Kaubamärgi või disainilahenduse registreerimiseks saab toetust

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted saavad tänavu 20 miljoni euro suurusest toetusfondist taotleda toetust kaubamärkide ja disainilahenduste registreerimise lõivude osaliseks hüvitamiseks.

Toetusfondi (Ideas Powered for Business SME Fund) eesmärk on aidata Euroopa Liidus asuvatel väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetel (VKE) kaitsta intellektuaalomandiõigusi ja edendada selle abil oma äritegevust. See algatus on Euroopa Liidu VKE-dele suunatud COVID-19 taastumiskava osa ning hõlmab kaubamärkide ja disainilahenduste riikliku, piirkondliku ja Euroopa Liidu tasandi taotluslõivude osalist hüvitamist Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ameti (EUIPO) kaudu.

Euroopa VKE-d on Euroopa majanduse jaoks väga olulised, moodustades 67% kogu Euroopa liidu tööhõivest ja 99% kõigist Euroopa Liidu ettevõtetest. EUIPO uuringutest selgub, et vaid 9% kõigist Euroopa Liidu VKE-dest on registreerinud oma intellektuaalomandiõigused, ent need, kes on seda teinud, teenivad ühe töötaja kohta peaaegu kolmandiku võrra suuremat tulu kui need, kes ei ole oma intellektuaalomandit registreerinud. EUIPO tegevdirektor Christian Archambeau märkis: “COVID-19 pandeemia on VKE-sid rängalt mõjutanud ja Euroopa Liit tahab toetada nende taastumist. Meie tulevane majanduskasv ja jõukus sõltub suuresti uuenduslike ning dünaamiliste VKE-de, sealhulgas idufirmade edust. VKE-de intellektuaalomandiõiguste tagamine on oluline osa EUIPO ja selle partnerite, eriti liikmesriikides tegutsevate Euroopa Liidu riiklike ja piirkondlike intellektuaalomandiametite missioonist.”

Toetust saab kuni 1500 eurot

Uus toetuskava viiakse läbi EUIPO programmi Ideas Powered for Business kaudu ja see on osa Euroopa Komisjoni intellektuaalomandi tegevuskavast. Kava viiakse ellu koostöös Euroopa Liidu riiklike ja piirkondlike intellektuaalomandiametitega. Toetuskava on avatud kõigile Euroopa Liidu ettevõtetele, mis vastavad ametlikule VKE määratlusele. Selle abil pakutakse rahalist toetust kaubamärkide ja disainilahenduste taotluslõivude hüvitamiseks kuni 1500 euro ulatuses ettevõtte kohta. Kava raames pakutakse osa ametite kaudu ka intellektuaalomandi eeldiagnostikateenust, mille abil aidatakse luua ettevõtte intellektuaalomandistrateegiat. Eesti Patendiamet ja EUIPO seda teenust ei paku, seega Eesti VKE-d saaksid kasutada ainult 50% soodustust kaubamärgi ja disainilahenduse taotlemise põhilõivudest.

Kui kaalute kaubamärgi või disainilahenduse registreerimist kas Euroopa Liidus või oma riigis, võite taotleda kaubamärgi või disainilahenduse taotluse põhilõivu 50% hüvitist. Toetus ei hõlma kaubamärgitaotluse lisaklasside või disainitaotluse lisavariantide lõive, seega Eestis registreerimistaotluse esitamise puhul võetakse aluseks kaubamärgitaotluse põhilõiv 145 eurot või disainitaotluse põhilõiv 105 eurot. EUIPO-sse registreerimistaotluse esitamisel on aluseks kaubamärgitaotluse põhilõiv 850 eurot või disainitaotluse põhilõiv 230 eurot. Nendest summadest on võimalik kompenseerida 50%. Toetuse saamiseks saab taotlusi esitada alates 11. jaanuarist, mil algas esimene viiest taotlusperioodist. Toetust tuleb taotleda enne kaubamärgi või disaini registreerimistaotluse esitamist.

Kuidas esitada toetuse taotlust?

VKE-de fondile saab taotluse esitada üksnes viiel taotlusperioodil 2021. aasta jooksul. EUIPO ei võta arvesse taotlusi, mis saabuvad väljaspool neid ajavahemikke.

Taotlusprotsess koosneb kolmest lihtsast etapist

  • Esmalt lugege toetuste veebilehel hoolikalt osalemiskutset. Tutvuge enne taotluse esitamist kontroll-loeteluga. Seejärel esitage taotluse veebivorm koos vajalike dokumentidega, et kontrollida oma VKE-staatust ja teha kindlaks, kas toetusetaotluse saab esitada. Saate e-kirja, milles kinnitatakse taotluse kättesaamist. Kui osutute edukaks, saate EUIPO allkirjaga toetuse andmise otsuse. Seda läheb hiljem vaja, hoidke see kindlasti alles. Kui taotlus ei olnud edukas, teatatakse teile negatiivse otsuse põhjused.
  • Järgmisena esitage registreerimistaotlus Eesti Patendiametisse või EUIPO-sse ja tasuge oma kaubamärgi või disainilahenduse taotluslõiv 30 päeva jooksul alates toetusotsuse kättesaamisest.
  • Kui olete taotluslõivu tasunud, esitage hüvitistaotlus, kasutades toetusotsuses antud linki. Kui taotlus on esitatud, saate e-kirja, milles kinnitatakse maksenõude kättesaamist. Esitatud teabe ja dokumentide heakskiitmisel makstakse hüvitis ühe kuu jooksul, toetuse saajaid teavitatakse e-posti teel.

Miks registreerida kaubamärk või disainilahendus?

Kaubamärk ja disainilahendus on intellektuaalomandi liigid, millele tekib õiguskaitse registreerimise kaudu, mitte automaatselt kasutamise käigus. Kaubamärgi või disaini registreerimine ei ole kohustus, vaid õigus. Selle abil omandatakse ainuõigus kaubamärgi kasutamiseks kindlate kaupade ja teenuste tähistamisel või võimalus keelata konkurentidel disainilahenduse ehk toote väliskujunduse kasutamine. Õigeaegne kaitse taotlemine tagab õiguste omanikule võimaluse ennast kaitsta ja nõuda rikkumisega tekitatud kahju hüvitamist.

Kaubamärgi ja disainilahenduse registreerimise e-taotlusi saab esitada Eesti Patendiameti või EUIPO veebilehel. Eesti ametis registreeritud märk või disain saab õiguskaitse Eesti territooriumil, Euroopa Liidu ametis EUIPO-s registreeritud märk või disain saab õiguskaitse kogu Euroopa Liidu territooriumil tervikuna. Enne taotluse esitamist ja taotluslõivu maksmist tuleks tutvuda kaubamärgi ja disainilahenduse registreerimise põhimõtetega, et mitte esitada taotlust, mida ametil ei ole võimalik rahuldada või mis hiljem vaidlustamise käigus tühistatakse. Tungivalt soovitatav on enne taotluse esitamist küsida nõu patendiametist või kasutada patendivolinike teenust.

Kas teadsid?

  • Intellektuaalomandi registreerimise toetus on mõeldud väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKE-dele) kaubamärkide ning disainilahenduste registreerimiseks.
  • Kaasrahastavad Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO).
  • Nõuete, ajakava ja muu asjakohase teabega saab lähemalt tutvuda programmi Ideas Powered for Business teabekeskkonnas.
    2021. aastal on viis taotlusperioodi:

    • 11.–31. jaanuar
    • 1.–31. märts
    • 1.–31. mai
    • 1.–31. juuli
    • 1.–30. september

NB! Toetust tuleb taotleda enne kaubamärgi või disaini registreerimistaotluse esitamist.

Artikkel ilmus kaubanduskoja ajakirja Teataja 1/2021 numbris rubriigis “Intellektuaalomand”.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll