Saadikud soovivad parandada ELi tooteohutuse ja turujärelevalve reeglid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Teisipäeval, 15. aprillil toimunud hääletusel esitasid Euroopa Parlamendi saadikud oma seisukoha tooteohutuse ja turujärelevalve eelnõude kohta, toetades ettepanekut teha "Made in" märgis kohustuslikuks ELis müüdavatel toiduks mittekasutatavatel toodetel. Parlament soovib samuti karmimad karistusi ettevõtete suhtes, kes müüvad ohutusnõuetele mittevastavaid tooteid.

Saadikute toetasid Euroopa Komisjoni ettepanekut asendada praegune vabatahtlik süsteem kohustusliku päritolumärgistusega "Made in"  toiduks mittekasutatavatele toodetele eesmärgiga parandada toodete turujärelevalvet ning seeläbi tarbijakaitset. Antud hetkel ei ole ligi 10 protsendi ELi hoiatussüsteemi RAPEX kaudu kontrollitavate toodete tootjat võimalik tuvastada.

"Made in" märgis peaks eelnõu kohaselt muutuma kohustuslikuks peaaegu kõigile ELis müüdavatele toodetele, mõnede eranditega, nagu näiteks ravimid. ELi tootjad saaksid valida kas panna oma tootele "valmistatud ELis" ("Made in EU") või "valmistatud" koos päritoluriigi nimega.

Kaupa, mille tootmine on toimunud rohkem kui ühes riigis, loetakse pärinevaks riigist, kus toimus selle viimane oluline majanduslikult põhjendatud töötlemine või toiming selleks seadmestatud ettevõttes, mille tulemusena valmis uus toode või mis oli tähtis valmistamisetapp.

Saadikud kutsuvad samuti üles ka kehtestama karmimad karistused ettevõtetele, kes on ohtlikke tooteid turule toonud. Karistused peaksid olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad ja võtma arvesse rikkumise tõsidust, kestust ning vajaduse korral selle tahtlikku laadi. Samuti toetavad saadikud ELi avaliku musta nimekirja loomist ettevõtete kohta, kes on teadlikult korduvalt tooteohutusreegleid rikkunud.

Parlament võttis vastu oma esimese lugemise seisukoha, et tagada töö jätkumine eelnõuga järgmise parlamendi koosseisus sealt, kust see selle ametiaja jooksul pooleli ning et uus parlamendikoosseis saaks vastuvõetud seisukoha alusel eelnõu osas ELi liikmesriikidega läbirääkimisi alustada.

Allikas:  Euroopa Parlament

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll