Lühiajaliste töölepingute sõlmimine võib muutuda lihtsamaks

Sotsiaalministeerium on koostanud töölepingu seaduse muutmise eelnõu, mis annab tööandjale õiguse piiramatult sõlmida tähtajalisi töölepinguid kestusega kuni 10 kalendripäeva kuue kuu jooksul. Kaubanduskoda toetab plaanitavat muudatust, kuid tegi ministeeriumile neli täiendavat ettepanekut, et tähtajaliste töölepingute sõlmimise reeglid oleksid tööandja jaoks veelgi paindlikumad.

Kehtiv töölepingu seadus näeb ette, et kui töötaja ja tööandja on sõlminud tähtajalise töölepingu samalaadse töö tegemiseks järjestikku rohkem kui kaks korda või tähtajalist lepingut on pikendanud rohkem kui üks kord viie aasta jooksul, siis on selline tööleping algusest peale tähtajatu. Tähtajaliste töölepingute sõlmimine on seaduse kohaselt järjestikune, kui ühe töölepingu lõppemise ja järgmise töölepingu sõlmimise vaheline aeg ei ületa kahte kuud.

Kaubanduskoda on teinud sotsiaalministeeriumile korduvalt ettepanekuid muuta tööregulatsioon, sealhulgas tähtajaliste töölepingute sõlmimise reeglid paindlikumaks. Seetõttu toetab koda plaanitavat muudatust. Erandi kehtestamine võimaldab paindlikumalt tööjõudu kasutada näiteks olukorras, kus hooajalised mahud muutuvad või projektipõhiste tööde korral toimub ajakavas muutus.

4 ettepanekut

  • Koda tegi ettepaneku lubada eelnevalt kirjeldatud erisust kasutada ka juhul, kui tähtajaline tööleping kehtib kuni 30 päeva. Selline lahendus aitaks vältida olukorda, kus tööandja ja töötaja peavad sõlmima iga kümne päeva järel uue töölepingu, et saada uuest erisusest kasu.
  • Kui töötaja soovib aasta vältel teha lühiajalisi tööampse ühe tööandja juures, siis eelnõus sisalduv lahendus seda ei võimalda. Seetõttu tegi kaubanduskoda ettepaneku lubada uut erisust kasutada pikema aja jooksul kui üksnes kuus kuud. Pooltel võiks olla võimalus sõlmida lühiajalisi töölepinguid ka ühe või koguni viie aasta jooksul selliselt, et tähtajaline tööleping ei muutuks töölepingu seaduse mõttes tähtajatuks.
  • Kolmandaks tuleks kaaluda ettepanekut lubada tähtajalist töölepingut sõlmida ka ilma mõjuva põhjuseta. Praegu on tähtajalise töölepingu sõlmimine lubatud üksnes mõjuval põhjusel, milleks on näiteks töömahu ajutine suurenemine, hooajatöö tegemine ning ajutiselt äraoleva töötaja asendamine.
  • Samuti leiab koda, et mõistlik oleks, kui töötaja tähtajaliste töölepingute kogukestus ühe tööandja juures ei ületa aastas teatud päevade arvu, näiteks 60 päeva, siis ei peaks tähtajaline tööleping seaduse silmis muutuma tähtajatuks.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll