Töövõime reformikava järgi muutuvad töövõimetuspensionid töövõimetoetusteks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas 17. juunil töövõime toetamise süsteemi reformi, mille valitsus kiitis heaks 6. juunil. Sotsiaalminister Taavi Rõivas tutvustas komisjonile reformi eesmärki, andis ülevaate uue skeemi põhimõtetest ja meetmetest, kuidas seda ellu viia. Reformi eesmärk on aidata tervisekahjustusega inimesi töö leidmisel ja hoidmisel, suurendada nende tööhõivet ja tagada tervikuna töövõime toetamise süsteemi rahaline jätkusuutlikkus.

"Tänane töövõimetussüsteem ei ole jätkusuutlik ega lähtu inimeste vajadustest osaleda aktiivselt ühiskonna tegemistes ja tööturul. Tegu on põhimõttelise töövõimetuse süsteemi filosoofia muutmisega, mille eesmärgiks on läbi aktiivsete sotsiaal- ja tööturu meetmete aidata seni eemale sunnitud inimesed tagasi tööturule. Eneseteostuse võimaluse andmine, isikliku motivatsiooni toetamine ja seeläbi ka majandusliku olukorra parandamine on selle reformi eesmärk," märkis sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

Reformi aktiveerimiskeskuseks oleks Eesti Töötukassa, kes hakkaks kogu süsteemi administreerima. Uue süsteemi üks olulisimaid põhimõtteid on hoida tervisekahjustusega tööealist inimest tööturul ja soodustada tema töötamist ka vähenenud töövõimega. Inimene ise võiks olla valmis osalema meetmetes, mis aitavad tal tööle tagasi pöörduda või olemasolevat tööd jätkata.

Räägiti ka toetustest: uues skeemis ei määrata vähenenud töövõimega inimesele pensionit ega anta pensionäri staatust, vaid töövõimetuspensioni asemel hakatakse maksma töövõimetoetust. Hüvitise maksmisel töövõime kaotuse korral liigutakse töövõimetushüvitise ja töötushüvitise kombineerimise suunas.

Praegu on Eestis ligi 875 000 tööealist inimest, kelle hulgas on 98 062 töövõimetuspensionäri. 2011. aastal läbi viidud tööjõu-uuringu hinnangul ligi 2/3 töövõimetuspensionäridest ei tööta. Tänase süsteemi jätkudes võib prognooside kohaselt 2020. aastaks töövõimetuspensionäre olla juba u 176 000. Süsteemi ümberkujundamise eesmärk on töövõimetuspensionäride ja töövõimetoetuse saajate arvu kasvu esimestel aastatel pidurdada ja pikemas perspektiivis vähendada.

Allikas:  Riigikogu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll