Lehkav hapnik kaitseb tööõnnetuste eest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööstustes laialt kasutatav hapnik võib välisõhuga segunedes muutuda ülimalt süttimisohtlikuks. Selle vältimiseks lisatakse hapnikuballooni haisugaasi, mis töötajatele lekkest kohe märku annab.

Vähesed teavad, et hapnik kui näiliselt süütu aine võib muutuda ohtlikuks kohe, kui tema sisaldus õhus tõuseb.

Oht ei peitu hapniku sissehingamises, vaid süttimis- ja põlenguohu suurenemises. Näiteks kolmeprotsendilise hapniku sisalduse tõusu korral õhus suureneb süttimiskiirus kaks korda. Kui õhus on hapnikku juba 40%, on põlemiskiirus normaalsega võrreldes kümnekordne. Sealjuures põlevad ka need materjalid, mis muidu seda ei tee.

Probleem on tööstuses, kus hapnikku kasutatakse keevitamisel, lõikamisel ja kuumutamisel. Piisab vaid lekkivast voolikust või ventiilist, lahti jäetud kraanist, ebapiisavast ventilatsioonist, kui hapniku kontsentratsioon õhus suurenema hakkab. See aga on suur oht nii töötajate elule ja tervisele kui ka hoonetele ja seadmetele. On juhtunud, et hapnikku kasutatakse suruõhu asendajana riiete puhastamisel, mis võib aga põhjustada riiete isesüttimist ja on seetõttu eriti ohtlik.


Väljapääs leiti lõhnastatud hapniku näol. Lekkiv hapnik annab endast sel juhul teada vänge haisuga, milleks on gaasile lisatud dimetüülsulfiidi (DMS). Põhimõte on sarnane vedelgaasi ehk propaani kasutamisega, millele lisatud lõhnaaine on kasutajatele hästi teada. Hapnik on lõhnastatud tugeva ja erisuguse lõhnaga, mis on nii mõjusa toimega, et sunnib töötajaid kindlasti viga üles otsima. Ebameeldiva haisuga täiendatud hapnik on täiendav ohutusmeetod, mis on kasutatavale gaasile “sisse ehitatud”. See suurendab küll ohutust, kuid ei mõju halvasti gaaskeevituse või lõikuse kvaliteedile.


Põhjamaades on lõhnastatud hapnik laialdaselt kasutuses, eelmisest aastast on see saadaval ka Eestis Odoroxi kaubamärgi all. Kuigi toode on tulenevalt täiendavatest tootmiskuludest tavalisest hapnikust kallim, aitab ta samas ka kokku hoida. Kusjuures kokkuhoidu teostavad töötajad ise.


Tänu lõhnastatud hapniku hoiatushaisule keeratakse õigel ajal kinni kõik hapnikukraanid ja hoidutakse lekkivate tööriistade kasutamisest, mis vähendab omakorda raiskamist.


Uurimused näitavad, et suures ettevõttes on lõhnastatud hapniku kasutuselevõtt aidanud kokku hoida kuni 20-30% hapnikku. Väga palju sõltub seni kasutatud töövõtetest ning seadmestikust, kuid hinnanguliselt kompenseerib kokkuhoid kindlasti selle, et lõhnastatud hapnik on tavalisest kuni 20% kallim.


Väiksemas koguses tarnitakse Odoroxi balloonides valmiskujul, kus hapnik on juba lõhnastatud. Suurkasutajatel, kes kasutavad hapnikku mahutis ja veeldatud kujul, lisatakse vajalik lõhn odoraatori ehk lõhnasegisti abil kohapeal.


“Lõhnastatud hapnik aitab õnnetusi ära hoida eelkõige kinnistes ruumides,” räägib OÜ Uus Idee keevituskooli juhataja Harri Veskimeister. “See aitab vähendada salakavalat ohtu, mida muidu on raske märgata. Kindlasti peaks seda kasutama ka ajutistes töökohtades, kus inimesed pole harjunud töötama ja ei saa näiteks ballooni korralikult kinni keerata. Leke võib põhjustada tõsise põlengu. Olen meie koolis sellise ohutusabinõu vajalikkusest alati õpilastele rääkinud.”

Lõhnastatud hapnikku vajavad metallitöötlejad
Odoroxi on saadaval alates 50 liitrist
  • toode: lõhnastatud hapnik Odorox
  • sihtgrupp: metallide keevitamise, lõikamise ja kuumutamisega tegelevad tööstusettevõtted
    saadavus:
  • 50-liitristes balloonides
  • balloonipakettides
  • suurkasutajatele ka veeldatud kujul mahutites, kuhu lõhnasegisti lisatakse eraldi
  • tasuvus: võimaldab hapniku kokkuhoidu 10-30%
  • jaehind: 50-liitrine balloon (10,7 m3) maksab keskmiselt 390 krooni
    Allikas: AGA Eesti AS

    Originaalartikkel

  • Allikas:  Äripäev

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll