Lennureisijale makstav valuraha suureneb tänasest märgatavalt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänasest hakkab kehtima Euroopa Liidu regulatsioon, mis kehtestab ühtsed kompensatsioonireeglid Euroopa lennufirmade klientidele reisimisel tekkinud probleemide korral.

Üldise põhimõttena on reisija õigustatud kompensatsiooni saama, kui lennu ärajäämine või viibimine on põhjustatud lennufirmast sõltuvatest asjaoludest. Lennu ärajäämisel on nõutav etteteatamisaeg kaks nädalat, kompensatsiooni asemel võib lennufirma pakkuda ka alternatiivset viisi sihtkohta jõudmiseks algselt plaanitud ajaks. Lennu viibimise puhul on lennufirma kohustatud reisijale pakkuma süüa ning tagama vajadusel majutuse hotellis.


Uus reeglistik kehtib kõikide Euroopa Liidu lennuettevõtjate lendude puhul, sõltumata sellest, kas need toimuvad Euroopa Liidu piirides või sellest väljaspool.


Regulatsioon suurendab oluliselt reisijate õigusi lennust mahajätmise, lennu viibimise või ärajäämise puhul. Samas on kompensatsioonireeglid tekitanud suurt vastuseisu enamiku lennufirmade hulgas. Eriti kriitilised on uute reeglite suhtes odavlennufirmad, kelle piletid maksavad sageli vaid mõne euro, kuid kellele sellest hoolimata kehtivad samad nõuded mitmesaja euroni ulatuvate hüvitiste maksmiseks lennu ärajäämisel või ülebroneerimise korral.


Eestisse lendavat odavlennufirmat easyJet esindav MmD Estonia konsultant Aune Past kinnitab, et easyJeti eestikeelsel kodulehel (easyjet.com/et) on uuendusi arvestavad kompensatsioonireeglid. Ka kompensatsiooni taotlemine käib easyJeti puhul interneti vahendusel.


Tallinna–Kärdla ja Tallinna–Kuressaare liinilendude operaatorfirma Avies on oma mõnesajakrooniste piletihindadega lennu viibimisel või ärajäämisel kohustatud kompensatsiooni maksma täpselt samade reeglite kohaselt kui näiteks British Airways Londoni – New Yorgi lennu puhul. Aviese esindaja sõnul ei ole neil veel selge, kuidas võimalikku finantsriski vähendada. Kuna Avies opereerib riigi doteeritavaid lende, on firma pöördunud selguse saamiseks nii maavalitsuste kui ka lennuameti poole ning kaalunud lisakindlustuse kasutamist.


Kuigi Euroopa Komisjoni nimekiri liikmesriikide asutustest, kes lennureisijate õiguste eest peaksid hea seisma, ei sisalda veel vastava Eesti institutsiooni nime, saab selleks enamiku teiste riikide eeskujul tõenäoliselt lennuamet.

Lennuameti peadirektori asetäitja Rein Porro selgitas, et kuigi kompensatsioonid on eelkõige lennufirma ja reisija vaheline asi, on lennuamet vajadusel valmis regulatsiooniga seotud kaebusi vastu võtma ning probleemide lahendamisel abistama. Kuigi lennuameti juriidiline osakond on Eesti lennufirmadele regulatsiooni olemust selgitanud, on tõenäoline, et praktikas võivad mõned kompensatsiooninõuded viia kohtuasjani. Porro ei rutta ütlema, et uus regulatsioon on hea, vaid ta soovitab ära oodata esimeste vaidluste lahendused.

Euroopa Komisjoni infovoldikud ning plakatid infoga reisijate õiguste kohta peaksid lennujaamades saadaval olema.


Lisa küsida saab selle ja teiste Euroopa Liitu puudutavate küsimuste kohta tasuta telefonil 00 800 678 910 11.


Lennureisija õiguste rikkumistest võib kirjutada Euroopa Komisjonile e-posti aadressil tren-aprights@cec.eu.int.

Estonian Air hinnatõusu ei plaani
Leela Lilleorg
Estonian Airi kommertsala asepresident


Peame vastuvõetud Euroopa Liidu regulatsioone ülimalt ülekohtuseks kogu lennunduse suhtes. Lennufirmad konkureerivad võrdsetel alustel laeva-, bussi- ja rongifirmadega, kuid viimastele ei seata mingeid nõudeid. Lisaks on kompensatsioonimäärad ebaproportsionaalselt suured võrreldes lennupiletite hindadega. Vajadus tagada ressursse kompensatsiooni maksmiseks võib mõjutada lennufirmasid tulevikus minema hinnatõusu teed. Estonian Air on viinud oma protseduurid vastavusse 17. veebruarist kehtima hakkava ELi regulatsiooniga ning hetkel seoses uute regulatsioonidega hinnatõusu ei plaani.

Euroopa Liidu lennufirmad peavad probleemide korral pakkuma hüvitist ning abi

Lennureisist mahajätmine

Kui reisijaid on rohkem kui kohti, peab lennuettevõtja küsima, kas leidub vabatahtlikke, kes loovutaksid oma koha kokkulepitud soodustuste eest. Kui vabatahtlikke ei leidu piisavalt, peab lennuettevõtja maksma hüvitist:
  • 250 eurot kuni 1500 km pikkuste lendude puhul;
  • 400 eurot pikemate lendude puhul ELi piires ja muude 1500–3500 km pikkuste lendude puhul;
  • 600 eurot üle 3500 km pikkuste lendude puhul väljaspool ELi. Kui viivitus ei kesta vastavalt üle 2, 3 või 4 tunni, võib maksta ainult poole hüvitisest.
    Lisaks peab lennuettevõtja mahajääjale pakkuma:
  • piletihinna hüvitamist koos tasuta lennuga tagasi reisi alguspunkti või muud transpordivõimalust reisi lõppsihtkohta;
  • süüa ja suupisteid, vajadusel majutust hotellis ja sidevõimalusi.
    Ärajäänud lend
    Lennu tühistamisel peab lennuettevõtja pakkuma:
  • piletihinna hüvitamist või muud transpordivõimalust reisi lõppsihtkohta;
  • süüa ja suupisteid, vajadusel majutust hotellis ja sidevõimalusi. Kui lennuettevõtja ei teata lennu ärajäämisest kaks nädalat ette ega paku algsele lennuajale lähedase kestusega muud transpordivõimalust, tuleb maksta hüvitist samadel alustel nagu reisist mahajätmise puhul.

    Abi pikkade viivituste korral
    Kui te registreerute õigeaegselt lennule, sh tðarterlennule, mis hilineb:
  • 2 või enam tundi kuni 1500 km pikkuste lendude puhul,
  • 3 või enam tundi pikemate lendude puhul ELi piires ja muude 1500–3500 km pikkuste lendude puhul,
  • 4 või enam tundi üle 3500 km pikkuste lendude puhul väljaspool ELi, peab lennuettevõtja pakkuma süüa ja suupisteid, vajadusel majutust hotellis ja sidevõimalusi.

    Kui viivitus kestab 5 tundi või enam, peab lennuettevõtja pakkuma ka piletihinna hüvitamist ning tasuta lendu tagasi reisi alguspunkti.
    Allikas: Euroopa Komisjon

    Vaata ka: europa.eu.int/comm/transport/air/rights/info_en.htm (lehekülje eestikeelne versioon pole veel saadaval)

    Originaalartikkel



  • Allikas:  Äripäev

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll