Valitsus kiitis heaks audiitortegevuse seaduse muudatused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Neljapäeval, 6. märtsil algatas vabariigi valitus audiitortegevuse seaduse ja väärtpaberituru seaduse muutmise eelnõu (toimik nr 14-0231). 

Eelnõu eesmärgiks on võtta üle Euroopa Liidu raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit käsitleva direktiivi sätted, mis jäid 2010. aastal jõustunud audiitortegevuse seadusega üle võtmata, sest Euroopa Komisjon lükkas teatud sätete kohaldamise edasi.

Eelnõuga võetakse Eesti õigusesse üle regulatsioon, mis puudutab kolmandate riikide audiitorite ja auditeerivate üksuste registreerimist, kes auditeerivad nende äriühingute majandusaasta aruandeid, kelle väärtpaberid on emiteeritud kauplemiseks Eesti reguleeritud turul (st Tallinna börsil). Euroopa Komisjoni otsuse kohaselt tuli regulatsiooni kohaldada alates 2. juuli 2010. a algavate majandusaasta aruannete puhul. 

Samuti tehakse eelnõuga erinevaid täpsustusi ja parandusi, et lahendada seaduse rakendamisel ilmnenud kitsaskohti ja probleeme. Muudatused puudutavad eelkõige audiitorettevõtjaid ja vandeaudiitoreid, vähemal määral ka siseaudiitoreid. 

Eelnõuga sätestatakse seaduse tasandil arvestusala revisjoni regulatsioon. Revisjoni sisu ja eesmärgi määratlemisel kasutatakse mitmeid eripalgelisi sh ebaõigeid tõlgendusi. Eelnõuga sätestatakse, et revisjoni näol on tegemist organisatsioonisisese kontrollmehhanismiga, mille ulatuse ja kontrolliprotseduurid määrab kindlaks revisjoni määranud organ, kogu, isik või revisjoni teostaja. 

Võrreldes kehtiva seadusega muutub paindlikumaks vandeaudiitori täiendusõppe kohustuse täitmine. Kehtiva regulatsioon kohaselt peab vandeaudiitor end täiendama kokku vähemalt 40 akadeemilise tunni ulatuses aastas. Eelnõuga muudetakse täiendõppe kohustus rahvusvaheliste haridusstandarditega sarnasemaks ja sätestatakse, et vandeaudiitor peab end täiendama 120 akadeemilist tundi kolmeaastase perioodi jooksul. Sealjuures peab 60 akadeemilist tundi täitma kahe aasta jooksul. 

Eelnõuga sätestatakse nõue, et audiitorettevõtja vabatahtlikuks lõpetamiseks on vaja taotleda audiitorkogu järelevalvenõukogu kirjalik luba. Luba tuleb taotleda vähemalt 20 päeva enne audiitorettevõtja lõpetamise otsustamist.

Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust rahandusminister Jürgen Ligi.

Seadus jõustub 31. mail 2014. a.

Allikas:  Vabariigi Valitsus

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll