Töötamise registris töötamise peatamine

Tööandja peab töötamise peatamise registreerima kümne kalendripäeva jooksul alates töötamise peatamise päevast.

Emapuhkus

Töötaval emal on ema vanemahüvitise õigus enne lapse sündi. Töötaval emal käib ema vanemahüvitisega alati kaasas emapuhkus. Ema vanemahüvitis ja emapuhkus on ema individuaalne õigus ehk sellele on õigus vaid emal, teine vanem seda kasutada ei saa.

Töötamise registris saab olla ainult üks kehtiv või tulevikus peatamise periood. Vanemapuhkust ei tohi tööandja enne sisestada, kui emapuhkus on lõppenud.

Vanemapuhkus

Vanemapuhkust taotleb töötaja endiselt tööandja kaudu ja tööandja teeb peatamise kande töötamise registris. Töötamise registris saab olla ainult üks kehtiv või tulevikus peatamise periood. Vanemapuhkust ei tohi tööandja enne sisestada, kui emapuhkus on lõppenud.

Kui töötamine on vanemapuhkuse alusega peatatud ja töötaja saab sel ajal teise lapse, siis peab tööandja peatamise lõpetama.

Vanemapuhkus (kuni 31.03.2022 lapsehoolduspuhkus) kestab lapse 3-aastaseks saamiseni, kusjuures viimane vanemapuhkuse päev on lapse kolmas sünnipäev.

Isapuhkus

Tööandja isapuhkuse kannet sisestada ei saa. Isapuhkuse avalduse teeb sotsiaalkindlustusameti iseteenindusportaalis isapuhkuse taotleja.

Kui töötaja teeb sotsiaalkindlustusametile isapuhkuse avalduse, teavitatakse tööandjat sellest e-kirja teel. Teise teavituse saab tööandja siis kui sotsiaalkindlustusamet teeb töötaja kohta töötamise registrisse isapuhkuse kande.

Aja- ja asendusteenistus

Töötamist ei tule peatada, kui töötaja on õppekogunemisel (kordusõppustel).

Tasustamata puhkus

Tasustamata puhkus tuleb märkida juhul, kui see kestab terve kalendrikuu või kauem ning seda põhjusel, et selle perioodi eest ei maksta isiku eest töötuskindlustusmakset ja seda perioodi ei arvestata edaspidi ka töötuskindlustusstaaži hulka.

Tasustamata puhkuse ajal tuleb deklareerida ja maksta töötaja eest sotsiaalmaksu vähemalt sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olevalt kuumääralt.

Juhul kui töötaja soovib töölt ära olla pika perioodi ja tööandja sellega nõustub (näiteks töötaja läheb välismaale õppima või praktikale), siis tasub pigem töötajaga kokkuleppel töölepingu täitmine lõpetada, mitte vormistada tasustamata puhkust. Sellisel juhul ei pea tööandja töötaja eest sotsiaalmaksu tasuma.

Juhul kui isik teeb tööd kasvõi ühe päeva kalendrikuus ja talle tehakse selle eest ka väljamakse, siis tasustamata puhkust märkima ei pea.

Kui palgata puhkusel olev töötaja soovib saada sotsiaalkindlustusametilt erivajadusega lapse vanema toetust, tuleb töötamise registrisse märkida ka lühem palgata puhkus. Toetuse saamise eelduseks on tasustamata puhkusel viibimine või võlaõigusliku lepingu täitmise peatamine, mis tähendab, et töötaja ja tööandja peavad puhkusele jäämises (või lepingu pooled peavad töötamise peatamises) kokkuleppele jõudma ning see tuleb töö- või käsundiandjal fikseerida töötamise registris. Toetuse saamiseks on oluline, et vanem taotleks tööandjalt (võlaõigusliku lepingu puhul tööd võimaldavalt isikult) kande tegemist töötamise registrisse. Sotsiaalkindlustusameti info erivajadusega lapse vanema toetuse kohta.

Töötamise peatamine muul põhjusel

Töötamise peatamise alus “Töötamise peatumine muul põhjusel” on töötamise registris kasutusel nii töölepingu seaduse, kui ka avaliku teenistuse seaduse alusel sõlmitud töö- või teenistussuhte peatamiseks.

Töö- või teenistussuhte peatamine võib tuleneda nii seaduslikust alusest (seoses kriminaalmenetlusega eeluurimisel viibimine vms) kui olla kokkuleppeline. Näiteks ajutine peatumine seoses töölt eemalviibimisega, sest töötaja asus töö- või teenistussuhtesse teise organisatsiooni. Samuti olukord, kus töötaja ei ilmu tööle, kuid tööandja ei soovi töösuhet kohe lõpetada, sest tegemist on tema jaoks olulise spetsialistiga ja varasem kogemus näitab, et töötaja naaseb siiski mõne aja pärast tööle. Seega esineb hulk elulisi asjaolusid, mida registripidajal ei ole võimalik ette näha.

Kui avaliku teenistuse seaduse mõistes on teenistussuhte lõpetamise alused selgelt piiritletud, siis töölepingu seaduse paragrahvid 88 ja 91 on sotsiaalministeeriumi poolt välja antud seaduse selgituste kohaselt lahtised loetelud, kuhu võib mahtuda väga palju erinevaid tööandjast või töötajast tingitud ehk seadusandja poolt ettenägematuid asjaolusid.

Töötamine tuleb peatada ka juhul, kui töötaja suundub ajutiselt (nt roteerumise korras) tööle teise tööandja juurde. Sellisel juhul märgitakse töötamise peatamise aluseks “Töötamise peatumine muul põhjusel”.

Töötamise peatumise alused lapsehoolduspuhkuse/vanemapuhkuse, aja- ja asendusteenistus ja muu põhjus edastatakse haigekassasse.

Töötamist ei tule töötamise registris peatada, kui töötaja on vahi alla võetud.

Andmete muutmine, parandamine ja tühistamine

Tööandjal on võimalik töötamise registrisse kantud andmeid elektroonselt ise parandada kolme kuu jooksul töötamise alustamise, peatamise või lõpetamise kuupäevast alates.

Sisestatud kuupäevi saab muuta esmakande kuupäevast +/- 3 kuu võrra nii kehtivate kui ka lõppenud registrikannete korral.

Kui töötamise registrisse on kantud töötamine, mis mingil põhjusel ei alga, on võimalik tööandjal endal see kanne elektroonselt tühistada kolme kuu jooksul töötamise alguseks märgitud kuupäevast arvates.

Kande tühistamiseks tuleb töötamise registris vajutada töötamise otsingu lehel töötamise kande numbrile. Seejärel avaneb kande detailvaade ning kande andmete lehe all tuleb vajutada nuppu “Tühista”.

Kande tegemisest kolme kuu möödumisel on võimalik andmeid parandada vaid maksu- ja tolliametile esitatud põhjendatud taotluse alusel, mille saab esitada e-MTAs rubriigis Suhtlus – Kirjavahetus, digitaalselt allkirjastatuna aadressil emta@emta.ee või maksu- ja tolliameti teenindusbüroos.

Kui andmete parandamine ei ole põhjendatud, võib maksu- ja tolliamet andmete parandamisest keelduda.

Haigekassast töötamise registrisse ületoodud andmete osas maksu- ja tolliamet töötamise alguse kuupäevi ei muuda, kuna puudub võimalus uute esitatud andmete õigsust kontrollida.

Enne 1. juulit 2014 võetakse erinevate sotsiaalsete tagatiste määramisel aluseks TSD-l deklareeritud väljamaksed. Töötamise registreerimine maksu- ja tolliametis algas 1. juulist 2014 ning varasemad kehtivad kanded toodi haigekassast töötamise registrisse üle eesmärgiga vähendada tööandjate halduskoormust. Isikute varasemad töötamise andmed (kuni 1. juulini 2014) on registris informatiivse tähendusega.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll