Tõendi A1 taotlemine, menetlemine ja tühistamine

Euroopa Komisjoni juurde loodud sotsiaalkindlustuse halduskomisjon on kehtestanud tõendi A1 (tõendi omaniku suhtes kohaldatavaid sotsiaalkindlustuse õigusakte käsitlev tõend). Tõendiga A1 (varem vorm E101) määratakse kindlaks isiku kindlustajariik ja selle tõendi väljastab riik, mille sotsiaalkindlustuse õigusakte kohaldatakse ning sellega tõendab lähetuses viibiv või mitmes riigis töötav isik vastuvõtva riigi ametkonnale, et tema suhtes ei kohaldata ühegi teise tema tööga seotud riigi sotsiaalkindlustuse õigusakte.

Teisisõnu, ei ole tal ka kohustust maksta sotsiaalkindlustusmakseid teistes riikides, vaid kõik tööandjad täidavad kõiki oma töötajate suhtes kohaldatavate sotsiaalkindlustuse õigusaktidega kehtestatud kohustusi, eelkõige tasuda sotsiaalkindlustusmakseid isiku kindlustajariigis, kus talle on tagatud kõik sotsiaalõigused ning -hüved.

Kui inimene on töötamise või FIEna tegutsemise tõttu seotud rohkem kui ühe Euroopa Liidu liikmesriigiga, on vaja kindlaks määrata, millise riigi sotsiaalkindlustus talle kehtib. Seda nii töötajate ajutise lähetamise kui mitmes riigis samaaegselt töötamise/tegutsemise korral. Samuti juhul, kui inimene saab välismaal tegutsemise eest tulu Eesti ettevõtluskonto vahendusel. Selleks tuleb taotleda tõend A1.

Vastavalt NÕUKOGU MÄÄRUSele nr 1, millega määratakse kindlaks Euroopa Majandusühenduses ning selle institutsioonides kasutatavad töökeeled (EÜT 17, 6.10.1958, lk 385), koostatakse ja väljastatakse isikule saadetavad dokumendid väljastava riigi riigikeeles.

Otsuse, millise riigi sotsiaalkindlustust ja kehtivaid seadusi inimese suhtes kohaldatakse, teevad sotsiaalkindlustusasutused, lähtudes kehtivatest õigusaktidest ja inimese reaalsest olukorrast.

Korraga kohaldatakse ainult ühe liikmesriigi sotsiaalkindlustusalaseid õigusakte

  • Töötajale või FIEna tegutsevale inimesele kehtib selle riigi sotsiaalkindlustussüsteem, kus ta töötab/FIEna tegutseb.
  • Riigiteenistujale kehtib selle liikmesriigi sotsiaalkindlustussüsteem, kellele allub riigiasutus, mille teenistuses ta on.
  • Kaitseväeteenistusse, kordusõppustele või riigiteenistusse kutsutud inimesele kehtib ta teenistusse või õppustele kutsunud liikmesriigi sotsiaalkindlustus.
  • Liikmesriigi lipu all merd sõitval laeval töötamist või FIE-na tegutsemist käsitletakse selles liikmesriigis töötamise või FIE-na tegutsemisena. Välja arvatud juhul, kui inimene elab teises liikmesriigis, kuhu on ka registreeritud või kus tegutseb talle palka maksev ettevõtja. Sel juhul kohaldub talle elukohariigi sotsiaalkindlustus.
  • Lennumeeskonna või salongipersonali tegevus loetakse toimuvaks liikmesriigis, kus asub nn põhibaas (määratletud määruse (EMÜ) nr 3922/91 III lisas).
  • Töötushüvitisi saavale isikule kohaldub talle töötushüvitisi maksva liikmesriigi sotsiaalkindlustussüsteem.
  • Ülejäänud inimestele (nn majanduslikult mitteaktiivsetele inimestele) kohaldub nende elukohajärgne sotsiaalkindlustussüsteem.

Töötajate lähetamine teise Euroopa Liidu liikmesriiki

Lähetades töötaja ajutiselt (kuni 2 aastaks) tööle teise riiki, tuleb tööandjal tasuda töötaja eest lähetuse vältel Eesti seadustes ette nähtud sotsiaalkindlustusmakseid ning töötajale jääb jätkuvalt kehtima koduriigi ravi-, pensioni- ja töötuskindlustus.

Taotlusi saavad sotsiaalkindlustusametile elektroonselt esitada tööandjad, töövõtjad ja ka ametnikud riigiportaali eesti.ee kaudu.

Alates 18. märtsist 2019 kehtivad A1 tõendid ilma allkirja ja pitsatita ning sotsiaalkindlustusamet paberil tõendeid postiga ei väljasta. Väljastatud A1 tõendeid saab vaadata ja välja printida eesti.ee-s.

Kui puudub võimalus esitada taotlus riigiportaali eesti.ee kaudu, palub sotsiaalkindlustusamet kasutada paberkandjal tõendi A1 (E101) taotlusvorme. Täidetud taotlus tuleb saata ID-kaardiga digitaalselt allkirjastatult e-posti aadressile info@sotsiaalkindlustusamet.ee. Digitaalse allkirjastamise võimaluse puudumisel võib omakäeliselt allkirjastatud taotluse saata postiga aadressil Endla 8, Tallinn 15092.

Ka juhul, kui puudub võimalus väljastatud A1 tõendit välja printida, pöörduge palun eeltoodud aadressidel.

Tõendi A1 taotluse menetlemise tähtaeg

Esitades sotsiaalkindlustusametile taotluse riigiportaalis elektroonselt saab tõendi A1 kätte järgneva tööpäeva jooksul, kui on täidetud alljärgnevad tingimused:

  • oluline osa tööandja tavapärasest tegevusest toimub Eestis (vähemalt 25%);
  • töötaja elukoht on Eesti;
  • töötaja eeldatav töö kestus välisriigis ei ületa 24 kuud;
  • töötajat ei saadeta välisriiki asendama teist lähetatud töötajat;
  • töötaja eelmisest lähetusest on möödunud vähemalt kaks kuud;
  • kogu välisriigis töötamise ajal on töötaja ja tööandja vahel kehtiv töösuhe;
  • töötamine on registreeritud maksu- ja tolliametis töötamise registris;
  • vahetult enne lähetust kehtib töötajale Eesti sotsiaalkindlustus;
  • kolmanda riigi kodanikul on Eestis töötamiseks kehtiv elamisluba.

Taotlused, mis on esitatud paberkandjal või millel esineb puudusi, menetletakse haldusmenetluse seaduses ette nähtud korras, st hiljemalt 30 päeva jooksul alates taotluse registreerimisest. Päevadega määratud tähtaja puhul lõpeb tähtaeg viimasel päeval, s.o 30. päeval. Juhul kui menetlustähtaja lõpp ei lange tööpäevale, lõpeb tähtaeg esimesel tähtpäevale järgneval tööpäeval.

Tõendi A1 kehtivuse vältel on tööandja kohustatud tasuma töötaja eest sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makset ja töötuskindlustusmakset Eestisse. Sotsiaalkindlustusametit tuleb teavitada ka kõigist muutusest, mis võivad mõjutada väljastatud tõendi A1 kehtivust. Nendeks muutusteks on töötaja töölepingu lõpetamine, töötaja tegevuse katkemine välisriigis, töötaja elukohariigi muutumine.

Tõendi A1 tühistamine

Tööandja peab teavitama sotsiaalkindlustusametit kõikidest olukorra muutustest tõendi A1 kehtivuse ajal. Nendeks muutusteks on töötaja töölepingu lõpetamine, töötaja tegevuse katkemine välisriigis, töötaja elukohariigi muutumine.

Õigus saada arstiabi lähetusriigis

Töötaja pikaajaliste lähetuste korral, mis kestavad kauem kui kuus kuud, saab töötaja ise või tema tööandja taotleda haigekassast tõendi S1.

See tõend annab töötajale õiguse registreerida end lähetusriigi ravikindlustussüsteemi ja pärast tõendi registreerimist on lähetatud töötajal õigus saada lähetusriigis arstiabi samadel tingimustel sealsete kindlustatutega (arstiabi ulatus on laiem kui lihtsalt kohe vajaminev arstiabi, mida saadakse Euroopa ravikindlustuskaardi alusel). Inimese kindlustajariik on sel juhul ikka lähetajariik – Eesti.

Tõend S1 saadetakse avalduses näidatud aadressile. Alla kuue kuu kestva lähetuse puhul tõendit S1 ei väljastata. Sellisel juhul peaks lähetatu tellima Euroopa ravikindlustuskaardi, millega saab töökohariigis vajaminevat arstiabi nagu sealne kindlustatu (omaosalustasud tuleb endal maksta).

Kui pikaajalises lähetuses viibiv töötaja võtab teise riiki kaasa enda ülalpeetavad pereliikmed, siis on ka pereliikmetel õigus tõendile S1.

Lisainfo

Praktiline juhend “Euroopa Liidus (EL), Euroopa Majanduspiirkonnas (EMP) ja Šveitsis töötajate suhtes korraldatavad õigusaktid” on leitav Euroopa komisjoni kodulehelt.

Toimetas: RMP toimetus

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll