Ukraina kodanikel on võimalus taotleda ajutist kaitset ja selle alusel ka Eestis töötada

9. märtsil jõustus Vabariigi Valitsuse korraldus, mis annab sõja tõttu Ukrainast Eestisse tulnud Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele õiguse taotleda Eestis ajutist kaitset. Ajutine kaitse on aastane elamisluba, mis võimaldab sõjapõgenikel kasutada sarnaseid õiguseid nagu on Eesti elanikel, sh õigus siin töötada ja saada seeläbi siin ka ravikindlustus.

Valitsuse korralduse kohaselt saavad ajutist kaitset taotleda need inimesed, kes lahkusid sõjalise konflikti tõttu Ukrainast alates 24. veebruarist 2022 ja on saabunud Eestisse. Ajutise kaitse saamise võimalus on Ukraina kodanikel ja nende pereliikmetel. Korralduse kohaselt loetakse pereliikmeteks abikaasat, elukaaslast, alaealist vallalist last ja teisi lähisugulasi, kes elasid samas leibkonnas ja olid Ukrainas elanud Ukraina kodaniku ülalpidamisel.

Ajutine kaitse ei laiene nendele Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele, kes elasid või viibisid Eestis enne 24. veebruari 2022.

Ajutise kaitse saamiseks tuleb sõjapõgenikul esitada taotlus politsei- ja piirivalveametile.

Kui sõjapõgenik saab Eestis ajutise kaitse, siis võib ta Eestis töötada samadel tingimustel kui Eesti alaline elanik. See tähendab, et lähtuda tuleb muu hulgas töölepingu seadusest ning töötasu suurus peab vastama vähemalt alampalgale.

Ajutise kaitse kohta leiab rohkem infot politsei- ja piirivalveameti kodulehelt SIIN.

Vabariigi Valitsuse korraldusega saab tutvuda SIIN.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll