Kuulutati välja seadus Ukraina heaks tehtud annetuste maksuvabastusest

President Alar Karis andis 29. märtsil 2022 heakskiidu maksukorralduse seaduse ja tulumaksuseaduse muudatustele, millega võimaldatakse juriidilistel isikutel teha selle aasta lõpuni maksuvabalt annetusi Ukraina heaks seaduses nimetud ühingute kaudu.

Seadus näeb ette vabastada alates 24. veebruarist kuni aasta lõpuni tulumaksust residendist juriidiliste isikute annetused ja kingitused, mis on tehtud Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamiseks ning sihtotstarbeliselt humanitaarabi andmiseks ja korraldamiseks. Tulumaksust vabastatakse annetused, mis on tehtud üksnes MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo, Ukraina Kultuurikeskuse, Riigikaitse Edendamise Sihtasutuse, Eesti Punase Risti, Päästeliidu ja Rotary Klubi Tallinn Vanalinn kaudu.

Annetuste tulumaksuvabastust puudutav säte jõustub Riigi Teatajas avaldamisele järgneval päeval.

Teiseks nähakse sama seaduse muutmisega ette kohustuslik töövõtuahela ning ehitusplatsil viibitud aja kindlaks määramine ehitussektoris. Seaduse eesmärk on vähendada ümbrikupalga maksmist ja musta tööjõu kasutamist ehitussektoris. Seadus laieneb ehitustöödele, mille eeldatav kestvus on üle 30 tööpäeva ja platsil on vähemalt 20 töötajat või mille eeldatav maht ületab 500 inimtööpäeva.

Ehitustööde andmete esitamist puudutav osa seaduses jõustub 1. oktoobrist 2023.

Vabariigi Presidendi kantselei


Riigikogu rahanduskomisjon vaatas oma tänasel (14.03.2022) istungil läbi maksukorralduse seaduse muutmise seaduse (ehitustööde andmete esitamine) eelnõule (506 SE) teiseks lugemiseks laekunud muudatusettepanekud. Komisjon otsustas viia eelnõusse tulumaksuseaduse muutmise, et tagada Ukraina toetuste maksuvabastus.

Menetluses oleva eelnõuga nähakse ette kohustuslik töövõtuahela ning ehitusplatsil viibitud aja kindlaks määramine ehitussektoris. Peamiseks kohustatud isikuks on peatöövõtja, kellel on lisaks alltöövõtja tuvastamise kohustusele ka kohustus kinnitada MTA veebikeskkonnas eeltäidetud andmetele tuginedes aruandekohustusega hõlmatud ehitustööd ja esitada ehitustööde tellija andmed.

Rahanduskomisjoni esimees Andrei Korobeinik selgitas, et komisjon otsustas täiendada nimetatud eelnõu tulumaksuseaduse muudatustega, et võimaldada maksuvabalt teha annetusi Ukrainale seaduses nimetud ühingute kaudu. Teema on väga aktuaalne ja vajab kiiret käsitlemist, et luua paremad võimalused Ukraina inimeste abistamiseks sõjaolukorras.

“elnõu näeb ette vabastada 31. detsembrini 2022 tulumaksust residendist juriidiliste isikute poolt Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamiseks ning sihtotstarbeliselt humanitaarabi andmiseks ja korraldamiseks tehtud annetused ja kingitused,” märkis Korobeinik.

Ta lisas, et eelnõus nimetakse annetuste vahendamiseks konkreetsed ühingud, milleks on MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo, Ukraina Kultuurikeskus, Riigikaitse Edendamise Sihtasutus, Eesti Punane Rist, Päästeliit ja Rotary Klubi Tallinn Vanalinn, kellele on kindlal sihtotstarbel tehtavad kingitused ja annetused maksuvabad, kuivõrd läbi koordineeritud ja sihistatud tegevuse on võimalik abi kõige otstarbekam adresseerida.

Arutelu all olid Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni ja Rahandusministeeriumi ettepanekud ning Isamaa fraktsiooni esitatud asjaomane eelnõu. Kõik algatused Ukraina toetuseks kandsid ühist eesmärki, kuid erinesid mõnevõrra ulatuse ja tehniliste lahenduste poolest.

Rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk märkis, et ühingute piiritlemine võimaldab Maksu- ja Tolliametil ka ilma halduskoormuse olulise suurenemiseta kontrollida tehtud annetuste sihtotstarbelist kasutamist. “Kui juriidiline isik soovib Ukraina toetamiseks teha piirmäärast suuremat kingitust või annetust, siis ei ole tal võimalik seda kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt maksuvabalt teha,” selgitas Kokk. Ta lisas, et muudatus kehtestatakse üksnes Ukrainale tehtavatele annetustele ja kingitustele, kuna eelnõu koostamise hetkel kehtivat olukorda arvesse võttes ei ole vajalik laiendada abi saavate riikide ringi.

Muudatus on vajalik, sest kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt võib tekkida olukord, kus juriidiline isik peab tehtud kingituse või annetuse pealt tasuma riigile tulumaksu. Selle põhjuseks on asjaolu, et tulumaksuseaduse § 49 lõike 2 kohaselt on tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirjas olevatele ühingutele tehtud kingitused ja annetused tulumaksuvabad üksnes juhul, kui need ei ületa 3% maksumaksja poolt tehtud sotsiaalmaksuga makstud väljamaksete summast või 10% maksumaksja viimase aasta kasumist.

Rahanduskomisjonis tehtud muudatuse kohaselt on eelnõu pealkiri maksukorralduse seaduse muutmise (ehitustööde andmete esitamine) ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (506 SE). Eelnõu teine lugemine on täiskogu istungil 16. märtsil.


Riigikogu rahanduskomisjon arutas oma tänasel (07.03.2022) istungil mitmeid juriidiliste isikute poolt Ukraina toetamiseks tehtud annetuste tulumaksust vabastamise ettepanekuid.

Arutelu all olid Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni ja Rahandusministeeriumi ettepanekud ning Isamaa fraktsiooni esitatud asjaomane eelnõu. Kõik algatused Ukraina toetuseks kandsid ühist eesmärki, kuid erinesid mõnevõrra ulatuse ja tehniliste lahenduste poolest.

Rahanduskomisjoni esimees Andrei Korobeinik ütles, et teema on väga aktuaalne ja vajab kiiret käsitlemist, et luua paremad võimalused Ukraina inimeste abistamiseks sõjaolukorras.

“Residendist juriidiliste isikute poolt Ukraina toetuseks tehtud annetuste ja kingituste vabastamine tulumaksust motiveerib annetajaid ja aitab seeläbi leevendada sõjakoldes väga keerulises olukorras olevate inimeste toimetulekuraskusi,” ütles Korobeinik.

Komisjon toetas Rahandusministeeriumi ettepanekut, mille kohaselt residendist juriidiline isik ei maksa tulumaksu Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamiseks ning sihtotstarbeliselt humanitaarabi andmiseks ja korraldamiseks tehtud annetustelt ja kingitustelt, mis on tehtud 2022. aasta 24. veebruarist kuni 31. detsembrini järgmistele organisatsioonidele: MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo, Ukraina Kultuurikeskus, Riigikaitse Edendamise Sihtasutus, Eesti Punane Rist ja Päästeliit. Komisjon on menetluse käigus valmis kaaluma loetelu täiendamist.

Menetluse kiirendamiseks lisati muudatus juba menetluses olevasse maksukorralduse seaduse muutmise seaduse (ehitustööde andmete esitamine) eelnõusse (506 SE) ühegi vastuhääleta. Eelnõu teine lugemine on kavandatud 16. märtsile ja lõpphääletus 23. märtsile.

Samas toetas komisjon paralleelset ka Isamaa fraktsiooni algatatud “Tulumaksuseaduse muutmise seadus Ukraina toetamiseks” eelnõu (542 SE) esimese lugemise lõpetamist 16. märtsil.

Eelnõu võimaldab residendist juriidilistel isikutel teha kuni 2023. aasta 24. veebruarini tulumaksuvabalt annetusi ja kingitusi Ukraina toetamiseks Vabariigi Valitsuse poolt määratavatele kontodele,” selgitas rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk. “Oluline on eesmärk, milles näib olevat üksmeel, ja Ukraina toetamist soodustava muudatuse võimalikult kiire menetlus,” selgitas Kokk.

Allikas:  Riigikogu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll