Sotsiaalministeerium on koostanud töölepingu seaduse muutmise eelnõu, mis annab tööandjale õiguse piiramatult sõlmida tähtajalisi töölepinguid kestusega kuni 10 kalendripäeva kuue kuu jooksul. Anna hiljemalt 8. novembriks teada, mida arvad plaanitavast muudatusest.
Mis on muudatuse eesmärk?
Muudatuse eesmärk on anda tööandjatele võimalus sõlmida töötajatega lühiajalisi tähtajalisi töölepinguid ning tuua seeläbi töösuhetesse rohkem paindlikkust.
Keda mõjutab?
Plaanitav muudatus puudutab kõiki tööandjaid, kes soovivad töötajaga sõlmida lühiajalist tähtajalist töölepingut.
Mis on plaanitava muudatuse sisu?
- Eelnõu kohaselt võib tähtajalisi töölepinguid kestusega kuni 10 kalendripäeva sõlmida kuue kuu jooksul piiramatult. See tähendab, et nende kuue kuu jooksul sõlmitud tähtajalised töölepingud ei muutu tähtajatuks. Näiteks saab tööandja sõlmida töötajaga igas kuus kolm tähtajalist töölepingut ja nii kuus kuud järjest.
- Kuuekuulise perioodi alguseks on esimese kuni 10-kalendripäeva pikkuse tähtajalise töölepingu sõlmimise kuupäev.
- Kui pärast kuuekuulise perioodi lõppu sõlmivad töötaja ja tööandja järgneva kuue kuu jooksul uue tähtajalise töölepingu, loetakse see tööleping tähtajatuks.
- Kui tööandja ja töötaja sõlmivad 11-kalendripäeva pikkuse või pikema tähtajalise töölepingu, siis sellisel juhul jääb kehtima tänane regulatsioon.
- Kehtiv töölepingu seadus (§ 10 lõige 1) näeb ette, et kui töötaja ja tööandja on sõlminud tähtajalise töölepingu samalaadse töö tegemiseks järjestikku rohkem kui kaks korda või tähtajalist lepingut pikendanud rohkem kui üks kord viie aasta jooksul, loetakse töösuhe algusest peale tähtajatuks. Tähtajaliste töölepingute sõlmimine loetakse järjestikuseks, kui ühe töölepingu lõppemise ja järgmise töölepingu sõlmimise vaheline aeg ei ületa kahte kuud. Seega ei võimalda kehtiv õigus sõlmida järjestikku mitut tähtajalist töölepingut ning lühiajalise töötegemise võimalused on pigem piiratud.
Millal jõustub plaanitav muudatus?
Eelnõu jõustub kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise kuupäev ei ole hetkel teada. Enne muudatuse jõustumist peab valitsus eelnõu heaks kiitma ning riigikogul tuleb eelnõu seadusena vastu võtta.
Anna teada, mida arvad tähtajalise töölepingu sõlmimise erisusest. Tagasisidet ootan hiljemalt 8. novembriks e-posti aadressile marko@koda.ee või vasta lühikesele veebiküsitlusele SIIN.
Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.
Vaata lisaks: