Eestis tegutsevad pangad jätkuvalt ei ava rahapesu tõkestamiseks kontosid ettevõtetele, mis on asutatud välismaalaste poolt ja millel ei ole peale registreerimisaadressi Eestiga muud seost, kirjutab Postimees.
Välisriigi juriidiliste isikute puhul peab konto avamiseks olema ette näidata äritegevus Eestis või peab ettevõtte omanik olema Eesti kodanik või resident, ütles Nordea Eesti rahapesu tõkestamise koordinaator Toomas Tuuling lehele.
"Välismaalase omanduses oleva ettevõtte puhul määrab Eestiga seose tugevuse see, kas ettevõttel ka Eestis partnereid, töötajaid või äriruume, kas see maksab makse, müüb siin teenuseid ja tooteid. Ehk meie eesmärk on tuvastada, miks on isikule Eestis tegutsevas pangas kontot vaja. Kui konto avamise vajadus on selge ja vastuvõetav, siis konto avatakse," rääkis Tuuling.
Samal seisukohal on nii SEB kui ka LHV – kontot avada sooviva ettevõtte äritegevus peab olema seotud Eestiga. "Pangana soovime selget ettekujutust sellest, milles seisneb kliendi äri ja miks ettevõtte konto peab olema avatud just Eestis asuvas pangas. Pangariskide seisukohalt oluline ei ole e-residentsus, vaid ettevõtte profiil tervikuna, tema käitumine panga kliendina ja seoses Eestiga," ütles SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilmann.
"Peamine põhjus, miks pangandus tervikuna on mitteresidentide kontode avamisel pigem konservatiivne, on asjaolu, et nende teenindamisel on olulisel keerulisem täita "tunne oma klienti"-meetmeid, tuvastada kliendi varade tegelikku päritolu ja muid rahapesu tõkestamise seisukohast olulisi aspekte," rääkis LHV jaepanganduse juht Andres Kitter.
Rahapesu tõkestamise tõttu ei ole ka kõigil Eesti e-residentidel võimalik kontot avada. "Oleme jõudnud faasi, kus e-residentsuse potentsiaal liitumistel on suurem, kui suudame panganduses vastu võtta. Ehk see on meie järgmine koht teenuse arenduses, et saaksime veel kiiremini kasvada," rääkis e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus.
Eestil on 15 649 e-residenti. E-residentide osalusel on asutatud 2391 äriühingut. Neist 1922 äriühingus on juhatuse liikmeks ainult e-residendid. Neist käibemaksukohustuslaseks on ennast registreerinud 461 ettevõtet. FIE-dest e-residente on 37. Kokku on e-residentide loodud äriühingud maksnud riiklikke makse 4,6 miljonit eurot.