Ettepanek uueks vanemahüvitise arvutamise korraks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna (27.10.2009) riigikogus esimesel lugemisel olev sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ettepanek asendab senise kolmekordse keskmise palga ehk 35 316 kroonini küündiva vanemapalga ülempiiri kahekordse Eesti keskmise palgaga.
 
"Juba eelmisel aastal kulus meil vanemahüvitisele rohkem raha kui riiklikele peretoetustele kokku," ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Heljo Pikhof, lisades, et vanemahüvitise maksimumi ja miinimumi vahe on rohkem kui seitsmekordne.
"Ebaproportsionaalselt kõrgele vanemahüvitise ülempiirile tuleb pidurit panna ja nõuda, et ülempiiri alandamisest kokku hoitud raha läheks töö kaotanud vanemate lastega peredele."
 
2010. aasta riigieelarves kerkib vanemahüvitise lagi veel 4587 krooni ja selle maksmiseks kuluv summa kasvab tervelt 85 miljoni krooni võrra. "Vanemahüvitis on ainuke sotsiaaltoetus, mis majandussurutises suureneb," märkis Heljo Pikhof.
 
"Meie pakutud uus vanemahüvitise arvutamise kord võiks jõustuda tuleva aasta 1. juulist ja allapoole lastud lagi rakenduks neile vanemaile, kellele määratakse vanemapalk peale uue seaduse jõustumist – siis ei ole muudatus ülearu järsk," lisas Pikhof.
         
Sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu jõustumisel hoiaks riik 2010. aastal kokku 19,4 miljonit krooni, 2011. aastal 78 miljonit krooni ja alates 2012. aastast 138 miljonit krooni aastas.
 
Lisateave: Heljo Pikhof, SDE fraktsiooni liige, sotsiaalkomisjon, 5119637, heljo.pikhof@riigikogu.ee

RMP.ee toimetuselt:
Riigikogu lükkas oma 27.10.2009 istungil eelräägitud eelnõu tagasi.
Vaata täpsemalt siit
 

Allikas:  Riigikogu
Märksõnad: ,

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll