asjaolusid ei märganud ja tegi sobiva ettelõike kase langetamiseks. Ilm oli vahelduvalt tuuline. Langetamise ajal tõusis tugev tuuleiil, mis lõhestas puu, enne kui see oli läbi saetud vajaliku pideriba paksuseni.

Tekkis tagasilöök ja tüveosa tabas töötaja paremat jalga. Hilisemal vaatlusel tuvastati, et puu lõhenemine oli toimunud kohast, kuhu varem oli sisse löönud välk. Lõhe oli pealt kinni kasvanud ja väliselt välgulöögi kohta näha ei olnud.

Antud tööõnnetuse uurimisel tuvastati tööandja-poolsed rikkumised – juhendamata töötaja töölelubamine ja sisekontrolli puudulikkus, mille suhtes alustati väärteomenetlus. Antud juhul oli tööandja tegevus või tegevusetus üheks õnnetuse toimumise põhjuseks. Samas oli ilmselgelt tegemist ka ohu alahindamisega töötaja poolt, kes hakkas tuulise ilmaga ja üksinda langetama jämeda tüvega kaske.
 
Enne õpi, siis tegutse

Mida tuleks siis panna tähele metsas töötades? Statistikast selgub, et õnnetusi põhjustavad kõige sagedamini komistamine või kukkumine liikumisteedel, töövahendite (saed, kirved, hüdrauliline kraana palkide tõstmiseks jne) kasutamine ja murdunud puuoksa või langeva puu kukkumine töötaja peale.

Samuti tuleb pidada silmas, et metsas töötamisel ohustab tervist välitingimustes töötamine (nt tõmbetuul), masinate poolt tekitatav müra ja vibratsioon, raskuste käsitsi teisaldamine, sundasendid (nt töö võsalõiku-riga), kokkupuude kemikaalidega (määrdeained, saepurutolm, lõkkesuits jne) ja bioloogiliste ohuteguritega (mullabakterid, hallitusseened, putukad – sh puuk).

Metsatöid tegev töötaja peab olema läbinud eriväljaõppe nii ohualas viibimise kui töövahendite käsitlemise kohta.
 
Tööta metsas ohutult

  • Kasuta turvavarustust – kiiver, kõrvaklapid, näokaitse, turvapüksid, turvasaapad, signaalvärvides jope või vest
  • Kasuta ohutusnõuetele vastavaid töövahendeid
  • Kanna esmaabivahendeid taskus või vöö küljes
  • Pargi auto kojusõidu suunas, et oleks lihtsam abi järele sõita
  • Kanna kaasas mobiiltelefoni
  • Kui vähegi võimalik, ära tööta langil üksi! Kui teisiti pole võimalik, jäta teade, kus oled ja millal tuled
  • Ära tööta langil tugeva tuule, äikese, udu, nähtavust piirava tiheda lumesaju või jäite tingimustes
     

Avaldatud: Postimees 18.11.2008

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll