Töölepingu seaduse (TLS) § 89 esimese lõike järgi võib tööandja töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul. Sellist olukorda nimetatakse seaduse järgi koondamiseks. Koondamiseks loetakse ka töölepingu erakorralist ülesütlemist tööandja tegevuse lõppemisel, tööandja pankroti väljakuulutamisel või tööandja pankrotimenetluse lõpetamisel raugemise tõttu (TLS § 89 lg 2).
Kui asjaolude sunnil peaks tööandja leidma ennast olukorras, kus tuleb kaaluda või planeerida koondamist, on oluline meeles pidada spetsiifilist koondamise puhul kehtivat tööle jäämise eelisõigust.
Nimelt on seaduses ette nähtud, et kui tööleping öeldakse üles koondamise tõttu, on tööle jäämise eelisõigus töötajate esindajal ja töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last (TLS § 89 lg 5). Nimetatud isikutele on seadusandja näinud koondamise puhuks erilise kaitse.
Samas kehtib sellest reeglist ka üks erand: nimetatud tööle jäämise eelisõigus ei kehti TLS § 89 teises lõikes nimetatud juhtudel. Viidatud sätte kohaselt ei kehti koondamisel tööle jäämise eelisõigus, kui tööandja tegevus lõpetatakse, kui kuulutatakse välja tööandja pankrot või kui lõpetatakse tööandja pankrotimenetlus raugemise tõttu.
Koondamisel tuleb lisaks eelkirjeldatud tööle jäämise eelisõigusele arvestada ka TLS § 89 lg 4 viidatud võrdse kohtlemise põhimõtet.