Vanemahüvitise seadus võib muutuda paindlikumaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

19. septembril 2013 võeti menetlusse Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni 19. septembril algatatud vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu (486 SE), millega soovitakse suurendada vanemahüvitise süsteemi paindlikkust, et lapsevanemad võiksid vanemahüvitise päevi kasutada kuni lapse 8 aastaseks saamiseni või esimese kooliaasta lõpuni. Muudatus võimaldaks lapsevanematel kasutada vanemahüvitise päevi näiteks lapse toetamisel tema esimesse klassi minemisel või mõnel muul vajalikul perioodil. Juhtivkomisjoniks määrati sotsiaalkomisjon.

Pikhof: vanemahüvituse kasutamise aeg olgu paindlikum

Sotsiaaldemokraatlik Erakond tahab täna algatatud seaduseelnõuga anda lastevanematele võimaluse kasutada vanemahüvitist paindlikult kuni lapse 8-aastaseks saamiseni.

Sotsiaaldemokraatide esitatud vanemahüvitise seaduse muudatused lubavad emadel ja isadel võtta vanemahüvitise päevi välja neile sobival ajal kuni lapse 8-aastaseks saamiseni või esimese kooliaasta lõpuni.

"Tänane süsteem on liialt jäik ega toeta töö- ja pereelu ühitamist. Lapsevanemad peaksid saama ise otsustada, millal ja kui suurel määral kasutada riigi poolt hüvitatud päevi lapse kasvatamiseks," ütles Heljo Pikhof.

"Vanemad võivad ühel osal nädalast olla kodus ja kasvatada last ning teisel nädala osal töötada. Vanemahüvitust võib näiteks osaliselt välja võtta ajal, mil laps harjub lasteaiaga või läheb esimesse klassi," selgitas Pikhof. "Samas saavad kõik need, kes ei soovi vanemahüvitise perioodi hajutada, jätkuvalt oma lapsega poolteist aastat kodus olla."

Paindlik süsteem lihtsustab Pikhofi sõnul naiste tööturule naasmist ja suurendab nende konkurentsivõimet tööjõuturul. 2014. aastal jõustuv eelnõu ei too riigile lisakulusid, vaid hoopis hajutab kulutused pikemale ajaperioodile.

Tsahkna: vanemahüvitise arvutamine muutub töötajale paindlikumaks 

Sotsiaalkomisjon arutas oma tänasel istungil vanemahüvitise arvutamise muutmise vajadust olukorras, kus hüvitise saaja saab töist tulu. Kehtiv vanemahüvitise ümberarvutamise valem on ebaühtlane ning võib anda tulemuse, kus hüvitise saaja kogusissetulek töötasu saamisel väheneb.

"Töötamine vanemahüvitise saamise ajal ei tohi olla karistus. Muudetav vanemahüvitis motiveerib vanemat hoidma sidet tööturuga ja selle arvutamine muutub töötajale paindlikumaks," ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

Eelnõuga muudetakse hüvitise vähendamise valemit ühtlasemaks, enamikul juhtudel isikutele soodsamaks. Vanemahüvitise arvutamise valemit on kavas muuta nii, et lapsevanema kogusissetulek (st vanemahüvitis ja tulu kokku) ei väheneks võrreldes situatsiooniga, kui tal lisatulu ei oleks. Seaduse muudatusega välditakse tulevikus olukordi, kus töötamine vanemahüvitise saamise ajal ei taga isikule suuremat kogusissetulekut.

Eelnõuga kaotatakse töötasu ülempiir, mille saamisest alates vanemahüvitist ei maksta. Vanemahüvitise saajale säilib alati vähemalt hüvitise määra suurune vanemahüvitis. Regulatsioon muutub rohkem töötamist soodustavaks.

Sotsiaalkomisjon otsustas täna oma istungil saata vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu (470 SE) Riigikogu täiskogu esimesele lugemisele.

Sotsiaalkomisjoni kuuluvad Margus Tsahkna (esimees), Viktor Vassiljev, Maret Maripuu, Heljo Pikhof, Yana Toom, Helmen Kütt, Jüri Jaanson, Reet Roos ja Rein Aidma.

Allikas:  Riigikogu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll