Valitsus kiitis heaks üleeuroopalise pensionitoote rakendamise

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks eelnõu, mille eesmärk on tagada sujuv Euroopa Liidu (EL) üleeuroopalise personaalse pensionitoote ehk PEPP-i määruse rakendamine.

Määrus rakendus mullu 22. märtsil. Eelnõu kohaselt arvatakse PEPP kolmanda samba regulatsiooni alla, rakendatakse sellele kolmanda samba pensioniiga ja maksusoodustusi ning lisatakse seadustesse viited PEPP-ile ja PEPP-i määrusele, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Üleeuroopalist pensionitoodet võib pakkuda krediidiasutus, elukindlustusselts, tööandjapensioni kogumisasutus, kellel on liikmesriigi õiguse kohaselt lubatud pakkuda ka personaalseid pensioniskeeme ja kelle tegevuse üle teostatakse järelevalvet. Eesti mõistes oleks see fondivalitseja, kellel on vabatahtliku pensionifondi valitsemise luba. Samuti võib PEPP-i pakkuda eurofond ja eurofondi valitseja, alternatiivfondi valitseja ning investeerimisühing, kellel on portfelli valitsemise tegevusluba.

Kui seni on kolmas sammas hõlmanud meil vabatahtlikke pensionifonde ja täiendava kogumispensioni kindlustuslepinguid, siis PEPP-i lisandumisega võimalik pensioniskeemide ring laieneb. Lisaks pensionifondile ja kindlustuslepingule võib PEPP olla ka alternatiivfondi, eurofondi, hoiuse või väärtpaberiportfelli kujul.

Uuendusliku elemendina on PEPP-i puhul püütud saavutada selle pensioniskeemi niiöelda kaasaskantavust. Mõte on selles, et kui pensionikoguja kolib mõnda teise EL-i liikmesriiki elama, võiks tal olla võimalik jätkata pensionikogumist olemasolevas PEPP-is ja kui uues liikmesriigis on ettenähtud maksusoodustused pensioniskeemi sissemaksetele, siis saada osa neist soodustustest.

Kolmanda samba sissemaksetele rakenduvaid maksusoodustuse piirmäärasid eelnõu ei muuda. Maksumaksja võib 15 protsendi ulatuses oma maksustatavast tulust, kuid mitte suuremas summas kui 6000 eurot, kolmanda samba sissemakseid maksustatavast tulust maha arvata. Need piirmäärad hõlmavad eelnõu järgi edaspidi ka PEPP-i sissemakseid ja kehtivad kõigile kolmanda samba pensioniskeemidele kokku, kui ühel inimesel peaks neid mitu olema.

PEPP-i pensionieaks saab kolmanda samba pensioniiga ehk vanaduspensioniiga miinus viis aastat. Nagu praegu kolmas sambas, on edaspidi ka PEPP-i eluaegne pension ja vähemalt keskmiselt elada jäänud aastatele jaotatud pension maksuvabad ning lühemad pensionid ja ühekordsed väljamaksed maksustatud tulumaksuga määras 10 protsenti. Kui raha võetakse välja enne pensioniiga, tuleb väljamakselt tasuda tulumaks 20 protsenti. Erandiks on väljamakse puuduva töövõimega isikule, mis on maksuvaba.

Ühtegi Eesti finantssektori turuosalise pakutavat pensioniskeemi PEPP-ina seni veel registreeritud ei ole.

Seadus on planeeritud jõustuma üldises korras. Erandiks on väärtpaberite registri pidamise seaduse muudatused, millega loobutakse edaspidi pensionikonto omaja aadressi andmete kandmisest pensionikontole. Need muudatused ei puuduta PEPP-i määruse rakendamist ja on kavandatud jõustuma 2024. aasta 1. jaanuaril.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll