Valitsus hüvitab autoritele 2,8 miljonit saamata jäänud tulu

Valitsus andis justiitsministeeriumile mandaadi autorite, teose esitajate ja fonogrammitootjate esindusorganisatsioonidele saamata jäänud niinimetatud tühja kasseti tasu hüvitamiseks 2,8 miljoni euro ulatuses. 

Justiitsminister Maris Lauri sõnul on valitsuse otsus oluline just koroona kontekstis, kus paljud artistid on taas raskustes mitmete ära jäänud esinemiste tõttu.

“Keerulisel ajal nagu täna, pidasid mõlemad osapooled kohtus vaidlemise asemel olulisemaks kompromissi leidmist. Veidi rohkem kui 2,8 miljonit eurot, mis valitsuse reservist autorite makstakse on mõlema osapoole hinnangul õiglane ja kindlasti vajalik, et aidata toime tulla ka tänastest keerulistes tingimustes,” ütles Lauri pressiteates.

Valitsus peab hüvitise tasuma hiljemalt 10. detsembriks Eesti Autorite Ühingule, kes jagab selle omakorda välja ülejäänud üheksale esindusorganisatsioonile. Hüvitise tasumisega loetakse kõik loomeinimeste esindusorganisatsioonide nõuded riigi vastu lõppenuks.

Tasu puudutab natuke üle kaheaastast perioodi, mis eelnes tänavu 1. aprillil jõustunud uuele autoriõiguse seadusele, millega kaasajastati hüvitise kogumise süsteemi.

Uue seaduse alusel on tasu maksmise kohustus nt süle- ja tahvelarvuti, lauaarvuti, nutitelefoni ja salvestusfunktsiooniga teleri tootjatel või maaletoojatel ja eelduslikult kogutakse uue süsteemi alusel õiguste omajatele 1,9 miljonit eurot aastas.

Enne seda koguti hüvitiseks makstavat tasu peamiselt analoogseadmete ja salvestuseta CD ja DVD toorikute maaletoojatelt, kuid tulenevalt tehnoloogia arengust ja muutunud tarbimisharjumustest seda mitmel aastal enam koguda ei õnnestunud.

Ülalnimetatud ajavahemikul saamata jäänud tasu kompenseerimiseks esitasidki kümme autorite, teose esitajate ja fonogrammitootjate esindusorganisatsiooni valitsusele taotluse ja pöördusid oma õiguste kaitsmiseks tänavu juulis ka kohtusse.

Mõlemad pooled on teinud aga jõupingutusi kohtuvälise kokkuleppe saavutamiseks, mis sel nädalal kinnitati. “Nii aprillist kehtiv seadus kui ka kompromissiga lõppenud kohtutee on selleks korraks toonud õigusrahu ja selguse küsimuses, mis kaua on loomeinimeste suureks murekohaks olnud,” lisas justiitsminister.

“Kokkuleppega pääsevad osapooled uuest pikast ja kurnavast kohtuvaidlusest, mis võinuks taas kesta mitmeid aastaid,” lausus loomeinimesi esindanud Advokaadibüroo PwC Legal vandeadvokaat ja partner Priit Lätt.

“Mul on hea meel, et kompromissi saavutamiseks leidus poliitilist tahet. Tunnustan ka justiitsministeeriumi ametnikke, kes panustasid omalt poolt palju, et kokkulepe saavutada ja likvideerida pikalt kestnud ebaõiglus,” lisas Lätt.

Kuni tänavuse kevadeni oli Eesti ainus Euroopa Liidu liikmesriik, kus riik ei olnud loomeinimestele taganud hüvitist digi- ja nutikeskkonnas isiklikuks otstarbeks tehtavate koopiate eest. Seetõttu läksid loomeinimesed ka kohtusse.

Alates aprillist kehtib Eestis erakopeerimise tasu kogumisel uus kord ja uued määrad. See süsteem tagab Eesti loomesektorile Euroopa Liidu keskmisel tasemel hüvitise.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll