Uus tulumaksuseadus saab kõva kriitikat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Uus väärtpaberite maksustamist puudutav tulumaksuseaduse eelnõu on ettevõtjate sõnul tehtud vaid valimislubaduse täitmise pärast ja peletab investorid sootuks eemale.

"Minu arvates on see seaduseelnõu bürokraatia tipp, täiesti kohutav dokument," ütles Helmese nõukogu liige Jaan Pillesaar, kes enda sõnul luges elus esimest korda eraisiku investeerimistulude maksustamise reegleid.

Rahandusministeerium on välja töötanud järjekordse tulumaksuseaduse eelnõu versiooni, mis puudutab eraisikute väärtpaberite maksustamist. Eelnõu peaks jõudma peagi riigikokku teisele lugemisele.

Pillesaar: süsteem on liiga keeruline

Pillesaar loodab väga, et parlament selle tagasi lükkab. "Tundub, et Eesti riik soovib eraisikute investeerimise Eestis üldse ära lõpetada," oli ettevõtja nõutu.

Pillesaare sõnul sunnib seadus erainvestorit läbi aastate oma väärtpaberitehingute hindade ja kuupäevade kohta kauplemispäevikut pidama ja sealjuures hulka erandeid järgima, et maksuametile lõpuks raporteerida õiget aastatulu. Teist sama palju peab pingutama maksuhaldur, et aru saada arvestuste õigsusest.

"On täiesti selge, et eraisiku jaoks, kes investeerib alla paarisaja tuhande krooni aastas, ületab kõigi nende reeglite mõistmise, jälgimise ja täitmise ajakulu päris kindlasti investeerimisest saadava võimaliku tulu," uskus Pillesaar.

Erainvestor pole äriühinguga võrdses seisus

Eesti Fondihaldurite Liidu juht Kristel Kivinurm-Priisalm ütles, et tulumaksuseaduse uus versioon on küll eelmisest palju parem, kuid mitmes punktis ei võrdsusta see eraisikute investeeringuid äriühingute kaudu tehtud investeeringutega.

"Tunne on, et poliitikud tahavad valimislubaduses ristikese kirja saada, selle asemel et teha lihtne ning investorisõbralik seadus," kommenteeris Kivinurm-Priisalm.

Kuna paljudes riikides, nagu Luksemburg, Šveits, Hispaania ja Singapur, on eraisikute väärtpaberitulude maksustamine Kivinurm-Priisalme sõnul Eestiga võrreldes oluliselt soodsam, viivad Eesti privaatpankurid aktiivselt oma kliente neisse riikidesse, et makse optimeerida. "Ehk Eesti juristide, audiitorite, raamatupidajate töö viiakse meie oma Eesti kapitali poolt Eestist välja ja seetõttu on töökohti vähem," märkis ta.

Kivinurm-Priisalm: suurim kannataja on väikeinvestor

Kivinurm-Priisalm toonitas: "Suurim kannataja on väikeinvestor ja väikeettevõtja, kellel ei ole vahendeid, et skeeme punuda."

Kui teeksime lihtsa seaduse, siis tooksid Eesti rikkad eraisikud oma varad Eestisse tagasi, uskus Kivinurm-Priisalm. Teiseks meelitaks seadus tema hinnangul Eestisse residendiks järgneva paari-kolme aasta jooksul 1000-1500 väga rikast eraisikut Soomest ja Rootsist.

Eraisikutele väärtpaberitehinguteks mõeldud investeerimiskonto kasutamise piirangud ei täida Delfi nõukogu esimehe Ville Jehe hinnangul oma eesmärki, vaid pigem jäävad ettevõtjad ikkagi firma kaudu investeerima.

Jehe: ettevõtjal mugavam investeerida firma kaudu

"Eraisikute jaoks on pakutud variant kohmakas ja nende ettevõtjate jaoks, kes investeerivad aktiivselt, jääb sel juhul endiselt lihtsamaks ja mugavamaks kasutada oma investeeringute juhtimiseks tavalist osaühingut," uskus Jehe. Kindlasti tekitab kirjeldatud variant investoreid jälgivale riigile ka lisakulusid, märkis ta.

Jehe tõdes, et maksusoodustust investeeringutelt oleks Eestile väga vaja. "Oleme mitte ainult Euroopa Liidu liikmetest, vaid ka oma lähematest naaberriikidest Lätist ja Leedust selles osas kõvasti maha jäänud," mainis ta.

Endine rahandusminister Taavi Veskimägi ütles, et mõistab rahandusministeeriumi soovi maandada riske võimalike pettuste pärast, kuid praegu on eelnõus liiga palju piiranguid, et asi toimima hakkaks. "Investeerimiskontode süsteem hakkab tööle, kui nende kasutamine on eraisikule soodsam kui kasutada investeerimistegevuseks äriühingut," toonitas Veskimägi.

Kommentaar
Veiko Tali, rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler

Mitmed eelnõu detailid on veel lahtised, kuid eelnõu koostamise aluspõhimõtted on, et nn investeerimiskonto süsteemi kaudu võimaldatakse füüsilistel isikutel erinevat finantsvara tulumaksuvabalt vahetada ja finantsvara määratlemisel lähtutakse n-ö tavainvestori printsiibist. See tähendab, et hõlmatud on need väärtpaberid, millesse tavaline või keskmine investor oma vara üldjuhul investeerib.

LOETELU

Tulumaksuseaduse puudused

  • Investeerimiskonto kaudu on võimalik investeerida vaid börsidel ja alternatiivturul noteeritud instrumentidesse ning fondidesse, kuid välja on jäetud võlakirjad, tuletisinstrumendid, struktureeritud tooted, mittebörsifirmad.
  • Eraisiku tavakontol jäetakse deposiidid tulumaksuvabaks, investeerimiskontol aga maksustatakse tulumaksuga.
  • Investeerimiskontole ei saa osta dividendiõiguslikke aktsiaid 30 päeva enne dividendi, kui soov on need pärast dividendi maksmist 30 päeva jooksul maha müüa.
  • Erainvestor ei saa investeerimiskontot kasutada tagatisena.
     

Ettepanek
Helmese nõukogu liikme Jaan Pillesaare meelest võiks eraisiku väärtpaberite tulumaksu seadustamine koosneda kahest punktist.

  • Kogu eraisikute väärtpaberitulu on maksuvaba.
  • Ainsa erandina tuleb maksta tulumaksu mitteavaliku ettevõtte väärtpaberite müügitulult, kui neid väärtpabereid on hoitud alla 6 aasta.

Originaalartikkel

 

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll