Tööandja ei pea kontrollima, kuidas kasutatakse puudega lapse vanema lapsepuhkust

Puue Laps Puudega
Foto: Shutterstock

Küsimus: töötaja kasutab pidevalt puudega lapse vanema lapsepuhkust puhkusereisideks ilma lapseta. Milleks see puhkus ette on nähtud? Kas tööandja peab võimaldama seda puhkuseliiki töötajal kasutada või on õigus ka keelduda?

Vastab sotsiaalkindlustusameti perehüvitiste valdkonna teenuse juht Piret Meemann:

Puudega lapse sünd, lapse raske haigus või tervist kahjustanud õnnetus on iga lapsevanema jaoks suureks elumuutuseks ja väljakutseks. Puudega lapsed vajavad tavalisest enam tähelepanu ja hoolitsust. Selleks on puudega lapse emal või isal õigus saada täiendavalt puudega lapse vanema lapsepuhkust üks tööpäev kuus kuni lapse 18-aastaseks saamiseni. See annab võimaluse vanemal regulaarselt tegeleda lapse vajadustega, näiteks käia temaga arsti juures või taastusravis. Kui puudega lapsi on peres mitu, on vanematel võimalik täiendav puhkepäev võtta vastavalt laste arvule.

Niisamuti on üheks puudega lapse vanema lapsepuhkuse eesmärgiks motiveerida vanemaid kasutama puhkust kord kuus, et võimaldada vanemal tegeleda puudega lapse vajadustega. Samas ei keela töölepingu seadus pooltel teistsuguse kokkuleppe sõlmimist, st puhkusepäevade tagasiulatuv liitmine on lubatud vastastikkusel kokkuleppel. Kui vanema töö iseloom ei võimalda puhkusepäevade liitmist, siis saab kasutada puhkust selliselt nagu töölepingu seadus ette näeb, ehk siis üks puudega lapse vanema lapsepuhkuse päev kuus.

Riigile ega ka tööandjale ei ole pandud kohustust kontrollida, kuidas töötaja lapsepuhkust kasutab. Küll aga on mõningad olukorrad, mil tööandja saab puhkuse andmisest keelduda:

  • puhkus on kantud puhkuse ajakavasse, kuid töötaja taotleb seda sotsiaalkindlustusametist muul kui ajakavasse kantud ajal ning tööandja ei nõustu sellega (st kui puhkus on kantud puhkuse ajakavasse, on seda võimalik muuta töötaja ja tööandja kokkuleppel);
  • tööandjal on ettenägematu oluline töökorralduslik hädavajadus, mis ei võimalda puhkust kasutada. Need on näiteks erandlikud olukorrad, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada, kui töötaja tööle kutsuda ja tööajakava ümber teha;
  • töötaja teatab puhkuse kasutamisest ette vähem kui seadus ette näeb, s.o üldiselt 14 kalendripäeva, kuid erandjuhtudel on etteteatamistähtaeg pikem (TLS § 63 lg 9, § 61 lg 8 (30 kalendripäeva)).

Allikas: Sotsiaalkindlustusamet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll