Ventilatsioon peab kaitsma töötajat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tootmisettevõtte efektiivsuse tõstmises mängib olulist rolli energiakulude vähendamine, mida omakorda mõjutab tsehhi või tehase ventilatsioonisüsteemi tõhusus.

Tootmishoone ventilatsioonisüsteem koosneb laias laastus kahest osast. Esiteks üldventilatsioon, mis peab alati olema ning mis tagab ruumis töötavatele inimestele elutegevuseks vajaliku õhuvahetuse. Teiseks on spetsiaalsed äratõmbesüsteemid. Ideaalis peaks olema nõnda, et ventilatsioonisüsteem tuulutab, jahutab ja kütab.

Vanad ja kulunud seadmed

Sobiva sisekliima määramisel tuleb arvestada töötajate arvu ruumis, nende vaimset ja füüsilist koormust, tööruumi suurust, kasutatavate töövahendite spetsiifikat ning tehnoloogilise protsessi laadi.

Tööstuslikke ventilaatoreid ja pumpasid müüva OÜ BL Tehnika ruumides suriseb kompaktne Soome firmas Vallox toodetud ventilatsiooniseade, mis on varustatud väikese kütteelemendiga sissepuhutava õhu soojendamiseks.

“Kas tunned ruumis suitsulõhna?” küsib ettevõtte juhataja Toivo Türi. Pean tunnistama, et ei tunne. “Nonii. Aga mul on tuhatoos kogu aeg laua peal,” näitab Türi. “Kuigi see oleneb sajast asjaolust, on selle seadme arvestuslik kasutegur 75%.”


Türi märgib, et sageli kasutatakse ettevõtetes kas siis vanast harjumusest või lihtsalt hoolimatusest vanaaegseid suure energiatarbega ventilaatoreid, kuigi sama töö teeks ära kaasaegse mootoriga palju väiksema võimsusega seade.

Puhuda lihtsam kui imeda

“Veel on väga palju kohti, kus töö käib nagu sada aastat tagasi, aga ega keegi julge viriseda ka,” tõdeb Türi. “Tihtilugu ei saada aru, et kui muudetakse tehnoloogiat, tuleb ka ventilatsioon uuesti sellega vastavusse kohandada.”


Ventileerimine on gaasilise aine ümberpaigutamine, ventilaatori ülesanne on pumbata õhku kas ruumi sisse või ruumist välja. Süsteem koosneb torustikust ja ventilatsiooniagregaadist. Rusikareegel on, et tõmbe saavutamine või vaakumi tekitamine vajab alati suuremat võimsust kui puhumine. Nii on mingi tahke aine, näiteks saepuru, töökohalt ärajuhtimiseks tarvis õhu liikumiskiirust alates 25 m/s, üldventilatsioonis võib piisata kiirusest 3-4 m/s. Kusjuures õhuaken on kõige suurem energia raiskamise allikas.


“Klassikalise ventilatsiooni põhiülesanne on vana õhk eemaldada ja uus asemele tuua, sellega käsikäes peaks töötama jahutus ja küte,” räägib Türi. “Süsteemid peavad olema autonoomsed, et neid saaks reguleerida.” Türi lisab, et õigesti paigaldatud ja reguleeritud tuulutus-, kütte- ja jahutussüsteem võib säästa kümneid tuhandeid energiale kuluvaid kroone.


Õhuniisutussüsteemi ei soovita Türi ventilatsioonitorustikku paigaldada või kui, siis tuleb see enne süsteemi väljaehitamist väga õigesti projekteerida. “Tagantjärele kusagile midagi vahele torgata ei maksa,” toonitab ta.


Metallitöötlemisega tegeleva ASi Favor juhi Aivar Kärmase sõnul on nende uuel tehasehoonel ka uus, koos hoonega projekteeritud ventilatsioonisüsteem. Lisaks on näiteks keevitusruumis eraldi kohtventilatsioon, kus mürgiste gaaside eristamiseks kasutatakse spetsiaaltehnikat.

Soojus tuleb kinni püüda

“Ventilatsioon on meil ajakohane, aga viimasel ajal tegeleme süvenenult tootmisseadmete tekitatud jääksoojuse ärakasutamisega,” selgitab Kärmas. “Kõik seadmed, mis töötlevad materjali, tekitavad soojust ning energiakulu kokkuhoidmise nimel on oluline see soojus väljajuhitavast õhust eraldada ning ruumi tagasi suunata.”


Kärmas kinnitab, et energiaauditeid tehakse ettevõttes igas kvartalis ning nende tulemused kajastuvad firma aastaaruandes. Selle järgi kulus Favoris 2007. aasta lõpus toodangu põhimaterjali tonni kohta 0,12 MWh energiat.

Sobimatu seade võib õhku lennata

Sageli juhtub, et ventilaatoreid tellima tulnud klient tonksab näpuga kataloogis mõnda pilti ja teatab, et talle on vaja täpselt sellist riista.


Tegelikult peaks ventilaatori tellimine algama vajaduste ja töökeskkonna iseärasuste väljaselgitamisest. Müüjal on eelkõige tarvis teada, kui suurt kogust õhku millise jõuga on vaja liigutada, millise iseloomuga see õhk on ja milline on hoone sisemuses valitsev keskkond.


OÜ BL Tehnika juhataja Toivo Türi nendib, et inimese loomuses on olla kokkuhoidlik, sestap otsustavad ka ettevõtted pahatihti kõige odavama ventilaatori kasuks. Mis osutub aga veaks, sest nii mõnigi seade on selle tõttu vastu taevast lennanud. Kõige tavalisem põhjus selles, et odav, kaitsmata mootoriga ventilaator on pandud tööle ruumis, kus levib mingit plahvatusohtlikku gaasi, kemikaalide aurusid vms. Sellistes tingimustes piisab ühest sädemest elektrimootoris, et tekiks plahvatus.


Plahvatusohtlikus keskkonnas töötavad elektriseadmed peavad vastama euroliidu ATEX-kategooriatele, millest Türi hinnangul pole suurel osal tellijatest aga vähimatki aimu.

Kaebus toob inspektorid kohale

Tootmishoonete sisekliima nõuded sätestatakse määrustega, õhuvahetuse vastavust normidele kontrollib tööinspektsioon.


Siiski ei kontrolli tööinspektsioon eraldi tootmisruumide ventilatsiooni, vaid teeb kompleksset töökeskkonna järelevalvet.


Tööinspektsiooni teabeosakonna juhataja kt Heidi Vilu tõdeb, et tootmisruumide õhuvahetus ja ventilatsioon on üks osa füüsikaliste ohutegurite pikas reas ning seda kontrollitakse kas konkreetse kaebuse alusel või töökeskkonnareidide käigus. “Kui on kahtlus, et õhuvahetus ei toimi nii, nagu peaks, siis on tööinspektoril õigus nõuda, et ettevõte telliks mõõdistuse ning edastaks selle tulemused tööinspektsioonile,” selgitab Vilu. “Ettevõtte riskianalüüsis peab olema lahti kirjutatud ruumide ventilatsiooni osa.”


Aasta alguses jõustunud valitsuse määrus kehtestab hoonete energiatõhususe miinimumnormid, mis peavad olema tagatud kõigi uusehitiste juures alates 2009. aasta 1. juulist. Ärihoonete puhul on norm 390 kWh aastas ruutmeetri kohta.

TASUB TEADA
Ventilaator peab tagama õhuvahetuse
  • Ventilatsiooni ülesanne tööstuses on varustada tööruume sobiva temperatuuri ja niiskusega puhta õhuga.

  • MIS ON MIS


    Õige ventilaator igaks otstarbeks

    Telgventilaator
  • kasutatakse põhiliselt üldventilatsioonis
  • kinnitatakse seinas oleva augu ette või toru otstesse
  • temperatuur -40 – +70 oC

  • Kanali- ehk silinderventilaator
  • paigaldatakse torustikesse õhu liigutamiseks
  • sobilik kasutamiseks eritingimustes, näiteks suitsu äratõmbamiseks
  • võimsus kuni 43 200 m3/h

  • Katuseventilaator
  • tagavad ruumides üldise õhuvahetuse
  • kasutusel eriseadmed, mis taluvad kõrget temperatuuri, kemikaale jmt
  • tootlikkus 355-1650 m3/h, võimsamad kuni 24 700 m3/h

  • Tsentrifugaal- ehk radiaalventilaator
  • suuremat rõhku ja võimsust tootvad ventilaatorid
  • saab varustada sirge labaga töörattaga, mis on ette nähtud materjalide (tolm, tahm, saepuru) sisaldava õhu transportimiseks
  • kasutustemperatuur võib küündida üle +400 oC
  • tootlikkus kuni 125 000 m3/h ja rõhutõste 10 000 Pa

  • Mürasummutuskestas ventilaator
  • seadme korpusesse on paigaldatud kuni 50 mm paksune heliisolatsiooni kiht
  • kasutatakse näiteks haiglates, büroodes

  • Õhupuhur
  • sisuliselt telgventilaator, millel on lihtne puhumisfunktsioon
  • kasutatakse näiteks juurviljahoidlates, kus õhk peab olema liikumises

  • Soojaõhupuhur
  • koosneb ventilaatorist ja küttekehast

  • Laeventilaator
  • kõrgetes ruumides temperatuuri ühtlustamiseks
  • võimaldab saavutada kuni 30% kütte kokkuhoidu

  • Allikad: OÜ BL Tehnika, AS Tamult, Energiasäästu portaal, Äripäev

    Originaalartikkel

    Allikas:  Äripäev

    Pane tähele!

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll