Krooni kõrvale euro – hinnainfo avaldamine kahes vääringus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Seoses euro kasutuselevõtmise ettevalmistamisega saatis Rahandusministeerium arvamuste avaldamiseks välja eelnõu, mis sätestab juba enne euro kasutuselevõttu hindade avaldamise lisaks kroonidele paralleelselt ka eurodes. Eesti Vabariigi rahaseaduse ja tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu eesmärgiks on anda aega tarbijal harjuda euro kui rahaühikuga ning vältida maksevahendi muutusega seotud hindade arvuliste suuruste muutusest tekkivaid võimalikke väärarusaame.


“Eeldusel, et Eesti võtab maksevahendina kasutusele euro, on loomulik, et eurode kasutuselevõtmisel muutuvate hinnanumbritega harjumine võtab aega. Hinnad eurodes on absoluutarvudena oluliselt väiksemad ja võivad seetõttu tekitada illusiooni kaupade odavnemisest ning põhjustada seega valearvestusi. Kui paralleelselt kroonides toodud hinnaga on avaldatud ka euro kasutuselevõtuga muutuvad hinnanumbrid, väheneb maksevahendi muutumisest tekkivate valearvestuste esinemise võimalus,” ütles rahandusminister Taavi Veskimägi seadusmuudatuste selgituseks.


Eesti eesmärgiks on olla valmis euro sularaha kasutuselevõtuks 2006. aasta keskel, mistõttu on vajalik sätestada eurole üleminekuaja regulatsioon, mis kehtivat maksevahendit ei asenda, vaid sätestab üldkohustusena kahes vääringus hinnainfo avaldamise. Eurodes avaldatav hind saadakse pakutava teenuse- või müügihinna jagamisel arvuga 15,6466 ning avaldatakse ühe eurosendi täpsusega. Kauba müügihind ja teenuse hind Eesti kroonides ja eurodes peab olema avaldatud kirjalikult selgel ja loetaval viisil ning need hinnad peavad olema tarbijale üheselt mõistetavad ja kergesti märgatavad. Vabariigi rahaseaduse ja tarbijakaitseseaduse muutmise seadus jõustumisajaks on 1. jaanuar 2006.


Eelnõuga on kõigil huvilistel võimalus tutvuda ja oma ettepanekuid teha veebiaadressil http://www.fin.ee/index.php?id=9317

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll