Krüptoraha kaevandamise ennetus

info e-mail
Foto: Shutterstock

Krüptoraha kaevandamine on tõusuteel. Seetõttu suureneb ka iga internetti kasutava inimese tõenäosus sattuda ühel hetkel krüptoraha kaevandavale veebilehele. Kuidas saada aru, et arvutit või serverit kasutatakse krüptoraha kaevandamiseks? Ja mida teha, et seda vältida?

Kuidas saada aru?

Esimene ohumärk on seadme järsk põhjendamatult aeglaseks muutumine. Eriti valvas tasub olla uute ja kiirete seadmete aeglaseks muutmise korral. Vananedes muutuvad seadmed aeglaseks pigem järk-järgult, seega ka vanemate seadmete järsk aeglasemaks muutumine võib olla ohumärk.

Kui veebilehitseja kaevandab krüptoraha, siis sellest annab enamasti märku veebilehitseja järsk aeglasemaks muutmine.

Krüptoraha kaevandamist tuvastavad ka mitmed viirusetõrjetarkvarad, mis kuvavad selle kohta hoiatuse ja pakuvad ka lahenduse.

Mida teha?

Kui krüptoraha kaevandamine toimub veebilehitseja kaudu, tuleb esimese asjana veebileht sulgeda. Enamasti lõpeb kaevandamine kohe, kui oled veebilehelt lahkunud, või äärmisel juhul pärast seda, kui oled veebilehitseja sulgenud.

Igaks juhuks võib ka üle kontrollida, et veebilehitseja ei jäänud taustal tööle. Selleks tuleks vaadata tegumihaldurist, millised programmid on arvutis parajasti aktiivsed. Enimkasutatavas operatsioonisüsteemis Microsoft Windows tuleb tegumihalduri avamiseks vajutada korraga klahve Control, Alt ja Delete ning valida Task manager/Tegumihaldur.

Kui olukord ei paranenud pärast veebilehe sulgemist või on kahtlus, et krüptoraha kaevandav tarkvara on seadmesse alla laaditud, tuleb seade viirusetõrjetarkvaraga üle kontrollida ning järgida seadme puhastamiseks kuvatavaid juhiseid.

Samuti tasub tegumihaldurist üle vaadata, millised programmid käivitatakse alglaadimise ajal. Seda näeb tegumihalduri vahelehelt “Startup”.

Soovitused

Asutustele

  • Esmaseks kaitseks uuendage regulaarselt serveri tarkvara.
  • Kasutage kodulehtedel sisuhaldustarkvara uusimat versiooni ja veenduge, et ka sellele lisatud pistikprogrammid on ajakohased.
  • Kasutage ajakohast viirusetõrjetarkvara.
  • Rakendage asutuse süsteemide kaitseks tugevat paroolipoliitikat, võimalusel ka kahetasemelist autentimist.
  • Kindlasti peaks asutuses olema sisse seatud ka võrguliikluse seire. Siis on kerge märgata krüptoraha kaevandamise äratuntavat mustrit.

Veebilehtede külastajale

  • Lisage veebilehitsejale krüptoraha kaevandamise eest kaitsev pistikprogramm, näiteks No Coin, AntiMiner, minerBlock.
  • Vaata üle kasutatavate veebilehitsejate seaded ja blokeeri ebavajalikud funktsioonid, näiteks JavaScripti ja Flashi automaatkäivitus.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll