Töölepingu ülesütlemisavalduse vorminõue

Küsimus: töötaja esitas tööandjale töölepingu ülesütlemisavalduse allkirjastatuna paberkandjal. Tööandja nõuab avaldust digiallkirjastatuna. Kas tööandjal on õigus küsida ülesütlemisavaldust just digiallkirjastatuna, mitte allkirjastatuna paberkandjal?

Vastab tööinspektsiooni nõustamisjurist Helena Ilves:

Töölepingu seaduse § 95 lõike 1 kohaselt tuleb töölepingu ülesütlemiseks esitada teisele poolele kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldus. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 79 sätestab, et kui seaduses on sätestatud tehingu kirjalikku taasesitamist võimaldav vorm, peab tehing olema tehtud püsivat kirjalikku taasesitamist võimaldaval viisil ja sisaldama tehingu teinud isikute nimesid, kuid ei pea olema omakäeliselt allkirjastatud. Seega võib ülesütlemisavaldus olla tehtud näiteks paberkandjal, e-kirjana, SMS-na saadetud.

Töölepingu lõpetamine on kujundusõigus, mille puhul ei ole vajalik saada teise poole heakskiitu, vaid lepingu lõppemine leiab aset ühe poole tahteavaldusega. Kuivõrd töölepingu ülesütlemisavaldus on tahteavaldus, siis muutub töölepingu ülesütlemisavaldus tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 69 lõike 1 kohaselt kehtivaks kättesaamisega.

Seega on tööandja nõue, esitada digiallkirjastatud avaldus, põhjendamatu. Kui töötaja esitas ülesütlemisavalduse paberkandjal ja tööandja sai selle avalduse kätte, siis on ülesütlemisavaldus kehtiv.

Allikas:  Tööinspektsioon

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll